נשיא רומניה, יוהניס קלאוס, רויטרס

בניגוד לעמדת ממשלת רומניה: הנשיא מתנגד להעברת השגרירות לי-ם

קלאוס יוהניס הצהיר כי הוא מתנגד למהלך העברת השגרירות בו תומכת ראש הממשלה ומפלגת השלטון. הנשיא, שבידיו הכוח לאשר החלטה שכזו, אמר כי היא מנוגדת לחוק הבינלאומי

נשיא רומניה, קלאוס יוהניס, הכריז היום (שישי) כי הוא מתנגד למהלך שמקדמת הממשלה הרומנית להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים וכי היא מנוגדת לחוק הבינלאומי. הנשיא הודיע שראש הממשלה לא התייעצה עמו בנוגע להחלטה, שתובא לאישור השרים בהמשך. לפי החוק ברומניה, הנשיא הוא בעל היכולת לאשר באופן סופי, או לחלופין להפוך החלטה שכזו.

עוד אמר הנשיא כי ההיתכנות של ההחלטה בעייתית. הנשיא צודד בעמדת מועצת הביטחון של האו"ם ואמר כי העברת השגרירות יכולה להתממש רק בסיומו של תהליך שלום באזור. יוהניס קרא לממשלתו לשקול את השלכות המהלך לפני הכרעה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

טרגדיה בדרום: נקבע מותו של פעוט כבן שנתיים שטבע בבריכה

לכבוד חגיגות ה-70: הממשלה התכנסה לישיבה בבית העצמאות

יועצה של מירי רגב ייעץ בשכר לחברת ההפקה של טקס המשואות

לנשיא כאמור סמכויות הכוללות בין היתר פתיחת נציגויות דיפלומטיות בעולם וסגירתן. ברומניה דנים כעת אם הסמכות הזו כוללת גם העברה של נציגות קיימת מעיר לעיר באותה מדינה או שההחלטה נתונה בידי שרי הממשלה.‎

כאמור, אתמול אישר ליביו דרגנה, יו"ר מפלגת השלטון הסוציאל-דמוקרטית ברומניה, בריאיון לרשת המקומית Antena3 כי הממשלה אימצה אתמול את ההחלטה על העברת שגרירות המדינה בישראל לירושלים. זאת, בעקבות דיווחים בנושא בכלי התקשורת המקומיים בימים האחרונים. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בנושא. לפי בכיר במשרד החוץ הישראלי אתמול הגישה ראשת ממשלת רומניה, שתגיע לביקור בישראל בשבוע הבא, הצעה להתחלת תהליך העברת השגרירות לירושלים, אך עדיין לא הייתה הצבעה.

ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ הרומני
 

ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ הרומני( חיים צח, לע"מ)

 

דרגנה הבהיר כי החלטת הממשלה אפשרה את תחילתו של ההליך להעברת השגרירות, אולם לא נקב בלוח זמנים להשלמת המהלך. הממשלה טרם מסרה הודעה רשמית בנושא, ושר החוץ תיאודור מלשקנו אינו נמצא במדינה, על פי רדיו "Europa FM". "זה אולי נראה כעניין בעל חשיבות מועטה, אולם יש לכך ערך סמלי ענק עבור מדינה עם השפעה אדירה על העולם, ובה יותר מ-500,000 רומנים", אמר דרגנה. הוא הוסיף: "יש לכך חשיבות גדולה לממשל האמריקני". דרגנה אף העריך כי העברת השגרירות תניב לרומניה תועלת "גדולה מאוד".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, כתבה לאחר פרסום הידיעה בחשבון הטוויטר כי היא "מברכת את יו"ר הפרלמנט הרומני על הודעתו היום לתקשורת לפיה רומניה תחל בהליכים להעברת השגרירות הרומנית לירושלים. זו הייתה רוח הפגישה בינינו בשבוע שעבר בבוקרשט, ואני מקווה לראות בקרוב את שגרירות רומניה בירושלים". במשרד החוץ השקיעו מאמצים רבים בשכנוע הרומנים להעביר את השגרירות ובשבוע הבא חוטובלי תהיה בפראג בניסיון לקדם את העברת שגרירות צ'כיה לירושלים. בלשכת ראש הממשלה שומרים בינתיים על שתיקה באופן רשמי - בעיקר כיוון שלא קיבלו הודעה רשמית מהרומנים לגבי העברת השגרירות.