שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, רויטרס

איראן: "אם ארה"ב תיסוג מהסכם הגרעין – תגובתנו תהיה לא נעימה"

שר החוץ האיראני זריף אמר את הדברים לאחר שנחת בניו יורק, בה ישתתף בכנס שיעסוק ביחסי שתי המדינות. טראמפ צפוי להודיע בעוד שלושה שבועות אם ישאר או יפרוש מההסכם

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, איים הלילה (שישי) כי במידה וארצות הברית תפרוש מהסכם הגרעין שנחתם בין המדינות ב-2015, תגובת טהראן לכך תהיה "לא נעימה". "לאיראן יש אפשרויות רבות לפעולה אם ארה"ב תיסוג מההסכם", אמר שר החוץ האיראני לכתבים לאחר שנחת בניו יורק.

זריף הגיע לניו יורק לכנס שייערך בשבוע הבא, שיעסוק ביחסי ארה"ב ואיראן, בפוליטיקה במזרח התיכון ובעתיד הסכם הגרעין האיראני. מאחורי האירוע עומדים המועצה לקשרי חוץ והיועץ לביטחון לאומי בממשל ג'ורג' בוש הבן, סטיבן הדלי.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בכיר רומני: הממשלה אישרה את העברת השגרירות בישראל - לירושלים

בראשון במהדורה: ריאיון בלעדי עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל

סוף עידן קסטרו: מיגל דיאז-קנאל הושבע לתפקיד נשיא קובה

ב-12 מאי, הנשיא האמריקני דונלד טראמפ יצטרך לחתום על דחייה בסנקציות נגד איראן, זאת כדי שההסכם בין המדינות ישאר בתוקף. במידה ולא יחתום, יהיה בכך ביטוי לפרישה אמריקנית מההסכם.

צפוי לפרוש מההסכם. טראמפ
 

האם יפרוש מהסכם הגרעין? טראמפ (רויטרס)

 

בחודש שעבר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפגישותיו עם שרי החוץ של גרמניה וצרפת כי הוא "מעריך בסבירות גבוהה" שטראמפ יפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. פקידים ישראלים בכירים שהשתתפו בפגישות וביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית ציינו כי נתניהו הבהיר כי לדעתו בלי תיקון יסודי של הסכם הגרעין הוא סבור שארה"ב תיסוג ממנו.

שבוע לפני כן פורסם לראשונה בחדשות עשר כי דיפלומטים בכירים מארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה מנהלים בחודשיים האחרונים משא ומתן שמטרתו לנסות ולהציל את הסכם הגרעין עם איראן מקריסה. לפי הדיווח בחדשות עשר, במהלך פגישה בברלין, האירופים והאמריקנים שמו על השולחן טיוטות לעסקה שלא תבטל את הסכם הגרעין או תפתח אותו מחדש אלא תגביר משמעותית את הלחץ על איראן. למרות ההתקדמות במו"מ, הצרפתים, הבריטים והגרמנים מעריכים כי הסיכוי להגיע לנוסחה שתרצה את טראמפ נמוך.