ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט, רויטרס

המפלגה הדמוקרטית תבעה את רוסיה וקמפיין טראמפ בשיבוש הבחירות

לפי ה"וושינגטון פוסט", התביעה, בסך מיליוני דולרים, גורסת כי מנהלי הקמפיין, יחד עם הקרמלין ואתר וויקיליקס, קשרו קשר להטיית תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016

המפלגה הדמוקרטית הגישה היום (שישי) תביעה בשווי מיליוני דולרים נגד ממשלת רוסיה, הקמפיין של הנשיא דונלד טראמפ ואתר וויקיליקס, בטענה כי קשרו קשר לשיבוש תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, והטייתן לטובת טראמפ.

לפי ה"וושינגטון פוסט", התביעה, שהוגשה בבית המשפט המחוזי הפדרלי במנהטן, גורסת כי מנהלי הקמפיין הבכירים של טראמפ יצרו קשר עם ממשלת רוסיה וסוכנות הביון הבצאית שלה על מנת לפגוע במועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון, ולסייע לטראמפ באמצעות פריצה לרשתות אינטרנט של המפלגה הדמוקרטית והפצת מידע המופיע שם.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיק 4000: המשטרה מעוניינת לחקור את נתניהו כבר השבוע

מלך אפריקני הכריז ביום הולדתו: אשנה את שם המדינה

לכבוד חגיגות ה-70: הממשלה התכנסה לישיבה בבית העצמאות

"במהלך הקמפיין לנשיאות ב-2016, פתחה רוסיה במתקלה כוללת על הדמוקרטיה שלנו, והיא מצאה שותפים פעילים ונמרצים בקמפיין של דונלד טראמפ. מדובר בבגידה של ממש - שיתוף פעולה עם כוח זר עוין על מנת לקדם את עצמך בבחירות", אמר יושב ראש הוועדה הדמוקרטית הלאומית, טום פרז. בתגובה, מנהלי הקמפיין של טראמפ אמרו כי התביעה "חסרת ערך לחלוטין ותבוטל בזמן הקרוב". 

התובע המיוחד רוברט מולר
 

התובע המיוחד רוברט מולר(רויטרס)

 

בתחילת החודש, ארצות הברית הטילה סנקציות חריפות נגד שבעה אוליגרכים ו-17 פקידי ממשלה רוסים, חלקם מקורבים ביותר לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. בנוסף, הוטלו סנקציות על 12 חברות רוסיות הנמצאות בבעלות אותם אוליגרכים. זאת, במסגרת חקירת המעורבות הרוסית. מדובר באחד הצעדים האגרסיביים ביותר שוושינגטון עשתה נגד מוסקבה מאז תחילת החקירה.

המהלך שבוצע תחת לחץ הקונגרס האמריקני, מקפיא את נכסיהם בארה"ב של אותם אוליגרכים, כדוגמת טייקון האלומיניום אולג דריפסקה וכמו סולימן קרימוב, שמשפחתו היא יצרנית הזהב הגדולה ביותר ברוסיה. יעד נוסף לסנקציות הוא חתנו של פוטין, קיריל שמלוב, הנשוי למי שעל פי עדויות היא בתו של הנשיא, קתרינה טיקונובה. עם זאת, אף אחד בממשל ואף פוטין עצמו מעולם לא הודה בכך שהיא בתו. 

עוד דווח ברשת CNN בתחילת החודש כי התובע המיוחד של המעורבות הרוסית בבחירות, רוברט מולר, תשאל לאחרונה בצעד חריג שלושה אוליגרכים רוסים, שניים שעיכב בעת שביקרו בארה"ב ואחד נוסף שלא הגיע למדינה. לאחד מהאוליגרכים אף נערך חיפוש בציוד אלקטרוני השייך לו. זהותם לא התפרסמה.

 הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בתום עימות
 

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בתום עימות(רויטרס )

 

התשאול נגע סביב החשד למימון הקמפיין של טראמפ, ולפי הדיווח, צוות החוקרים ביקש לברר דרכם האם אזרחים רוסים העבירו אליו תרומות. הדבר מלמד כי מולר מתמקד כעת באפשרות שכסף רוסי זרם לארצות הברית בניגוד לחוק. אחד מהתחומים הנבדקים כעת היא השקעות שעשו הרוסים בחברות או מכוני מחקר שסייעו לטראמפ במהלך דרכו לנשיאות.

בחודש שעבר ועדת המודיעין של הממשל האמריקני סיימה את שלב הראיונות בנוגע לחקירת מעורבות רוסיה בבחירות. מייק קונאוואי, בכיר המפלגה הרפובליקנית שהוביל את החקירה, טען כי לא נמצאו ראיות הקושרות בין הנשיא טראמפ לפרשה. אולם, נציג המפלגה הדמוקרטית בוועדה חלק על הצהרת הבכיר הרפובליקני, שהגיעה לפני תום החקירה ע"י התובע מולר, והדגיש כי יש ממצאים מכריעים למעורבות רוסיה בבחירות.

כזכור, 13 אזרחי רוסיה ושלושה גופים רוסיים הואשמו בפרשה ובהתערבות בתהליכים פוליטיים במדינה כבר משנת 2014. עם זאת, במשרד המשפטים האמריקני טענו כי כתב האישום לא רמז על כך שהמעורבות הרוסית השפיעה על תוצאות הבחירות. סגן התובע הכללי, רוד רוזנשטיין, הוסיף כי אין אזרחים אמריקנים ששיתפו פעולה ביודעין עם הקונספירציה.

בכתב האישום יוחסו לנאשמים עבירות של הונאה וקשירת קשר לביצוע פשע. כך למשל, השתמשו הנאשמים בזהויות גנובות ברשתות חברתיות ופרסמו תכנים שמטרתם הייתה להשפיע על דעת הקהל האמריקנית.