זריף: "ישראל מפרה את הריבונות של סוריה - יהיו לכך השלכות"

שר החוץ האיראני אמר בריאיון לרשת CBS כי ישראל מסלימה את המצב, כמעט ללא השלכות בשל התמיכה האמריקנית. נתניהו: "לא מתרשם מהמילים, סומך על צה"ל שערוך לכל תרחיש"

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, אמר היום (ראשון) בריאיון לרשת CBS האמריקנית כי ישראל מפרה את הריבונות בסוריה, מסלימה את המצב במדינה, וכי אם תמשיך בהפרת המרחב האווירי יהיו לכך השלכות. "ישראל מפרה את החוק הבינלאומי כאשר מטוסיה חודרים למרחב האווירי של סוריה", אמר. לדבריו, ישראל הצליחה לעשות זאת כמעט ללא השלכות כיוון שהיא זוכה לתמיכה אמריקנית. "היא זו שמסלימה את המצב כאשר היא מפרה את המרחב האווירי של סוריה וחודרת לטריטוריה סורית", אמר זריף, "הישראלים צריכים לצפות לכך שאם הם ימשיכו להפר את הריבונות של מדינות אחרות יהיו לכך השלכות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס לדבריו של זריף בהרמת כוסית של פורום מטכ"ל, לכבוד יום העצמאות ה-70: ״שמעתי היום את דבריו של שר החוץ האיראני שמאשים את ישראל בהפרת החוק הבינלאומי. זה שר חוץ של מדינה ששולחת מל״טים חמושים נגד ישראל וטילים נגד סעודיה. שמעתי גם את המילים המתונות שלו, ויש פער עצום בין המילים לבין המעשים של משמרות המהפכה, שמקדמים צבא נגד ישראל במטרה מוצהרת להשמיד את מדינתהו". עוד הוסיף כי "אני לא מתרשם מהמילים. אני סומך על הפורום הזה ועל צה"ל שערוך לכל אפשרות ולכל תרחיש. אני מרים כוסית למדינת ישראל ולצה"ל״.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: צעירים יורים באוויר ונוסעים בפראות סמוך לתל שבע

פרסום ראשון: מסמך רגיש מתוך חקירתו של רונן ביטי נמצא ברחוב

לאחר הפלת רחפן בארמון - צפויים חוקים חדשים בערב הסעודית

עם זאת, זריף הדגיש כי אחרי הפלת מטוס הקרב הישראלי בפברואר, המיתוס על כך שישראל יכולה לעשות ככל העולה על רוחה באזור בא אל סופו. כמו כן אמר כי אינו חושב שישראל ואיראן מתקרבות למלחמה ביניהן, "אבל כדי לבלום את ההסלמה, על ישראל להפסיק להפר את המרחב האווירי של סוריה".

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף (רויטרס)

 

מוקדם יותר אמר זריף לכתבים בניו יורק כי טהראן מוכנה לחדש את העשרת האורניום אם ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. "אמצעים דרסטיים נשקלים במידה וארה"ב תפרוש מההסכם, חלקם כבר מוכנים לביצוע, כולל האפשרות לחדש את תוכנית הגרעין במהירות האפשרית", אמר.

שר החוץ האיראני הוסיף כי פעולות ארצות הברית לשנות את ההסכם שולחת מסר מסוכן מאוד למדינות העולם. לדבריו, המסר הוא "שאסור לדבר עם וושינגטון ולהגיע עמה להסכמות, כי בסוף היא פועלת על פי העיקרון של 'מה ששלי שלי, ומה ששלך נתון למו"מ'". הדברים נאמרו על רקע השיחות המתוכננות בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און על פירוז פיונגיאנג מנשק גרעיני.

זריף אמר גם כי הניסיון של נשיא צרפת עמנואל מקרון וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל "לפייס" את טראמפ ולגרום לו שלא לפרוש מההסכם יהיה עקר. שני המנהיגים האירופיים אמורים להיפגש עם הנשיא האמריקני בוושינגטון השבוע.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים (רויטרס)

 

בחודש שעבר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי דיפלומטים בכירים מארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה מנהלים בחודשיים האחרונים משא ומתן שמטרתו לנסות ולהציל את הסכם הגרעין עם איראן מקריסה. לפי הדיווח בחדשות עשר, במהלך פגישה בברלין, האירופים והאמריקנים שמו על השולחן טיוטות לעסקה שלא תבטל את הסכם הגרעין או תפתח אותו מחדש אלא תגביר משמעותית את הלחץ על איראן. למרות ההתקדמות במו"מ, הצרפתים, הבריטים והגרמנים מעריכים כי הסיכוי להגיע לנוסחה שתרצה את טראמפ נמוך.

ב-12 מאי, הנשיא האמריקני יצטרך לחתום על דחייה בסנקציות נגד איראן. על הסנקציות כבר הוחלט בקונגרס, אך מאז חתמו טראמפ ולפניו הנשיא ברק אובמה על דחיית הסנקציות כל חצי שנה, זאת כדי שההסכם בין המדינות יישאר בתוקף. במידה וטראמפ לא יחתום, יהיה בכך ביטוי לפרישה אמריקנית מההסכם.