שלטים לשגרירות אמריקנית בירושלים, חדשות עשר

שלטים וכביש גישה: נשלמות ההכנות להעברת שגרירות ארה"ב לי-ם

ב-14 במאי צפויה שגרירות ארה"ב לעבור מת"א בארמון הנציב, ובישראל כבר נערכים. מלבד השלטים, בימים אלו נשלמת בניית כביש גישה לשגרירות מאחורי הקונסוליה

העברת השגרירות האמריקנית לירושלים: בימים אלו משלימים בישראל ובארה"ב את ההכנות הלוגיסטיות לקראת מעברה של השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, ב-14 במאי הקרוב. בין השאר הוכנו כבר השלטים למעבר, וכן נשלמת בנייה של כביש גישה לשגרירות מאחורי הקונסוליה.

כזכור הודיעו בארה"ב כי בתחילה תמוקם השגרירות בקונסוליה שבשכונת ארנונה בדרום הבירה. במבנה החדש יפעל שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, עם צוות קטן של דיפלומטים. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בירך אתמול את ישראל לרגל חגיגות ה-70 ואמר: "כפי שהצהרתי בעבר, הכרזתי על העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים היא אחד מרגעי הגאווה שלי כנשיא ארצות הברית, מעבר שהיה צריך להיעשות מזמן".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

"צריך היה להיעשות מזמן". טראמפ ונתניהו (רויטרס)

 

ובתוך כך טען אתמול ליביו דרגנה, יו"ר מפלגת השלטון הסוציאל-דמוקרטית ברומניה, כי הממשלה אימצה אתמול את ההחלטה על העברת שגרירות המדינה בישראל לירושלים, בריאיון לרשת טלוויזיה מקומית. זאת, בעקבות דיווחים בנושא בכלי התקשורת המקומיים בימים האחרונים. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בנושא. לפי בכיר במשרד החוץ הישראלי אתמול הגישה ראשת ממשלת רומניה, שתגיע לביקור בישראל בשבוע הבא, הצעה להתחלת תהליך העברת השגרירות לירושלים, אך עדיין לא הייתה הצבעה.

דרגנה הבהיר כי החלטת הממשלה אפשרה את תחילתו של ההליך להעברת השגרירות, אולם לא נקב בלוח זמנים להשלמת המהלך. הממשלה טרם מסרה הודעה רשמית בנושא, ושר החוץ תיאודור מלשקנו אינו נמצא במדינה, על פי רדיו "Europa FM". "זה אולי נראה כעניין בעל חשיבות מועטה, אולם יש לכך ערך סמלי ענק עבור מדינה עם השפעה אדירה על העולם, ובה יותר מ-500,000 רומנים", אמר דרגנה. הוא הוסיף: "יש לכך חשיבות גדולה לממשל האמריקני". דרגנה אף העריך כי העברת השגרירות תניב לרומניה תועלת "גדולה מאוד".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, כתבה בחשבון הטוויטר כי היא "מברכת את יו"ר הפרלמנט הרומני על הודעתו היום לתקשורת לפיה רומניה תחל בהליכים להעברת השגרירות הרומנית לירושלים. זו הייתה רוח הפגישה בינינו בשבוע שעבר בבוקרשט, ואני מקווה לראות בקרוב את שגרירות רומניה בירושלים". במשרד החוץ השקיעו מאמצים רבים בשכנוע הרומנים להעביר את השגרירות ובשבוע הבא חוטובלי תהיה בפראג בניסיון לקדם את העברת שגרירות צ'כיה לירושלים. בלשכת ראש הממשלה שומרים בינתיים על שתיקה באופן רשמי - בעיקר כיוון שלא קיבלו הודעה רשמית מהרומנים לגבי העברת השגרירות.