מיריי קנול, באדיבות המשפחה

"לפני שיהיה מאוחר": מאות חתמו בצרפת על עצומה נגד אנטישמיות

פוליטיקאים וידוענים משני צדי המפה הפוליטית מחו נגד רצח יהודים וקראו "להפוך את המלחמה הכושלת באנטישמיות למשימה לאומית". בין החותמים, סרקוזי ואנשי דת מוסלמים

למעלה מ-300 אנשים משפיעים בחברה הצרפתית חתמו היום (ראשון) על עצומה המתנגדת לאנטישמיות הגואה במדינה. "בתקופה האחרונה 11 יהודים נרצחו, חלקם בעינויים, ע"י מוסלמים קיצוניים, רק בשל היותם יהודים", נכתב בעצומה, שהתפרסמה בעיתון "לה פריזיאן".

"אנחנו דורשים כי המלחמה הכושלת באנטישמיות תהפוך להיות משימה לאומית", נכתב במניפסט, "לפני שיהיה מאוחר מדי, לפני שצרפת כבר לא תהיה צרפת". כמו כן תוקף המניפסט את "השתיקה התקשורתית" בנושא.

בין החותמים על העצומה: הנשיא לשעבר, ניקולא סרקוזי ואשתו קרלה ברוני, ראשי הממשלה לשעבר מנואל ואלס וברנאר קזנוב, השחקן ז'ראר דפארדיה, הזמר שארל אזנבור, הסופר ואיש הרוח ברנאר אנרי-לוי ואנשי דת יהודים, מוסלמים וקתוליים. את הטקסט פרסם העיתונאי פיליפ ואל, ממייסדי השבועון הסאטירי "שרלי הבדו".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: צעירים יורים באוויר ונוסעים בפראות סמוך לתל שבע

פרסום ראשון: מסמך רגיש מתוך חקירתו של רונן ביטי נמצא ברחוב

לאחר הפלת רחפן בארמון - צפויים חוקים חדשים בערב הסעודית

 נשיא צרפת עמנואל מקרון בהלווייתה של מיריי קנול, שנרצחה ממניע אנטישמי בפריז
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון בהלווייתה של מיריי קנול, שנרצחה ממניע אנטישמי בפריז (טוויטר)

 

החתומים טוענים בין היתר כי "האנטישמיות הישנה של הימין הקיצוני מצטרפת לאנטישמיות של חלק מהשמאל הקיצוני, שמצא באנטי-ציונות אליבי להפוך את היהודים לקורבנות של החברה". לדברי החותמים, "ההנחה האלקטורלית היא כי הקול המוסלמי חזק פי עשר מהקול היהודי".

"יהודים צרפתים נמצאים בסיכון גבוה פי 25 להיחשף לאלימות, ביחס לשכניהם המוסלמים", נכתב בעצומה. כזכור, גופתה של מיריי קנול, ניצולת שואה כבת 85, נמצאה לפני כחודש בדירתה ברובע ה-11 בפריז, כשהיא שרופה עם פצעי דקירה. על פי החקירה, המניע לרצח היה אנטישמי.

אלפי בני אדם צעדו לאחר הרצח בפריז, במחאה על הרצח. בין הנוכחים היו רבים מהקהילה היהודית, כמו גם שרים וחברי פרלמנט. לאירוע, שהוגדר כ"צעדה שקטה", הגיעו גם מנהיגת הימין הקיצוני מארין לה פן ומנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון – אך הם עזבו כעבור זמן מה לאחר שהושמעו לעברם קריאות בוז וסיסמאות שונות, בהם "פשיסטים הביתה".

לפני כשנה אישה יהודייה כבת 60 נזרקה מחלונה על ידי שכן שצעק "אללה אכבר". בשנת 2016 נכנס אדם בשם מוחמד מראה לבית ספר יהודי ורצח ביריות שלושה ילדים ומורה.

הקהילה היהודית בצרפת, המונה חצי מיליון איש, היא הגדולה ביותר באירופה. אולם, הקהילה סבלה מאנטישמיות רבה, בעיקר בשכונות המהגרים במדינה, מה שגרם לגל עלייה גדול לישראל בשני העשורים האחרונים.