ברקע המתיחות: רוסיה - טראמפ הזמין את פוטין לפגישה

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, טען כי נשיא ארה"ב אמר למקבילו כי ישמח להיפגש עימו בבית הלבן. עוד הוסיף כי התקיפה בסוריה "לא חצתה את הקו האדום" של מדינתו

ברקע המתיחות בין המדינות: שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר היום (שישי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הזמין את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להיפגש עמו בבית הלבן. זאת, ברקע המתיחות בין המדינות בעקבות תקיפת המערב בסוריה.

בשיחת טלפון ביניהם הוסיף טראמפ כי ישמח לעשות ביקור גומלין במוסקבה. עוד הוסיף לברוב כי טרם תקיפת המערב בסוריה, רוסיה הציגה לארה"ב את "הקווים האדומים" שלה בנוגע לתקיפה. לדבריו של שר החוץ הרוסי, וושינגטון לא חצתה את הקווים הללו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

התחזית: ירידה קלה נוספת בטמפרטורות, גשם בין שבת לראשון

אדלשטיין אמר שרגב הזמינה את תאצ'ר לטקס המשואות - וברשת חגגו

בכיר רומני: הממשלה אישרה את העברת השגרירות בישראל - לירושלים

טראמפ ופוטין
 

טראמפ ופוטין (רויטרס)

 

לברוב טען כי שתי המדינות לא יאפשרו למתיחות ביניהם להסלים לכדי עימות צבאי. בהתייחסו למצב בסוריה, אמר שר החוץ הרוסי כי ארצו "איבדה את האחריות המוסרית" שמנעה ממנה לספק לאסד את מערכת ההגנה האווירית S-300.

כזכור, ארה"ב, יחד עם צרפת ובריטניה, תקפה לפני כשבוע מטרות בסוריה. זאת, ברקע התקיפה הכימית שבוצעה בעיר דומא ומיוחסת לאסד.

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נוירט, אמרה אמש כי יש בידי וושינגטון מידע מודיעיני לפיו מוסקבה ודמשק מנסות למנוע ולעכב את כניסתם של פקחי הארגון למניעת הפצת נשק כימי לעיירה דומא שבה נהרגו עשרות בני אדם בתקיפה כימית המיוחסת לצבא אסד. עוד נמסר כי רוסיה וסוריה מנסות "לחטא" את האתר מהעדויות והראיות לתקיפה.

בתוך כך, עיתון "הוושינגטון פוסט" דיווח מפי גורמי ממשל בכירים בארה"ב כי טראמפ בלם את הכוונה להטיל סנקציות נוספות על רוסיה בעקבות תמיכתה בנשיא סוריה בשאר אל-אסד, לאחר התקיפה הכימית בדומא. הדיווח סותר את דבריה של שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי הייל, שאמרה כי יוטלו מגבלות כלכליות על חברות רוסיות המייצרות ציוד שקשור למתקפה הכימית. לפי הידווח טראמפ אמר ליועציו כי אינו מרגיש בטוח עם יישום הסנקציות.

רוסיה הגיבה בשבת האחרונה בחריפות על מתקפת המערב. "ראשית, 'האביב הערבי' בחן את העם הסורי, לאחר מכן דאע"ש וכעת הטילים האמריקניים ה'חכמים'. בירתה של מדינה ריבונית, שנאבקת שנים לשרוד נגד תוקפנות של טרוריסטים, הותקפה", כתבה בפייסבוק מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, "אתה צריך להיות סוטה כדי לתקוף את בירת סוריה בדיוק ברגע שהיה לה סיכוי לעתיד שלו".

קודם לכן, הגיב שגריר רוסיה בוושינגטון, אנטולי אנטונוב, לתקיפה: "הערכותינו הגרועות ביותר התממשו. כל האזהרות שלנו לא נשמעו. תסריט ידוע מראש יושם. הזהרנו שפעולה כזו לא תעבור ללא השלכות. האחריות תהיה על ארה"ב, צרפת ובריטניה. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר לא מקובל. ארה"ב שמחזיקה במאגר הגדול ביותר של נשק כימי בעולם לא מחזיקה בזכות מוסרית להטיף מוסר לאחרים".