"דהר כמו נמר": סיפורו של זמר הלהקה הצבאית בעל עיטור העוז

רפאל כץ שירת כחובש ומשם התגלגל ללהקה צבאית. בתום קריירה קצרה כשחקן ועיתונאי, התגייס למילואים במלחמת ששת הימים - ונהרג לאחר שרץ תחת אש לטפל בחברו הפצוע

מלחמת ששת הימים: רפאל כץ, זמר שחקן ועיתונאי, רץ תחת אש להעניק טיפול רפואי לחברו שנפצע. על מעשה זה, שעליו שילם בחייו, קיבל את עיטור העוז.

רפי נולד בדצמבר 1944 בתל אביב, בנם הבכור של אברהם וחביבה, ילידי הארץ. ב-1963 התגייס לצה"ל, ליחידת 525, סיירת הנגב, עבר קורס חובשים וסופח לפיקוד דרום. שם פגש חברים והקים איתם צוות הווי ובידור של הפיקוד.

"הוא היה חובש בסיירת, ואיכשהו הגיע למרפאה של פיקוד דרום",סיפר אבי כהן, חברו של כץ, "אני פגשתי אותו בתל אביב עוד קודם, וכבר אז היה לו מסביבו ריח של בוהמה. הוא הכיר את ההוא, והוא אמר זה. בן אדם שהיה עובר על יד בית קפה 'כסית' ואומר שלום למישהו. זה כבר עשה אותו איש מדהים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כדי לקדם את הרחבת סמכויותיו - ארדואן הכריז על הקדמת הבחירות

סוכל פיגוע: במעבר ריחן אותר מטען חבלה שהוסלק בגג משאית

שמונה קברים יהודיים הושחתו בבית קברות בפריז

 רפאל כץ, שנהרג לאחר שטיפל בחברו הפצוע תחת אש
 

רפאל כץ, שנהרג לאחר שטיפל בחברו הפצוע תחת אש (חדשות עשר)

 

"כולנו היינו מין כאלה פליטים של הצבא שהסתובבו בפיקוד דרום", הוסיף כהן, "הוא פגש אותנו, וכיוון שלכולנו הייתה איזושהי נטייה אמנותית והיינו צריכים את האיש הזה שירכז את כל הדבר הזה, ויגיד 'בואו עושים להקה'. הוא הצליח לעשות את זה".

"רפי היה איש עם כריזמה, עם יכולת שכנוע מדהימה" הוסיף יששכר תמוז, חברו של כץ, "קודם כל בגלל ההופעה שלו, דרך הדיבור שלו, הוא היה טיפוס עם נשמה אמנותית, בוהמי. הוא היה איש מאוד פעיל, כריזמטי, אהוב על הבנות מאוד, גבר גבוה, תכול עיניים, בלונדיני, עדין אבל גברי. כל מה שצריך".

"רפי מה שהוא עשה על הבמה היה בעיקר הכריזמה שלו, היו לו תכונות של כוכב", סיפרו חבריו, "חוץ מזה שהוא היה באמת יפה תואר מאוד. זה שאתה מנחש עליו את הדברים, הוא לא צריך לעשות שום דבר. הוא אומר 'בוקר טוב' ואתה נמס".

בתום השירות, התקבל לתיאטרון חיפה. "אהבו אותו שם נורא, כמו בכל מקום", סיפר תמוז, "כל מי שבא איתו במגע מיד נכבש בקסמיו, זה היה משהו כמעט היפנוטי. בזמן המיתון חצי מהשחקנים פוטרו, ואני והוא היינו ביניהם".

 רפאל כץ
 

רפאל כץ (חדשות עשר)

 

לאחר הפיטורים, החליט כץ שהוא רוצה להיות עיתונאי, וניסה את כוחו בעיתון "לאישה". מבלי ניסיון קודם, התקבל כץ לתפקיד כתב, ובהמשך התקדם לתפקיד כתב פלילי.

כחצי שנה לאחר נישואיו לאהובתו דולי, פרצה מלחמת ששת הימים, ורפי התגייס למילואים לסיירת שקד. הכוח של רפי נשלח לאזור קיבוץ רוחמה, לאיתור חוליות פדאיון שחצו את הגבול ממצריים. שם, קיפח את חייו בקרב.

"היינו מדי פעם קצת יורים להפחיד וכשהגענו, פתאום היה מטח של יריות וחייל שהלך לידי, שגם אותו לא הכרתי, נפל פצוע", סיפר גרשון וילן, מפקד החוליה שבה היה כץ, "רפי היה חובש, וצעקתי לו, סימנתי לו, הוא היה בתוך השיחים. הוא כנחוש נחש דהר, טיפס למעלה והתחיל לטפל בו, הוא דהר כמו נמר, מלמעלה עם התרמיל הכבד הזה של החובשים ועלה בנשימה אחת, וברגע שהתחיל לטפל בו, טראח - עוד צרור".

כץ ספג צרור יריות כאשר טיפל בחברו ללחימה, יצחק מסטבוים, ושני הלוחמים נהרגו יחד. על גבורתו ואומץ ליבו בקרב קיבל כץ את עיטור העוז.