יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי בהפגנה ברחבת בית המשפט העליון בירושלים, חדשות עשר

גבאי בהפגנה נגד פסקת ההתגברות: "דמוקרטיה מאבדים בשיטת הסלמי"

מאות הפגינו ברחבת בית המשפט העליון בירושלים נגד כוונת הממשלה להגביל פעילות בג"ץ. "התהליכים האלה הם מדרון מסוכן. בקצה שלו נמצאות מדינות כמו טורקיה ורוסיה"

הקרב על בג"ץ: מאות מפגינים הגיעו אמש (שבת) לרחבת בית המשפט העליון בירושלים למפגן מחאה ובנו שרשרת אנושית  מסביב לבית המשפט. זאת בהמשך לכוונת הממשלה לחוקק פסקת התגברות שתגביל את פעולותיו של בג"ץ.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נשא דברים בהפגנה: "בית המשפט הוא של העם ומשרת את העם. אנחנו לא ניתן לפגוע בו. לא במילים ולא ב-D9. השרשרת אנושית היא חומה משותפת של כולנו, שמסמלת את הגנת העם על בית המשפט שלו. בית המשפט שמגן על העם מפני עריצות שלטונית. הגענו לכאן הערב מכל קצוות הארץ, לומר לשופטי ישראל: בקרב הזה על פניה של ישראל הדמוקרטית - אתם לא לבד!".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

במאי טקס המשואות: רגב ידעה שמקורבה שימש יועץ לחברת ההפקה

חשד להצתה בעוטף עזה: שריפה משתוללת מזה יממה סמוך לכיסופים

מות הנער בן ה-15 בהפגנות ברצועה: צה״ל יבדוק כיצד בוצע הירי

 יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי בהפגנה ברחבת בית המשפט העליון בירושלים
 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי בהפגנה ברחבת בית המשפט העליון בירושלים( חדשות עשר)

 

גבאי השווה בין קידום פסקת ההתגברות בישראל למתרחש במדינות אחרות. "התהליכים האלה הם מדרון מסוכן. בקצה שלו נמצאות מדינות כמו טורקיה ורוסיה. מדינות שהן כאילו דמוקרטיה. כאילו תקשורת חופשית, כאילו זכויות אדם. לשם הם רוצים להגיע. חברים - על זה בדיוק המאבק. דמוקרטיה מאבדים בשיטת הסלמי, כל פעם עוד קצת ועוד קצת, עד שמגיעים לנקודת האל חזור. נקודה שבה השלטון מרסק את כל אלה שאמורים למנוע מהדמוקרטיה להיהפך לעריצות הרוב".

עוד אמר גבאי: "באנו לומר לכל מי שלוקח חלק בשלטון הזה: בין אם בשתיקה ובין אם בעצימת עיניים, לכל מי שמחזיק בכיסא ובתפקיד, לכל  מי שמפחד להתייצב לקרב על צביונה של ישראל: אתם, השותקים: גם אתם שותפים לניסיון לחסל את הדמוקרטיה. ההיסטוריה לא תמחק ולא תשכח לכם את העובדה שהייתם שותפים מלאים לשלטון - שהפך את המפכ"ל לפושע, את נשיא המדינה לבוגד, ואת שופטי העליון לאויבי העם".

 הפגנה של המחנה הציוני ברחבת בית המשפט העליון בירושלים
 

הפגנה של המחנה הציוני ברחבת בית המשפט העליון בירושלים  חדשות עשר)

 

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, נשאה דברים גם כן: "אנחנו לא חמוצים ולא מרירים. אנחנו כועסים ואנחנו נאבקים ואנחנו נהיה חומה בצורה בהגנה על הציונות. לא אשתוק כי ארצי שינתה את פניה. אין לנו ארץ אחרת, אנחנו לא רוצים ארץ אחרת - אנחנו רוצים לחיות במדינת ישראל שבה התגאינו השבוע. מדינה שמבוססת על מגילת העצמאות, מדינת העם היהודי שיש בה שוויון ושלטון חוק ובית משפט חזק שיודע לאכוף אותם. לא רק על בית המשפט אנחנו מגינים היום אלא על הדמוקרטיה במדינה ישראל. ממשלת נתניהו מובילה בתנועת מלקחיים מסוכנת את חוק הלאום שמוחק את השוויון ואת חוק ההתגברות שמוחק את בג"ץ. כשיושלם מהלך הרס בית המשפט העליון - ישראל תפסיק להיות מדינה דמוקרטית".

בתחילת השבוע שעבר הוחלט שההצעה לחקיקת פסקת התגברות תעלה להצבעה במהלך המושב הקיץ הקרוב של הכנסת. "אנחנו פועלים כדי להבטיח איזון בין הרשות המחוקקת לשופטת. הנושא שאנחנו דנים בו הוא כבד משקל ואנחנו נמשיך לדון בו בשבועות הקרובים כדי להגיע להחלטה בהקדם", אמר נתניהו במהלך פגישת ראשי המפלגות. 

ראשי מפלגות הקואליציה צפויים להיפגש היום עם השר משה כחלון, השוהה כעת בחו"ל, על מנת לשמוע את דעתו בנושא. ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון נפגשו בארבע עיניים במהלך ישיבת הממשלה. מקורות בקואליציה מסרו כי השניים הגיעו למתווה מוסכם להמשך הדיונים בנושא. נתניהו יקדם ככל הנראה פסקת התגברות מורחבת, בתוך מספר דיונים מהירים. זאת, לאחר שבישיבה עם ראשי הקואליציה התברר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יתנגד למהלך שכזה - בתנאי שיעבור ברוב של 70 חברי כנסת.