בנימין נתניהו וניר חפץ, חדשות עשר

תיק 4000: המשטרה מעוניינת לחקור את נתניהו כבר השבוע

לאחר אירועי יום הזיכרון והעצמאות, החוקרים מתכננים לחזור לשגרת החקירות בפרשת "בזק"-"וואלה". עם זאת, לא בטוח שהדבר יתאפשר השבוע בשל לוח הזמנים של ראש הממשלה

ראש ממשלה בחקירה: בתום חג הפסח ואירועי יום הזיכרון והעצמאות, חוקרי המשטרה מעוניינים לשוב ולחקור את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באזהרה, בתיק 4000. עם זאת, בעקבות לוח הזמנים הצפוץ של נתניהו, לא בטוח שהדבר יתפאשר השבוע וייתכן כי יידחה לשבוע הבא.

במהלך החקירה צפויים החוקרים להטיח ברה"מ את עיקרי עדותו של עד המדינה, ניר חפץ, שסיים לתת עדות. בחודש שעבר, עומתו בחקירתם רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, ובנה יאיר נתניהו עם הקלטות שבאחת מהן נשמע חפץ משוחח עם יאיר על מחיקת מסרונים. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מלך אפריקני הכריז ביום הולדתו: אשנה את שם המדינה
לכבוד חגיגות ה-70: הממשלה התכנסה לישיבה בבית העצמאות

ברקע המתיחות: רוסיה - טראמפ הזמין את פוטין לפגישה

בהקלטה נשמע חפץ אומר שהוא "הולך לאלוביצ'ים" כדי למחוק את המסרונים. נוסף לכך, יאיר נתניהו עומת עם מסרונים ששלח לחפץ בנוגע לסיקור החיובי באתר "וואלה". רעיית ראש הממשלה עומתה גם עם הקלטה שלה ושל חפץ שלטענתה לא שמעה את מה שנאמר בהקלטה ולא הבינה את הדברים. בתוך כך, מחר ייערך דיון בעניין שחרור רכושם של בני הזוג אלוביץ'.

ניר חפץ ושרה נתניהו
 

ניר חפץ ושרה נתניהו(עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

מטעם משפחת נתניהו נמסר אז בתגובה כי "מדובר בהקלטה שבה חפץ נותן עדות שקרית ולא הקלטה שלו בשיחה עם יאיר. עוד הדלפה בלתי חוקית ומעוותת מהחקירה. נזכיר שהדלפה היא עבירה שדינה 3 שנות מאסר. עורכי הדין של משפחת נתניהו כבר הודיעו אתמול שיפנו בתלונה למח"ש ויצרפו גם הדלפה זו לתלונה".

בהמשך הערב, אכן הוגשה תלונה למחלקה לחקירות שוטרים על ידי פרקליטם של משפחת נתניהו, עורך הדין יוסי כהן, בה נטען כי חוקרי להב 433 והרשות לניירות ערך הדליפו לאמצעי התקשורת מידע מהחקירה באופן מגמתי וכוזב. "שעות ספורות לאחר סיום החקירה, החלו להתפרסם באתרי החדשות טענות מסולפות ומעוותות על דברים שנאמרו על ידי יאיר ושרה נתניהו בחקירה, שהיו ידועים רק לחוקרים ולמרשיי", נכתב בתלונה. "כמו כן, פורסמו בזמן אמת עובדות שהיו ידועות רק לחוקרים, כמו בקשתם לערוך עימות ליאיר ולשרה נתניהו וגרסאותיהם של מרשיי לגבי הודעות מטלפונים ניידים". 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אין בכוונת המשטרה להיגרר אחר פעולות שתכליתם לפגוע בחובת המשטרה להגיע לחקר האמת".

עוד פורסם בחדשות עשר כי שרה ויאיר נתניהו לא הכחישו בחקירתם שמחקו מסרונים הקשורים לחשדות בפרשה. עם זאת, לטענתם עשו זאת כדי לפנות מקום בטלפון הסלולרי ולא בניסיון לשבש חקירה ולמחוק עדויות. השניים אמרו זאת לחוקרים במשטרה לאחר שנודע להם כי הם חשודים בקבלת טובות הנאה ובשיבוש החקירה. אשת ראש הממשלה הכחישה בפני החוקרים כי מחקה מסרונים ואמרה כי חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של הזוג, הוא זה שמחק אותם. "בשעה שישבנו עם ניר והוא אמר לי למחוק מסרונים, זה היה בתקופה שיצאו כל מיני ידיעות והקלטות מהבית לתקשורת. הוא גם אמר לי שהנייד שלי נמצא לפעמים אצל פקידות ומי יודע מה יש שם. נתתי לו את הפלאפון והוא מחק מה שרצה", סיפרה.

בנימין, שרה ויאיר נתניהו
 

בנימין, שרה ויאיר נתניהו(חדשות עשר )

 

בתוך כך, רעיית ראש הממשלה סירבה לקיים עימות עם שני עדי המדינה בתיק 4000 - יועץ התקשורת של הזוג נתניהו לשעבר, ניר חפץ, ומנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר. חוקרי יחידת להב 433 הביאו את שני עדי המדינה למתחם היחידה, על מנת לבצע את העימות כחלק מהחקירה שהתנהלה במקביל במקום ובמעונו של רה"מ בירושלים. משסירבה נתניהו לכך - השניים שוחררו.

חקירתו האחרונה של ראש הממשלה בסוף חודש מרץ נמשכה כארבע שעות וחצי. שרה נתניהו וכן גם בנה, יאיר, נחקרו החל מהשעה 09:00 במשרדי להב 433 שבלוד. השניים לא הכחישו כי פנו למשפחת אלוביץ' בנוגע לסיקור בוואלה, אך טענו שהרקע היה אידיאולוגי, וללא קשר לחברת בזק. רה"מ אמר לחוקריו בנוגע למנכ"ל משרד התקשורת לשעבר ועד המדינה שלמה פילבר: "לא עשיתי שום דבר שלא עבר את כל הוועדות המקצועיות במשרד. אם פילבר אמר שאני נתתי לו את ההוראות אז זה קשקוש מוחלט". עוד הוא נזהר בחקירה בכבודו של עד המדינה, ואמר כי "לכל אדם יש את יכולת העמידה שלו והוא לא עמד בתנאי המעצר. לא רוצה להסביר ולגנות אותו, אלא כל מה שהוא אומר זה לא נכון". זו הייתה החקירה השנייה של בני הזוג נתניהו בתיק 4000, והראשונה מאז הפך ניר חפץ לעד מדינה ונתן את עדותו המפורטת.