תיעוד הירי בנער מחמד איברהים איוב בן ה-15, חדשות עשר

תיעוד: בן 15 נורה למוות בגבול עזה; ליברמן: "חמאס אשם במותו"

לפי דיווחים פלסטיניים, הנער נהרג מאש צה"ל במהלך עימותים על הגדר. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי מלבדו נהרגו עוד שלושה. שליח האו"ם למזרח התיכון: "מקומם ומזעזע"

בכלי התקשורת הפלסטינים וברשתות חברתיות התפרסם אמש (שישי) סרטון שבו לטענת הפלסטינים מתועד ירי בנער בן 15, מוחמד אבראהים איוב, שנהרג מאש צה"ל בעימותים ליד גדר רצועת עזה במהלך הפגנת "צעדת השיבה". בתיעוד ניתן לשמוע אדם שאומר כי זה שהיד וכי הוא נורה בראשו. בצה"ל מתחקרים את הסרטון והירי, וההנחה כרגע היא שהירי בוצע לאחר שהנער הגיע לגדר המערכת וניסה לחבל בה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן האשים את ראשי חמאס במות הנער בן ה-15. "מנהיגים פחדנים שמסתתרים מאחורי ילדים ונשים ושולחים אותם קדימה כמגן אנושי, כדי שהם יוכלו להמשיך לחפור מנהרות ולבצע פעולות טרור נגד מדינת ישראל", צייץ בטוויטר, "גם בפעילות אתמול ראינו שצה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם, העושה מאמץ מקסימלי להימנע מפגיעה בחפים מפשע. אני שב ואומר לתושבי עזה. סגולה לאריכות ימים: אל תתקרבו לגדר".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חרב מימי הצלבנים ומטבעות ביזנטיים: אלה מחפשי המטמון הישראלים

יועצה של מירי רגב ייעץ בשכר לחברת ההפקה של טקס המשואות

טרגדיה בדרום: נקבע מותו של פעוט כבן שנתיים שטבע בבריכה

מנכ"ל בצלם חגי אלעד אמר בתגובה כי האחריות על מותו של הנער מוטלת על שר הביטחון: "האחריות המוסרית והפלילית למותו רובצת בראש ובראשונה על שר הביטחון עצמו ועל הפיקוד הצבאי הבכיר, שנתנו את הפקודות הבלתי חוקיות בעליל לפתוח באש קטלנית על מפגינים שלא מסכנים איש".

בווידאו: שיגור עפיפון תבערה מרצועת עזה לשטח ישראל

המתאם המיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, הגיב בטוויטר על הרג הנער: "ירי בילדים הוא מקומם ומזעזע! כיצד הרג של ילד היום בעזה מסייע להשגת שלום? זה לא! זה רק מזין יותר כעס ויוצר עוד הרג. יש לחקור את האירוע הטרגי הזה". דובר צה"ל בתקשורת הזרה, ענה לו והדגיש כי יש לבקש מחמאס לא לשלוח נערים לגדר, כדי שמקרים כאלה לא יישנו. בתגובה השיב לו מלדנוב: "הנה רעיון בשבילך – תפסיקו לירות על ילדים".

מפלגת ישראל ביתנו הגיבה לדבריו של שליח האו״ם: "מתי תצייץ משהו נגד ארגון הטרור חמאס ששולח ילדים לאזור גבול מסוכן? ישראל נוקטת בכל האמצעים החוקיים כדי להגן על הגבול שלה, בעוד אתה מעודד ארגון טרור לפגוע בנו. אתה איש צבוע בתפקיד מיותר".

ג'ייסון גרינבלט, שליח ארה"ב למזרח התיכון, התייחס אף הוא למקרה, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "ישראל פתחה בחקירה מלאה כדי להבין מה קרה. בזמן שאנו אבלים על האובדן הטרגי הזה, על כולנו להימנע מלהגיב למותו באופן שייצור סבל נוסף".

 פלסטינים בהפגנת הצידה ברצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנת הצידה ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי דוברו של אבו מאזן אמר שההנהגה הפלסטינית תפנה פעם נוספת למועצת הביטחון של האו"ם כדי לבקש אבטחה בינלאומית לפלסטינים וזאת על רקע "הרג המפגינים ברצועת עזה, שריפת אתרי דת וריסוס כתובות גזעניות".

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת כתב: "האם גם לצלף הנפשע - שרצח את הנער, מגיע צל"ש?". מדובר צה"ל טרם נמסרה תגובה על הסרטון.

משרד הבריאות העזתי דיווח אמש כי ארבעה מפגינים נהרגו, ביניהם הנער בן ה-15, ועוד כ-645 נפצעו, מירי של כוחות צה"ל בתחילתן של ההפגנות. כ-3,000 מפגינים התקרבו לכיוון הגדר במהלך יום שישי, ויידו אבנים ואמצעים שונים נגד כוחות הביטחון, שהשיבו בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות. 

 מצה"ל נמסר כי משעות הבוקר אתמול התקיימו הפרות סדר אלימות בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה, בהם ניסו המפגינים להתקרב לתשתיות הביטחוניות, הבעירו צמיגים בסמוך אליהן וניסו להעיף עפיפונים אליהם מחוברים חפצים בוערים. מספר עפיפונים חצו לשטח הארץ וכובו. עוד נמסר כי הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך", לשון ההודעה.