נשיא ארה"ב טראמפ, רויטרס

"טראמפ הבין שלא יביא שלום למזה"ת - ומתמקד במגעים בקוריאה"

אתר חדשות אמריקני מדווח מפי מקורות בבית הלבן כי הנשיא התייאש מקידום "תוכנית המאה" ולכן העביר את התמקדותו לשיחות עם קים: "רוצה להכניס שמו לספרי ההיסטוריה"

מהמזרח התיכון - לחצי האי הקוריאני: AXIOS, אתר החדשות האמריקני, מדווח היום (חמישי) מפי מקורות בבית הלבן כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הבין לאחרונה כי לא יביא לשלום במזה"ת, התייאש מההליך, והעביר עתה את כל כובד משקלו לשיחות בחצי האי הקוריאני.

לפי הדיווח, טראמפ רואה במשבר עם קוריאה הצפונית כהזדמנות שלו להפוך ל"אדם דגול" ותכניס אותו לספרי ההיסטוריה כמי שהביא שלום לאזור. לצד זאת, המקורות מסרו כי הם פסימיים ביותר לגבי הסיכויים הממשיים להגיע להישגים מהותיים בפסגה בין הנשיא האמריקני טראמפ למקבילו מקוריאה הצפונית קים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בין מטס למנגל: ברחבי הארץ חוגגים את יום העצמאות

מזל טוב כפול: הורים חגגו את הולדת בתם הבכורה ביום העצמאות

בעקבות תקלה: חיילי מילואים קיבלו הודעת גיוס חירום

 קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית
 

קים ג'ונג און, מנהיג קוריאה הצפונית( רויטרס)

 

לטענת הגורמים המקורבים לו, טראמפ חושב שהוא יכול לגמרי לבדו להתגבר על המשבר בחצי האי הקוריאני. אחד הגורמים ציטט את טראמפ באומרו "רק תכניסו אותי לחדר עם הבחור (קים ג'ונג און) ואני אסתדר".

בתוך כך נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, אמר היום כי קוריאה הצפונית הביעה את מחויבותה לפירוז מוחלט של חצי האי, ללא תנאים. לטענתו, הסכם בין מדינות חצי האי, ובין קוראיה הצפונית לארה"ב, לא יהיה קשה להשגה. על פי דיווח ברשת CNN, הנשיא - שייפגש בשבוע הבא עם קים ג'ונג און - אמר כי פיונגיאנג חזרה בה מדרישתה לנסיגת כל הכוחות האמריקניים המוצבים בקוריאה הדרומית במסגרת המגעים לפירוז.

בד בבד, בארה"ב טוענים כי בשלב זה ישמרו את מירב הלחץ על פיונגיאנג. מוקדם יותר היום, טען הנשיא טראמפ כי אם פגישתו הצפויה עם קים "לא תהיה מועילה", הוא יעזוב אותה. הנשיא האמריקני ערך מסיבת עיתונאים משותפת בפלורידה עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, והתייחס למגעים בין המדינות.

"אעשה הכול כדי להפוך את הפגישה עם קים ג'ונג און להצלחה עולמית. נמשיך בלחץ מקסימלי על קוריאה הצפונית עד אשר תיפטר מהנשק הגרעיני שלה", אמר טראמפ והוסיף: "אם אחשוב שהפגישה לא תניב פירות, לא אגיע. אם היא לא תהיה מועילה, אעזוב אותה באמצע".

מייק פומפאו
 

מייק פומפאו ( רויטרס)

 

הצהרת טראמפ נאמרה פחות מיממה לאחר שאישר שראש ה-CIA ושר החוץ המיועד, מייק פומפאו, נפגש עם מנהיג קוריאה הצפונית במהלך ביקור חשאי בפיונגיאנג בתחילת החודש. "הפגישה עברה בנעימים ומערכת יחסים טובה נוצרה. בעת זו אנו עובדים על פרטים בנוגע לוועידת הפסגה. פירוז מנשק גרעיני יהיה דבר טוב לעולם וגם לקוריאה הצפונית", כתב טראמפ בטוויטר.

עוד קודם לכן דווח על פגישה זו ב"וושינגטון פוסט". על פי הדיווח, פגישה זו נערכה כחלק מהמאמצים לקיום שיחות בין שני מנהיגי המדינות בנוגע לפירוק הגרעין הצפון קוריאני. בכיר בממשל האמריקני אמר כי במהלך הפגישה, פומפאו העלה את נושא שלושת האמריקנים שמוחזקים בשבי ע"י פיונגיאנג וניהל מגעים בנוגע לשחרורם. במסיבת העיתונאים שערך טראמפ, טען הנשיא האמריקני כי "יש סיכוי טוב" להשבת השבויים.