אביו של המהנדס הפלסטיני, פאדי אלבטש, שחוסל במלזיה, רויטרס

החיסול במלזיה: משפחת המהנדס רוצה להביא גופתו לקבורה בעזה

מנהל בארגון בין-לאומי סיפר לתקשורת במדינה כי אביו של פאדי אלבטש יצר עמם קשר וביקש סיוע בארגון הלוויה. לדבריו, שגרירות מצרים התבקשה לסייע גם כן

  • פורסם ב:
  • 22/04/2018 07:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/04/2018 11:46
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

החיסול במלזיה: משפחתו של פאדי אלבטש, המהנדס הפלסטיני שחוסל אתמול (שבת) במלזיה, מבקשת להביא גופתו לקבורה בעזה, כך אמר מנהל בארגון הומניטרי שנמצא במדינה.

"אביו יצר איתנו קשר והביע תקווה שיוכל לקבור אותו בעיר הולדתו. בני משפחתו לא ראו אותו בשבע השנים האחרונות. לאור בקשת המשפחה, שגרירויות הרשות הפלסטינית ומצרים במלזיה מנסים לארגן את הבאת גופתו לעזה. זה עשוי לארוך כמה ימים", אמר מזכ"ל הארגון הבין-לאומי לחינוך, מדע ותרבות שממוקם במלזיה לעיתון המקומי "New Straits Times". בתוך כך, ב"אל-ערביה" דווח כי הרשויות במלזיה ניתחו את גופת אלבטש. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

התחזית: גשם מקומי מהצפון ועד צפון הנגב - יהיה קריר מהממוצע

מבצע סבתא: הפנסיונרית בת ה-74 מאילת שיצאה למסע במזרח עם הנכד

במאי טקס המשואות: רגב ידעה שמקורבה שימש יועץ לחברת ההפקה

בווידאו: מסיבת העיתונאים של מפכ"ל המשטרה המלזית >>

בד בבד, במלזיה נשמעו קולות שקראו למצרים לפתוח את הגבול עם עזה, על מנת לסייע בהעברת הגופה. "אל תמנעו מבני המשפחה לראות את פאדי בפעם האחרונה", אמר חבר בהנהלת ארגון הומניטרי במדינה. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר לחיסול בריאיון לגל"צ: "אפשר לייחס את זה לג'יימס בונד. ארגוני הטרור מחפשים כל הזמן לפגוע בישראל. הדרישה למנוע את כניסת הגופה לא ברורה לי. העברנו למצרים את עמדתנו, שלא יכניסו הגופה דרך מעבר רפיח. אנחנו פועלים בצינורות המתאימים". במקביל, התראיין ליברמן ל"כאן ב'" ואמר: "שמעתי על החיסול במלזיה בחדשות, יש מסורת בארגוני טרור שכל חיסול חשבונות מטילים על ישראל, האיש לא היה צדיק, לא היה מודאג משיפור התשתיות בעזה, אלא ביצור רקטות ובשיפור דיוקן. אין מה להזיל דמעה".

בתוך כך, הג'יהאד האסלאמי טען הבוקר כי ישראל, כמו גם נורמליזציה עם ישראל, מאיימות על ביטחונן של מדינות ועל שלמות שטחיהן. עוד נמסר כי "דמו של אלבטש לא נשפך לשווא וכי שעת החשבון עם ישראל עוד תבוא". במסיבת עיתונאים שערך מפכ"ל המשטרה המלזית, אמר הקצין כי הוא אינו יכול לאשר שהמתנקשים היו בעלי חזות אירופאית.

המפכ"ל הוסיף כי רשויות החוק ממתינות לתוצאות הנתיחה וכי למרות שברשתות החברתיות דווח כי אלבטש הוא איש חמאס, הדברים נחקרים. עוד הוסיף המפכ"ל כי אלבטש התגורר במלזיה שבע שנים והעניק שיעורים פרטיים. המפכ"ל גם התייחס למעצר של אדם הודי שנחשד כי היה מעורב בהתנקשות - אולם שוחרר כעבור זמן מה.

 אביו של המהנדס הפלסטיני, פאדי אלבטש, שחוסל במלזיה
 

אביו של המהנדס הפלסטיני, פאדי אלבטש, שחוסל במלזיה (רויטרס)

 

אמש הצטרף השר נפתלי בנט לדרישתה של משפחת גולדין, שגופת בנה נמצאת בידי חמאס, ויקרא הבוקר בישיבת הממשלה שלא לאפשר את קבורתו של אלבטש ברצועת עזה, לפני שיוחזרו לישראל גופות החללים אורון שאול והדר גולדין. ‏"אסור שאיש הזרוע הצבאית של חמאס, פאדי אלבטש, שנהרג במלזיה, יובא לקבורה בעזה, בטרם שחרור גופות הדר גולדין ואורון שאול, על מנת שיובאו לקבורת ישראל. אעלה דרישה זו מחר בבוקר מול ראש הממשלה", כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו.

משפחת גולדין, כאמור, פנתה אמש למתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, למתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, ולמזכירו הצבאי של ראש הממשלה נתניהו, תא״ל אליעזר טולדנו, בדרישה כי ממשלת ישראל לא תאפשר להשיב לקבורה בעזה את גופתו של אלבטש.

בפנייתה של משפחת גולדין צוין כי המשפחה מתנגדת נחרצות להחזרת גופתו לקבורה בעזה כל עוד חמאס ממשיך להחזיק בגופות חללי צה"ל ובאזרחים הישראליים. עוד הוזכר על ידי משפחת גולדין, כי פתיחת סוכת האבלים בעזה, לאחר היוודע דבר מותו של אלבטש, היא עדות ברורה לכך שחמאס מחכה להזדמנות לקיים לוויה תקשורתית שתהיה אירוע תודעתי שיש למנוע את קיומו כל עוד חמאס מחזיק גופות חללי צה"ל ובאזרחים ישראליים בניגוד לדין ההומניטרי הבין-לאומי.

 מהנדס חמאס פאדי אלבטש על רקע הזירה שבה חוסל במלזיה
 

מהנדס חמאס פאדי אלבטש על רקע הזירה שבה חוסל במלזיה (חדשות עשר)

 

על פי הערכות, אלבטש הוביל קבוצה שניהלה פרויקט שנועד לשפר את דיוק הרקטות והטילים של חמאס. ההתמחות המקורית של אלבטש הייתה הנדסת אנרגיה אבל בשנים האחרונות הוא עסק באלקטרו-אופטיקה וכנראה שהרגיש מספיק בנוח במלזיה להוביל קבוצה שפיתחה פיתוחים שמן הסתם מצאו דרכם לרצועת עזה. אלבטש נורה למוות על ידי מתנקשים על אופנוע. אלבטש, מרצה להנדסת חשמל באוניברסיטה פרטית בבירת מלזיה קואלה לומפור, בן 35, נורה ע"י שני חשודים כשהיה בדרכו לתפילת הבוקר במסגד הסמוך לביתו.

אסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגיע אתמול לניחום אבלים בבית משפחת המהנדס בעזה ואמר: "בשנים הקודמות ראינו ניסיונות לפגוע במדענים של ההתנגדות על ידי מנגנוני מודיעים זרים ובראשותם המוסד. הם ללא צל של ספק פוגעים במדענים הללו על מנת לקטוע כל אפשרות של התעוררות וידע של האומה הזו. הפעולה נגד פאדי אלבטש נופלת במסגרת הזו. הפשע הזה הוא נגד כל בני העם הפלסטיני".