מקרון מזהיר: "אין לנו תוכנית גיבוי להסכם הגרעין עם איראן"

נשיא צרפת אמר בריאיון ל"פוקס ניוז" כי על ארה"ב להישאר בהסכם, כל עוד אין תוכנית טובה יותר. בנוסף קרא להשארת כוחות אמריקניים בסוריה גם לאחר ניצחון על דאע"ש

בווידאו: שר החוץ האיראני על הסכם הגרעין

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר היום (ראשון) בריאיון לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית כי אין לו תוכנית גיבוי עבור הסכם הגרעין עם איראן, וכי ארצות הברית צריכה להישאר בהסכם, כל עוד אין תוכנית טובה יותר.

בנוסף התייחס מקרון למצב בסוריה, לכוונת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להסיג ממנה את כוחות הצבא. "לארה"ב, לצרפת ולמדינות נוספות יהיה תפקיד חשוב מאוד בבניית סוריה לאחר המלחמה", אמר, "ביום שתיגמר המלחמה נגד דאעש, אם נעזוב, אפילו מבחינה פוליטית, נשאיר את הזירה לאיראן ואסד, שיכינו את המלחמה החדשה ויתדלקו את הטרוריסטים החדשים. 

הוא הזהיר כי איראן תשתלט על סוריה אם המדינות יצאו במהירות גדולה מדי. "נצטרך לבנות סוריה חדשה אחרי המלחמה, לכן אני חושב שתפקידה של ארה"ב מאוד חשוב. לדעתי צריך להישאר גם אחרי המלחמה נגד דאעש. לכל מדינות האזור, אפילו לרוסיה ולטורקיה, יהיה תפקיד חשוב מאוד על מנת ליצור סוריה חדשה ולהבטיח לאזרחיה שיוכלו להחליט על עתידם.

נשיא צרפת דיבר בפוקס גם על נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. "הוא חזק וחכם. אבל אל תהיו תמימים. הוא אובססיבי למעורבות בדמוקרטיות שלנו. לכן אני חושב שאף פעם אסור לנו להיות חלשים עם הנשיא פוטין. כשאתה חלש, הוא מנצל את זה".

 טראמפ, מקרון ומרקל
 

טראמפ, מקרון ומרקל (רויטרס)

 

מוקדם יותר היום התייחס גם שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, להסכם הגרעין. זאת על רקע הצהרותיו של טראמפ לביטולו ולקראת המועד שבו ייאלץ הנשיא האמריקני להכריע בנושא. זריף אמר לכתבים בניו יורק כי טהראן מוכנה לחדש את העשרת האורניום אם ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. "אמצעים דרסטיים נשקלים במידה וארה"ב תפרוש מההסכם, חלקם כבר מוכנים לביצוע, כולל האפשרות לחדש את תוכנית הגרעין במהירות האפשרית", אמר.

זריף הוסיף כי פעולות ארצות הברית לשנות את ההסכם שולחת מסר מסוכן מאוד למדינות העולם. לדבריו, המסר הוא "שאסור לדבר עם וושינגטון ולהגיע עמה להסכמות, כי בסוף היא פועלת על פי העיקרון של 'מה ששלי שלי, ומה ששלך נתון למו"מ'". הדברים נאמרו על רקע השיחות המתוכננות בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און על פירוז פיונגיאנג מנשק גרעיני.

זריף אמר גם כי הניסיון של נשיא צרפת עמנואל מקרון וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל "לפייס" את טראמפ ולגרום לו שלא לפרוש מההסכם יהיה עקר. שני המנהיגים האירופיים אמורים להיפגש עם הנשיא האמריקני בוושינגטון השבוע.

אתמול אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי סוכנות האטום האיראנית מוכנה עם תגובה צפויה, וגם עם תגובה שאינה צפויה, למקרה שארצות הברית תצא מהסכם הגרעין. "ארגון האנרגיה האטומית שלנו מוכן לחלוטין... לפעולות שהם מצפים להן ולפעולות שהם לא מצפים להן", אמר רוחאני בנאום ששודר בטלוויזיה הארצית. הוא התייחס להצהרותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נגד ההסכם ובעד חידוש הסנקציות, ולקראת תאריך היעד שבו ייאלץ טראמפ להכריע בעניין, בחודש הבא.

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף (רויטרס)

 

ב-12 מאי, הנשיא האמריקני יצטרך לחתום על דחייה בסנקציות נגד איראן. על הסנקציות כבר הוחלט בקונגרס, אך מאז חתמו טראמפ ולפניו הנשיא ברק אובמה על דחיית הסנקציות כל חצי שנה, זאת כדי שההסכם בין המדינות יישאר בתוקף. במידה וטראמפ לא יחתום, יהיה בכך ביטוי לפרישה אמריקנית מההסכם.

בחודש שעבר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי דיפלומטים בכירים מארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה מנהלים בחודשיים האחרונים משא ומתן שמטרתו לנסות ולהציל את הסכם הגרעין עם איראן מקריסה. לפי הדיווח בחדשות עשר, במהלך פגישה בברלין, האירופים והאמריקנים שמו על השולחן טיוטות לעסקה שלא תבטל את הסכם הגרעין או תפתח אותו מחדש אלא תגביר משמעותית את הלחץ על איראן. למרות ההתקדמות במו"מ, הצרפתים, הבריטים והגרמנים מעריכים כי הסיכוי להגיע לנוסחה שתרצה את טראמפ נמוך.