שר האוצר האמריקני יעמוד בראש המשלחת לטקס העברת השגרירות

סטיב מנוצ'ין צפוי להוביל משלחת ענק שתגיע מארה"ב לטקס בירושלים, כך לפי גורמים בישראל. ג'ארד קושנר ואיוונקה יהיו מהמשתתפים הבולטים, לצד כ-40 סנאטורים וחברי קונגרס

שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, יעמוד בראש משלחת ענק לטקס חנוכת השגרירות בירושלים שייערך ב-14 במאי. כך אמרו לחדשות עשר גורמים ישראלים בכירים. 

שני חברים בולטים במשלחת האמריקנית יהיו בתו של הנשיא טראמפ והיועצת הבכירה שלו, איוונקה טראמפ, ובעלה ג'ארד קושנר, שמכהן כיועצו הבכיר של הנשיא טראמפ וכראש "צוות השלום" האמריקני. העיתונאי רפאל אהרן דיווח לראשונה בשבוע שעבר על כך שקושנר ואיוונקה שוקלים להגיע לאירוע.

 איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר
 

איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר (רויטרס)

 

על פי הגורמים הישראלים, לפי הערכות המשלחת תמנה לפחות 250 אורחים מארה"ב, בהם כ-40 סנאטורים וחברי קונגרס, כגון הסנאטורים הרפובליקנים טד קרוז ולינדזי גראהם. כמו כן צפוי להשתתף השליח האמריקני לתהליך השלום, ג'ייסון גרינבלט, וראשי ארגונים יהודים וארגונים אוונגליסטים פרו-ישראלים.

בישראל נערכים לאירוע כמבצע מדיני לכל דבר. ראש הממשלה נתניהו אמר בשבוע שעבר בטקס במשרד החוץ כי לצד טקס חנוכת השגרירות צפוי להתקיים אירוע קבלת פנים חגיגי לכל האורחים שיגיעו מארה"ב. מהבית הלבן ומלשכת שר האוצר האמריקני לא נמסרה עד כה תגובה לדברים. שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן סירב גם הוא להגיב.

בחודש שעבר אמר טראמפ לאחר פגישה עם נתניהו בבית הלבן כי ייתכן ויגיע גם הוא לטקס פתיחת השגרירות. "היחסים בין שתי המדינות הם הטובים ביותר אי פעם". כמו כן, התייחס הנשיא האמריקני להחלטתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. "הרבה נשיאים הבטיחו זאת, אני גם קיימתי", אמר, "יתכן שאגיע לפתיחת השגרירות".

 שלטים לשגרירות אמריקנית בירושלים
 

שלטים לשגרירות אמריקנית בירושלים (חדשות עשר)

 

בימים אלו משלימים בישראל ובארה"ב את ההכנות הלוגיסטיות לקראת מעברה של השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, בעוד כשלושה שבועות. בין השאר הוכנו כבר השלטים למעבר, וכן נשלמת בנייה של כביש גישה לשגרירות מאחורי הקונסוליה.

כזכור הודיעו בארה"ב כי בתחילה תמוקם השגרירות בקונסוליה שבשכונת ארנונה בדרום הבירה. במבנה החדש יפעל שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, עם צוות קטן של דיפלומטים. המבנה בשכונת ארנונה יהיה כאמור שגרירות זמנית, ועדיין לא נקבע סופית היכן יהיה המיקום הסופי של השגרירות בירושלים.

דוברת משרד החוץ האמריקני, הת'ר נאורט, אמרה כי חלק ממבנה השגרירות יימצא במערב ירושלים וחלק אחר בשטח הפקר - כלומר, אזור שהיה מפורז בין 1949 ל-1967 ושימש כחיץ בין ישראל לגדה המערבית תחת שליטת ירדן, וכעת אינו מוכר בקהילה הבינלאומית כנמצא תחת ריבונות ישראלית ולא כחלק משטחה של הרשות הפלסטינית.

מתחם השגרירות, שייבנה בשכונת ארנונה, "היה בשימוש ישראלי מאז 1949", אמרה נאורט. על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס", המחלוקת על השטח עשוי להפוך את השגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן, לסוג של "מתנחל דיפלומטי".