ארסן ונגר חוגג דאבל ראשון ב-1997, רויטרס

"מחולל הניסים": האיש שעשה מהפכה בארסנל

אחרי 22 שנים, תם עידן בקבוצה הלונדונית כאשר ארסן ונגר הודיע על עזיבתו. סיכום קדנציה שכללה שיאים, אבל הסתיימה בקול ענות חלושה. "הפרמייר-ליג היא כפי שהיא בזכותו"

"הפרמייר-ליג היא כפי שהיא בגלל האישיות שלו ומה שהוא השיג. היה תענוג להתחרות מולו". כך בחר מנג'ר מנצ'סטר סיטי, פפ גוארדיולה, להתייחס להחלטה של ארסן ונגר לעזוב את ארסנל. עזיבה שמסמלת סיומה של תקופה באחד המועדונים המפוארים בכדורגל האנגלי.

22 שנים שימש ונגר כמנג'ר של ארסנל, בהן זכה בין השאר בשלוש אליפויות, שני דאבלים ושבעה גבעי אנגליה. אין מנג'ר שזכה ביותר גביעי אנגליה ממנו. הוא גם המנג'ר היחידי באנגליה שסיים עונת פרמייר-ליג ללא הפסדים. בעזרת שיטת משחק שמבוססת על כדורגל יפה לעין, הוא למעשה הפך את ארסנל לחברה קבועה בצמרת של הכדורגל האירופי.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מזג אוויר הפכפך: סיכוי לגשם היום ומחר; בהמשך השבוע מתחמם

עדיף מאוחר: ניצול השואה שזכה לחגוג בר מצווה בזכות תלמידה

קוריאה הצפונית תשהה את תוכנית הגרעין; טראמפ בירך על ההחלטה

"ב-1998 וב-2004 הוא בנה את הקבוצות הקשות ביותר ששיחקתי נגדן בכדורגל האנגלי", אומר מגן מנצ'סטר יונייטד לשעבר גארי נוויל, "המחמאה הגדולה ביותר שאני יכול לתת לו היא שהכדורגל שהוא הטמיע בארסנל גרם לנו לשנות את הדרך שבה אנחנו משחקים".

 ארסן ונגר חוגג עונה מושלמת עם ארסנל ב-2004
 

ארסן ונגר חוגג עונה מושלמת עם ארסנל ב-2004 ( רויטרס)

 

"עבודה בתור מחולל ניסים"

שבוע לפני תחילת עונת 1996/1997 התגלו על פי דיווחים מחלוקות בין מנג'ר ארסנל דאז ברוס ריאוק בנוגע לכספים שיש להשקיע בחלון ההעברות של אותה עונה. אותם חילוקי דעות הובילו לפיטורי ריאוק. מספר שמות הוזכרו כמועמדים לרשת את התפקיד, אבל בארסנל החליטו להחתים מנג'ר זר לראשונה בתולדות המועדון.

בספטמבר של אותה עונה, רגע לאחר שהסתיים החוזה שלו בקבוצה היפנית נגויה גראמפוס, הודיעו בקבוצה הלונדונית על החתמת המנג'ר על חוזה לשלוש שנים עם שכר של 2 מיליון ליש"ט לעונה. בכך הפך למנג'ר היקר בתולדות התותחנים.

עד כמה מנכ"ל ארסנל באותה תקופה, דייויד דין, האמין במנג'ר הצרפתי יעיד הסיפור הבא. כאשר ונגר הגיע עם דין לבית המלון, בו ישן בימיו הראשונים באנגליה, על מנת לעשות 'צ'ק אין', דין היה צריך למלא טופס ולרשום בו את מקצועו של ונגר. המקצוע אותו כתב: מחולל ניסים.

עידן הזהב

במובן מסוים, ונגר חולל ניסים כבר בעונתו הראשונה. זמן קצר לפני שהמנג'ר החדש נכנס לחדר ההלבשה, שחקני ואנשי הקבוצה שמעו מהקפטן, טוני אדמס, כי הוא סובל מבעיית אלכוהול. האחרון, שהיה סקפטי בהתחלה בנוגע ליכולות של ונגר, גילה במהרה כי יש לו הרבה מה ללמוד. בעזרת שחקנים כגון דייויד סימאן, מרטין קיון, פטריק ויירה, שהגיע בעקבות המלצת ונגר, ואיאן רייט, הקבוצה סיימה במקום השלישי והמכובד את אותה עונה. שיפור של שני מקומות לעומת עונה קודמת.

שנה לאחר מכן, הקבוצה המשיכה במגמת השיפור וזכתה בדאבל תוך שהיא מציגה כדורגל סוחף, בין השאר בעזרת רכש שונגר הביא לקראת אותה עונה, שכלל בין השאר את עמנואל פטי ומארק אוברמרס. רכש שחלקו נחשב אלמוני עד הרגע שבו נחת בלונדון. דניס ברגקאמפ, שהגיע שנתיים קודם לכן, השתלב בצורה מושלמת בשיטת המשחק ההתקפית של ונגר ותרם גם הוא לאותה זכיה ועזר לתותחנים לסיים את העונה כהתקפה הטובה בליגה.

 ארסן ונגר, פטי, ואוברמרס
 

רכש שבחלקו אלמוני. ארסן ונגר, פטי, ואוברמרס( רויטרס)

 

מגמת הזכייה בתארים המשיכה כאשר בעונת 2001/02 הקבוצה זכתה בדאבל נוסף. השיא הגיע שנתיים לאחר מכן, בעונת 2003/04, כאשר המועדון זכה באליפות ללא הפסד ליגה. שנתיים לאחר מכן, הקבוצה אף העפילה לגמר ליגת האלופות, שם הפסידה 2:1 לברצלונה. הכדורגל שהציגה ארסנל, במיוחד באותה תקופה, זכה להערצה רבה כאשר חלק מהאוהדים כינו את סגנון המסירות המהיר שהנחיל ונגר בקבוצה כ"כדור-ונגר".

"אני אף פעם לא אשכח את ההדרכה והתמיכה שלו", כתב הקשר בחשבון הטוויטר שלו, ססק פברגאס, שזכה עם המועדון בין השאר בגביע האנגלי והגיע איתו לגמר ליגת האלופות, "הוא האמין בי מהיום הראשון שלו במועדון ואני חייב לו הרבה. הוא 'דחף' אותי להיות הטוב ביותר".   

התמודדות עם צרות כלכליות

לאחר שלא קיבלה אישור להרחיב את אצטדיון הייבורי, הוחלט במועדון על מעבר לאצטדיון חדש וב-2006 הושלמה בנייתו בעלות המוערכת בכ-400 מיליון ליש"ט. בזמן שקבוצות כגון צ'לסי, ובהמשך מנצ'סטר סיטי, החלו להשקיע כספים רבים בקניית שחקנים, ונגר, שעזר לעצב את האצטדיון, נאלץ להתמודד עם בעיות כלכליות שנוצרו בעקבות עלויות בניית האצטדיון החדש.

ונגר באצטדיון החדש
 

ונגר באצטדיון החדש. יצר בעיות כלכליות ( רויטרס)

 

בהתאם לכך, הקבוצה התקשתה יותר לזכות בתארים והתהילה שזכה לה ונגר, שאף התקשה להתמודד עם השינויים הרבים שחלו בענף, הפכה בשנים האחרונות למחאה של האוהדים נגדו ומדיניות הרכש של המועדון. באליפות למשל, המועדון לא זכה מאז 2004.

בסופו של דבר, למרות הבעיות שצצו בתקופה האחרונה, ונגר משאיר מועדון יציב מבחינה כלכלית וכזה שנחשב לאחד החשובים בכדורגל האירופי.מצד אחד, ישנם כאלה שיגידו שאהבתו של ונגר לארסנל הייתה בעוכריו ומנעה ממנו לעזוב את המועדון כאשר הוא בשיאו. הזדמנות לכך הייתה לו בשנה שעברה, כאשר הקבוצה זכתה בגביע וונגר הפך לשיאן הזכיות בגביע האנגלי. מצד שני, גם אותם אוהדים שמחו נגדו בשנים האחרונות יהיו חייבים להודות שאת ההשפעה החיובית של ונגר על העבר ועל העתיד של ארסנל יהיה קשה למחוק. גם אם ההווה הוא פחות מתוק.