ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ הרומני, חיים צח, לע"מ

בכיר רומני: הממשלה אישרה את העברת השגרירות בישראל - לירושלים

יו"ר מפלגת השלטון הבהיר כי "יש לכך ערך סמלי ענק עבור מדינה עם השפעה אדירה על העולם, ובה יותר מ-500 אלף רומנים". עם זאת, ההחלטה על המעבר טרם התקבלה באופן רשמי

ליביו דרגנה, יו"ר מפלגת השלטון הסוציאל-דמוקרטית ברומניה, אישר היום (חמישי) בריאיון לרשת המקומית Antena3 כי הממשלה אימצה אתמול את ההחלטה על העברת שגרירות המדינה בישראל לירושלים. זאת, בעקבות דיווחים בנושא בכלי התקשורת המקומיים בימים האחרונים. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בנושא. לפי בכיר במשרד החוץ הישראלי אתמול הגישה ראשת ממשלת רומניה, שתגיע לביקור בישראל בשבוע הבא, הצעה להתחלת תהליך העברת השגרירות לירושלים, אך עדיין לא הייתה הצבעה.

דרגנה הבהיר כי החלטת הממשלה אפשרה את תחילתו של ההליך להעברת השגרירות, אולם לא נקב בלוח זמנים להשלמת המהלך. הממשלה טרם מסרה הודעה רשמית בנושא, ושר החוץ תיאודור מלשקנו אינו נמצא במדינה, על פי רדיו "Europa FM". "זה אולי נראה כעניין בעל חשיבות מועטה, אולם יש לכך ערך סמלי ענק עבור מדינה עם השפעה אדירה על העולם, ובה יותר מ-500,000 רומנים", אמר דרגנה. הוא הוסיף: "יש לכך חשיבות גדולה לממשל האמריקני". דרגנה אף העריך כי העברת השגרירות תניב לרומניה תועלת "גדולה מאוד".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

בראשון במהדורה: ריאיון בלעדי עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל

דיווח בגרמניה: החשוד בתקיפת חובש כיפה בברלין הסגיר את עצמו

גבר בן 22 נורה ביפו - מצבו אנוש; הרקע - פלילי

 ליביו דרגנה, יו"ר מפלגת השלטון הסוציאל דמוקרטית ברומניה

ליביו דרגנה, יו"ר מפלגת השלטון הסוציאל דמוקרטית ברומניה (המפלגה הסוציאל דמוקרטית ברומניה)

 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, כתבה בחשבון הטוויטר כי היא "מברכת את יו"ר הפרלמנט הרומני על הודעתו היום לתקשורת לפיה רומניה תחל בהליכים להעברת השגרירות הרומנית לירושלים. זו הייתה רוח הפגישה בינינו בשבוע שעבר בבוקרשט, ואני מקווה לראות בקרוב את שגרירות רומניה בירושלים". במשרד החוץ השקיעו מאמצים רבים בשכנוע הרומנים להעביר את השגרירות ובשבוע הבא חוטובלי תהיה בפראג בניסיון לקדם את העברת שגרירות צ'כיה לירושלים. בלשכת ראש הממשלה שומרים בינתיים על שתיקה באופן רשמי - בעיקר כיוון שלא קיבלו הודעה רשמית מהרומנים לגבי העברת השגרירות. 

מוקדם יותר היום נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני הסגל הדילומפטי והקונסולרי בישראל, בקבלת פנים חגיגית שנערכה בבית הנשיא, וקרא לנציגים "להזיז את השגרירויות שלכם לכאן", כדרך לקדם את השלום. "אנו שמחים על החלטתו של הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לכאן, היא אומרת דבר פשוט: על השלום להתבסס על האמת", הבהיר נתניהו. 

"העובדה שלישראל יש עיר בירה, שלעם היהודי יש עיר בירה במשך 3,000 שנים ושמה ירושלים, הינה בלתי מעורערת. הגיע הזמן להכיר בעובדה זו", עוד אמר נתניהו. "אני שמח לומר שיש לפחות חצי תריסר מדינות שכעת משוחחות איתנו ברצינות על העברת שגרירויותיהן לירושלים, ותודה גואטמלה שעשית זאת. יהיו אחרות שילכו בעקבותייך". הוא ציין כי "החלטתי שעשר השגרירויות הראשונות שיגיעו לכאן יקבלו יחס מועדף".