"נתנו לו רובה, בגיל 10": סיפורו של חלל צה"ל הצעיר ביותר

כאשר הרובע היהודי נקלע למצוקת לוחמים קשה הצטרפו נערים רבים ללחימה לצד החיילים. ניסים גיני התנדב לשמש כקשר ונהרג בעודו בעמדת תצפית. "ילד יפהפה, עם עיניים גדולות"

ניסים גיני הוא חלל צה"ל הצעיר ביותר. גיני היה בין מגיני הרובע היהודי במלחמת השחרור, ונהרג בעמדת התצפית שבה הוצב, ביום נפילת הרובע.

נסים גיני היה תלמיד בבית ספר, כאשר בהיותו בן 10 הופרה שגרת חייו בצל הקרבות בעיר העתיקה. בשל המחסור בלוחמים, נערים רבים התנדבו לעזור לכוחות הלוחמים בשטח, בפיקודו של משה רוסנק.

"הייתי בן 16.5", סיפר יוסף אלעד, שלחם ברובע בתקופה ההיא, "והיו אחריי ילדים בני 14, 13 ,12, קשרים". "היינו ילדים סך הכול. לא קיבלנו מדים, לא קיבלנו אימונים", הוסיף חיים אלקוצר, שלחם גם הוא ברובע, "לא גויסנו בכלל, כל הילדים באו לבד. נתנו לי 'סטן', פעם ראשונה בחיים שלי שאני תופס 'סטן' ביד ואני חשבתי שזה הנשק הכי חזק שיש בעולם. פעם ראשונה שיריתי כדור, זה היה על אדם, לא על מטרה. לאן הכדור הלך אני לא יודע. זה מה שהיה, לא היו לוחמים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כדי לקדם את הרחבת סמכויותיו - ארדואן הכריז על הקדמת הבחירות

סוכל פיגוע: במעבר ריחן אותר מטען חבלה שהוסלק בגג משאית

שמונה קברים יהודיים הושחתו בבית קברות בפריז

  ניסים גיני, חלל צהל הצעיר ביותר שנהרג בגיל 10
 

ניסים גיני, חלל צה"ל הצעיר ביותר שנהרג בגיל 10 (חדשות עשר)

 

גם גיני, למרות היותו בן עשר בלבד, התנדב לעזור לכוחות וליטול חלק במלחמה. הוא שימש כקשר ושליח, ואף העביר מידע בין העמדות. ביום נפילת הרובע הוא נהרג לאחר שנפגע בראשו מכדור של צלף, בעת שאייש עמדה תצפית מחלון בית.

"הוא היה באיזו עמדה, ואמרו לו תעלה למעלה", סיפר יוסף אלעד, "נתנו לו רובה, בן 10. הוא רק ישב, כדור בראש, נהרג".

"אני מנסה לשחזר את התחושות האלה", סיפרה רחל סומך, בת דודתו של ניסים גיני, "זה היה כזה שוק, איך יכול להיות שניסים נהרג?". "הוא היה ילד חמוד, ילד יפהפה, עיניים כחולות וגדולות, עם עור צח כזה, מקסים וחייכן", הוסיפה סימה רקנר, בת דודתו.

 לוחמים מגינים על הרובע היהודי
 

לוחמים מגינים על הרובע היהודי (חדשות עשר)

 

למרות שאסור לקבור בתוך חומות העיר מפאת קדושת המקום, אישר הרב אורנשטיין, רב הכותל הראשון, לקבור את החללים במקום מיוחד. הוא התנה את האישור בכך שאם יתאפשר בעתיד, יוציאו את הגופות ויביאו אותם למנוחת עולמים בבית עלמין. גיני נטמן בבית העלמין הזמני, וכעבור זמן קצר, גם הרב אורנשטיין ואשתו נקברו שם.

רוסנק זכר את התנאי שהציב הרב, ולאחר שחרור הכותל כעבור 19 שנים, ביצע את המשימה. את גופתו של גיני הצליחו לזהות בעזרת שיני החלב שבפיו. הוא נקבר כחלל צה"ל וקיבל את המספר האישי: 174011.