טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, חדשות עשר

נתניהו בטקס הדלקת המשואות: "האור שלנו תמיד יגבר על החושך"

אירועי השמחה לרגל יום העצמאות ה-70 נפתחו בהר הרצל בירושלים. נתניהו: "ההערצה לישראל מחלחלת למדינות ערב". אדלשטיין: "הצמחנו נווה מדבר דמוקרטי"

בווידאו: נאומו של ראש הממשלה נתניהו

אמש עברה ישראל מעצב לשמחה. בהר הרצל שבירושלים ננעלו אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ונפתחו חגיגות ה-70 למדינת ישראל בטקס הדלקת המשואות הממלכתי.

השנה הדליק לראשונה ראש הממשלה נתניהו משואה בטקס, כפי שהוחלט בפשרה בין יו"ר ועדת טקסים וסמלים, שרת התרבות מירי רגב, ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. לכן הודלקו השנה 13 משואות, בהמשך ל-12 המשואות שמדליקים ישראלים נבחרים מדי שנה, כמספר שבטי ישראל.

 טקס הדלקת המשואות בהר הרצל
 

טקס הדלקת המשואות בהר הרצל (חדשות עשר)

 

ראש הממשלה נתניהו נאם במשך כ-14 דקות, הרבה מעבר לסיכום אליו הגיעו רגב ואדלשטיין. "כל העמים העתיקים שהוגלו מארצם נעלמו", אמר רה"מ, "רק אנחנו, העם היהודי, שהיינו כעלה נידף בסופת הגלות, אנחנו סירבנו להיעלם, אנחנו סירבנו להיטמע, שמרנו אמונים לציון. חלמנו לחזור לירושלים ובציון, בצמחנו גזע חסון וענפים, בארצנו, ארץ ישראל".

"אזרחי ישראל, גם היום יש מי רוצה לכבות את המנורה, לכבות את האור שבוקע מציון. אני מבטיח לכם – זה לא יקרה. האור שלנו תמיד יגבר על החושך שלהם. כשדוד בן גוריון הכריז על הקמת המדינה, הוא לא נרתע מההכרזה גם כשהוא ידע שהיא כרוכה במלחמה קשה מול אלה שרצו למנוע את מדינתנו. גם אנחנו היום לא נרתעים ממאבק".

נתניהו הרחיב על ההערצה, לטענתו, של מדינות שונות ושל העם ההודי לישראל, שבה חזה במהלך ביקורו במדינה. "ההערצה לישראל מחלחלת גם למדינות ערב", הכריז נתניהו.

 ראש הממשלה נתניהו בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל
 

ראש הממשלה נתניהו בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל( חדשות עשר)

 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הדליק משואה בשם הכנסת והתייחס בהרחבה בנאומו למחלוקות בחברה הישראלית. "יחד הצמחנו במדינת ישראל נווה מדבר דמוקרטי. הפכנו את ארצנו הקטנטונת למעצמה טכנולוגית, שהצדק והמוסר מובילים אותה. הגיוון הוא מקור העוצמה שלנו, המורכבות היא הדלק שבמנוע הצמיחה שלנו. אף פעם לא הייתה בינינו תמימות דעים, אבל גם אם לפעמים אנחנו נגררים לוויכוחים חשוב לעשות את זה בדרך ארץ".

"אני מקווה ושואף לכך שנמשיך להיות אנשים שעומדים על עקרונותיהם אך תמיד תוך הקשבה ושיח מכבד. יש לי הצעה לסיסמה חדשה – מה טוב הוא אוהליך, ישראל, משכנותיך, ישראל. מה טוב הוא, אוצרות התרבות והרוח המשותפים שלנו שהתכנסו כאן מארבע קצוות תבל, הפנים השונות שלנו. אם נאמין בכך בלב שלם יופלו החומות, ואז נוכל להמשיך לשיר יחד הללויה".

 יו"ר הכנסת אדלשטיין בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל
 

יו"ר הכנסת אדלשטיין בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל( חדשות עשר)

 

למרות הפשרה בין רגב לאדלשטיין, גם שלשום, יממה לפני טקס הדלקת המשואות, סאגת הנאומים נמשכה: שרת התרבות והספורט, מירי רגב, דרשה במכתב שנשלח מטעם יגאל בן-דוד, מפיק הטקס, ליואב הורוביץ, ראש הסגל של רה"מ ואלברט סחרוביץ', מנכ"ל הכנסת, כי נאומו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, יקוצץ וכי אדלשטיין יישא דברים במשך שבע דקות. לבסוף אדלשטיין נאם במשך כשמונה דקות וחצי.

במכתב, בן-דוד מביע חשש "שהתארכות הטקס אחרי השעה 22:00, במידה ונאומי יו"ר הכנסת וראש הממשלה יתארכו מעבר לבקשת המפיק, משמעותם סיכון ממשי וודאי לקיום השידורים הישירים במעל 32 במות ברחבי הארץ ובעולם בהם ישודר השיר "הללויה" במקביל, בהיערכות מורכבת כמותה לא הייתה בארץ". במכתב אחר, בן-דוד מציע לאמוד את שני הנאומים בדרך הבאה: נאום רה"מ יהיה לא יותר מ-400 מילים אליהן יתווספו 100 מילים בעת השאת המשואה ונאום יו"ר הכנסת יהיה לא יותר מ-600 מילים אליהן יתווספו 100 מילים בעת השאת המשואה.

בווידאו: הטקס המלא מהר הרצל

הטקס השנה עמד בסימן "מורשת של חדשנות", ואלו הם מדליקי המשואות: שלמה ארצי, האלוף (במיל') ישעיהו (שייקה) גביש, רחלי גנות, נועם גרשוני, מרגלית זינאתי, שייח' מוואפק טריף, פרופ' מרסל מחלוף, פרופ' אביעזרי פרנקל, ליא קניג, זאב רווח, ד"ר אבשלום קור, מאי קורמן, רות כהנוב - נציגת המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ, וסא"ל רועי לוי - מפקד יחידת אגוז ונציג צה"ל.

דגלנים של צה"ל וחיילי משמר הכנסת צעדו בטקס, והצטרפו לתוכנית אומנותית שהורכבה במיוחד. סא"ל במיל' שמעון דרעי פקד זו השנה השנייה ברציפות על טקס המשואות, לאחר שבשנה שעברה החליף בתפקידו את אל"מ במיל' דוד רוקני, אחרי 34 שנות פיקוד על הטקס. את המצעד הוביל רפ"ק שמואל צברי, בפעם השתיים עשרה. אחרון הצועדים היה רס"ר המשמר, רנ"ג במיל' יוסף שבת, שצועד בטקס מזה 39 שנים.

בווידאו: מופע הרחפנים המלא