שר החוץ הרוסי עם שר החוץ הצפון קוריאני, רויטרס

רוסיה: ארה"ב צריכה לסיים את פעילותה הצבאית באזור קוריאה

בהודעת משרד החוץ נמסר כי רוסיה מברכת על הצהרתו של קים ג'ונג און על סיום התכנית הגרעינית, שר החוץ הגרמני: "צעד בכיוון הנכון"

משרד החוץ הרוסי קרא היום (שבת) לארה"ב להפסיק את נוכחותה הצבאית בחצי האי הקוריאני. זאת בעקבות הודעת קים ג'ונג און, לפיה קוריאה הצפונית תחדול מניסיונותיה להתחמש בנשק גרעיני

בהודעת המשרד נמסר גם כי רוסיה מברכת על הצהרת פיונגיאנג, לפיה אין לקוריאה הצפונית צורך בנשק גרעיני ולכן אתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה ייסגר לאחר ש"סיים את משימתו". 

גם משרד החוץ הגרמני התייחס להצהרה המפתיעה של המדינה המבודדת: הייקו מאס, שר החוץ הגרמני, אמר שאמנם "מדובר בצעד בכיוון הנכון" אך דרש מקוריאה הצפונית לחשוף בפני העולם את ההיסטוריה המלאה של תכנית הגרעין במדינה, וקבע כי רק לאחר שצעד שכזה יבוצע בצורה אמינה, ניתן יהיה לדון בהליך פוליטי משמעותי לפירוז גרעיני בקוריאה.

מלזיה: יתכן שסוכני ביון זרים חיסלו את המהנדס הפלסטיניקוריאה הצפונית תשהה את תוכנית הגרעין; טראמפ בירך על ההחלטה

בראשון במהדורה: ריאיון בלעדי עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל

שר החוץ הרוסי עם שר החוץ הצפון קוריאני
 

שר החוץ הרוסי עם שר החוץ הצפון קוריאני (רויטרס)

 

כאמור, מוקדם יותר היום דווח כי שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און אמר כי לארצו אין צורך בנשק גרעיני ובניסויים בטילים ארוכי טווח. בהכרזה רשמית של המדינה המבודדת נמסר כי אתר הניסויים הגרעיניים בצפון המדינה ייסגר לאחר ש"סיים את משימתו".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב בחשבון הטוויטר להכרזה, וכתב: "חדשות מצוינות עבור קוריאה הצפונית והעולם כולו, זוהי התקדמות גדולה. מחכה בציפייה למפגש שלנו". ההחלטה על הפסקת הניסויים התקבלה בישיבה של הוועד המרכזי של מפלגת השלטון במדינה, שהתכנסה לדון ב"צעד חדש" במדיניות. עם זאת, למרות ההתלהבות של טראמפ, מומחים לקוריאה הצפונית בארה"ב טוענים שקים לא עשה שום מהלך של פירוז ושום מהלך שהוא בלתי הפיך, אלא מחווה של רצון טוב בלבד. בעבר קוריאה הצפונית הונתה לא אחת את ארה"ב שהתחייבה להתפרק מיכולות גרעיניות ולא עשתה זאת.

ההודעה מגיעה כשבוע לפני פגישתו הצפויה של קים עם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'ה אין, שהתייחס להחלטה, ואמר: "זו התקדמות משמעותית לפירוז הנשק הגרעיני בחצי האי הקוריאני". השניים צפויים לדון בפתרון הבעיה הגרעינית ובניסיון לסיים את הסכסוך בין שתי המדינות.

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ
 

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ (רויטרס)

 

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בירך על הודעת קוריאה הצפונית והגדיר אותה כ"התפתחות חיובית". עם זאת, אמר כי "חשוב שהתפתחות זו תוביל לפירוקה המלא והבלתי הפיך של המדינה מנשק גרעיני, נשק להשמדה המונית וטילים". שר ההגנה היפני אמר כי זה לא הזמן להפחית בלחץ על קוריאה הצפונית. יפן מאז ומעולם דבקה במדיניות של לחץ מקסימלי על המדינה, כדרך לדחוק בה לנטוש את תוכנית הגרעין ולקרב אותה בחזרה לשאר אומות העולם.

שר החוץ הסיני בירך על הצעד מכיוונה של קוריאה הצפונית, ואמר כי יעזור להורדת המתחים בחצי האי הקוריאני ולקדם פירוז גרעיני. "סין מאמינה כי החלטתה של קוריאה הצפונית תעזור להקל על המצב בחצי האי", אמר בהצהרה רשמית באתר האינטרנט של משרד החוץ.

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה כי הודעתה של קוריאה הצפונית היא "צעד חיובי בדרך לפירוזה הגרעיני". גם בבריטניה כינו את ההודעה של פיונגיאנג "צעד חיובי" והביעו תקווה כי מדובר בסימן לרצון טוב. "אנחנו נשארים מחויבים לשותפותינו הבינלאומיות במטרתנו להביא לפרוז מלא ובלתי הפיך של חצי האי הקוריאני, ולעשות זאת בדרכי שלום", נכתב בהודעה מטעם הממשלה הבריטית.

לפני כשבועיים דווח כי בכירים בקוריאה הצפונית אמרו לארצות הברית כי פיונגיאנג מוכנה לדון בפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני בפגישתם הצפויה של המנהיג קים ג'ונג און ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הצדדים ניהלו בעת האחרונה מגעים חשאיים, במהלכם קוריאה הצפונית העבירה מסר, לפיו היא נכונה לקיים את פגישת הפסגה. הנשיא טראמפ הציב את השיח על פירוק מנשק גרעיני כתנאי מקדים לקיום הפגישה.