דוד בן גוריון ולוי אשכול, פריץ כהן / לע"מ

הון-שלטון, גרסת המייסדים: ההטבות לחברים העשירים של בגין ופרס

שחיתות שלטונית תמיד הייתה, גם בתקופתם של בן גוריון ואשכול, אך האם כולם היו מושחתים? מהתחקיר עולה כי בעבר השחיתות הייתה בעיקר לטובת המפלגה • פרויקט "הקברניטים"

" הקברניטים": האם נכון שתמיד הייתה שחיתות נוראית ורק ב-20 שנה האחרונות גם מתייחסים אליה? דוד בן גוריון קיבל ספרים, לעתים על חשבון עשיר יהודי. כשבן גוריון עוד עמד בראש ההסתדרות, הוא גם קיבל הלוואות מההסתדרות, שמעולם לא הוחזרו. "כמזכיר ההסתדרות הוא קיבל כספים שלא הגיעו לו. הוא גם קיבל הלוואות מבנק הפועלים ולא את הכול הוא החזיר", סיפר תום שגב, מחבר הביוגרפיה על בן גוריון, "מדינה בכל מחיר".

לוי אשכול, עוד כשהיה שר אוצר, מכר לחברה ממשלתית את הדירה שבבעלותו ברווח ניכר. החברה הייתה כפופה למשרד האוצר, כשהוא היה שר האוצר. אף אחד לא חשב אז על משטרה. אשכול התנצל, וזה נסגר. יצחק רבין, כשכיהן כשגריר ישראל בארה"ב, הרצה לקהילות יהודיות תמורת תשלום. "זה לא היה מקובל. לא ידעתי שהוא עושה את זה", סיפר עמוס ערן, ציר בשגרירות ישראל בוושינגטון באותה תקופה. "גולדה מאיר לא אהבה את סגנון החיים של רבין", סיפר מירון מדזני, דובר לשכת רה"מ גולדה מאיר. כשנגזר על לאה רבין קנס כספי משמעותי על חשבון דולרים לא חוקי שהזוג רבין החזיק בוושינגטון, הקנס שולם על ידי עשיר אמריקני מקורב לרבין. "נורמן ודיאז ברנסטין, היו ידידים מאוד קרובים של משפחת רבין והם הציעו את זה", סיפר עמוס ערן. כמה שנים לאחר מכן התברר כי ההלוואה עדיין לא הוחזרה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד להצתה בעוטף עזה: שריפה משתוללת מזה יממה סמוך לכיסופים

מות הנער בן ה-15 בהפגנות ברצועה: צה״ל יבדוק כיצד בוצע הירי

הסרטן שאובחן אצל הכלבה האהובה התגלה כארבע בובות פרווה

דוד בן גוריון ולוי אשכול
 

דוד בן גוריון ולוי אשכול( פריץ כהן / לע"מ)

 

שמעון פרס, מצידו, חשק פעם בשעון יקר של איש העסקים דוד בלאס, שהיה מקורב למפלגה. "שמעתי על זה ואמרתי לו – 'תגיד השתגעת? מה פתאום לקחת שעון? תחזיר אותו, אתה לא יכול לקחת'. הוא לקח את זה באמת בתום לב ובסוף הוא החזיר את השעון", סיפר מיכאל בר-זוהר, ביוגרף ומקורב לבן גוריון. למרות זאת, היועץ המשפטי החליט שאין מקום לחקירה פלילית.

אז האם כולם היו מושחתים? מהתחקיר עולה כי התשובה היא - לא. בן גוריון הוריש את ביתו למדינה, הוא חי את שארית חייו בצריף, הוא היה רחוק מאוד מנהנתנות. לוי אשכול וגולדה מאיר היו אנשים מאוד לא מושחתים. הם היו מחוברים ליהודים עשירים, אבל לא ניצלו את הקשר כדי לעשות עסקים. מה שכן היה, זה שחיתות לטובת המפלגה. דוגמה אחת היא מנכ"ל קופת חולים כללית דאז, משה סורוקה, שנתן מכספי המבוטחים על מנת לכסות חובות מפלגתיים.

 בגין 70 שנה לישראל
 

אפילו הצנוע בראשי הממשלות, עשה דברים לטובת קרן של מפלגתו. מנחם בגין ( חדשות עשר)

 

בנוסף, כששמעון פרס כיהן כראש ממשלה הוא נתן התחייבות יוצאת דופן לאיש עסקים בשם ברוס רפפורט, שמקורב אליו, שישראל לא תפציץ צינור נפט שרפפורט מעוניין להעביר דרך מדינות ערב. על פי דוח של חוקר מיוחד שהתפרסם בארה"ב, ההתחייבות הזו ניתנה בתמורה לכך שרפפורט התכוון להעביר עשרות מיליוני דולרים למפלגת העבודה, שפרס עומד בראשה. בזמן אמת פרס הכחיש את הסיפור. משה שחל, לשעבר שר בממשלת ישראל סיפר כי "פרס נתן בכתב ידו אישור שישראל לא תתקוף. הוא אמר שזה כדאי מכיוון שרפפורט הבטיח שיהיה אפשר לסייע למפלגה בסכומים אדירים. אמרתי לו שאסור לו לעשות את זה". בסופו של דבר ההתחייבות ניתנה, אבל העסקה לא יצאה לפועל.

אפילו מנחם בגין, הצנוע בראשי הממשלות, עשה דברים לטובת קרן של המפלגה. היום אותם דברים היו יכולים להוביל את בגין לחקירה. חלק מהנדבנים שעזרו לו, זכו להתלוות אליו בנסיעות שכל אחד היה רוצה להיות בהם בעולם.  

הפרק השני בסדרה "הקברניטים" על ראש הממשלה לוי אשכול ישודר ביום שני הקרוב, אחרי המהדורה.