רג'פ טאיפ ארדואן , רויטרס

כדי לקדם את הרחבת סמכויותיו - ארדואן הכריז על הקדמת הבחירות

נשיא טורקיה קבע את הבחירות לחודש יוני, שנה לפני המועד המתוכנן, לאחר שבמשאל העם נקבע שכוחו יגדל לאחר שייבחר מחדש: "המחלות של השיטה הישנה מתקילות אותנו בכל צעד"

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הכריז אתמול (רביעי) על הקדמת הבחירות במדינה ל-24 ביוני, יותר משנה לפני המועד המתוכנן. במשאל העם שנערך לפני כשנה, לשינוי החוקה, נקבע כי יורחבו סמכויות הנשיא החל מהבחירות הבאות ותוחל "נשיאות מנהלתית".

"למרות שהנשיא והממשלה פועלים בהרמוניה, המחלות של השיטה הישנה מתקילות אותנו בכל צעד", אמר בנאום בשידור חי בטלוויזיה, "התפתחויות בסוריה ובמקומות אחרים גרמו לדחיפות במעבר למערכת מנהלתית חדשה, על מנת לעשות צעדים עבור עתיד מדינתנו בצורה נחושה יותר". ארדואן הוסיף כי קיבל את ההחלטה לאחר ששוחח עם ראש מפלגת MHP הלאומנית, שצפויה לחבור למפלגתו של הנשיא בבחירות הקרובות. 

מפלגת האופוזיציה המרכזית, המפלגה הרפובליקנית של העם (CHP) קראה לסיום מיידי של מצב החירום במדינה, שהוחל בעקבות ניסיון ההפיכה בשנת 2016. "יש להסיר מיד את מצב החירום, אין לקיים בחירות תחת חוק החירום", מסר דובר המפלגה הרפובליקנית, "המדינה צריכה לצאת ממשטר החירום כבר היום".

 תומכי ארדואן באיסטנבול לאחר משאל העם בטורקיה
 

תומכי ארדואן באיסטנבול לאחר משאל העם בטורקיה (רויטרס)

 

במשאל העם ניצחו תומכי הרפורמה של ארדואן ביתרון קטן, ובכך נקבע כי יבוטלו סמכויותיו של ראש הממשלה ושל הקבינט, וכי הנשיא יהפוך לרשות המבצעת כולה, כך שיוכל לפסוק בענייני המדינה המהותיים. בנוסף, בכל חמש שנים צפויות בחירות חדשות, הן לנשיאות והן לפרלמנט. הפרלמנט יאבד את זכותו להפנות שאילתות לנשיא.

עוד יעוגן בחוקה כי לרשות השופטת, כולל בית המשפט העליון, כמעט ולא יתאפשר לערער על סמכויותיו של ארדואן. קבלת שינוי החוקה, על 18 סעיפיה, תהפוך את ארדואן לסולטן ששלטונו כמעט בלתי ניתן לערעור. תומכי המהלך טענו כי החוקה החדשה תקל על ניהול המדינה, ואילו המתנגדים לה טענו שהדבר רק יקל על הטיהור הפוליטי האלים שמנהל הממשל. מאז ניסיון ההפיכה, יותר מ-100 אלף עובדי ציבור פוטרו, כ-15 אלף אנשים הוכנסו למאסר וכן התנהל קמפיין הפחדה נגד המתנגדים לארדואן.