"המרצחים גזלו מאיתנו נשמות ענקיות, נרדוף כל רוצח"

ראש הממשלה השתתף בטקס הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל. "יש לנו חוסן, תרבות החיים והאור שלנו יכריעו את תרבות המוות שלהם", אמר

בהר הרצל שבירושלים התקיים היום (רביעי) הטקס הממלכתי לזכר 3,134 ההרוגים בפעולות האיבה. לצדם של המשפחות השכולות, השתתפו באירוע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ויושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין.

"הכאב הוא כאב משותף לכולנו בכל יום", אמר נתניהו במהלך הטקס, "כולנו ביחד בעומק היגון. פעולות האיבה התחילו עוד לפני 70 שנים וממשיכים גם היום. לא נפסיק להיאבק בטרור, המהווה תוצר של מחלה עולמית המשתוללת סביבנו וגם בארצות רחוקות, כתוצאה מקנאות ברברית של האסלאם הקיצוני. אנחנו נחושים לעמוד איתן מול ההסתה של שכנינו שעדיין מסרבים להכיר בקיומנו".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לוד: נעצר חשוד במעורבות בירי הזיקוקים בעת הצפירה

עם דמעות בעיניה: הנאום המרגש של בת הנרצח בפיגוע בחלמיש

דיווח: ראש ה-CIA ושר החוץ המיועד נפגש עם קים ג'ונג און

בהמשך התייחס לשינויים החלים במזרח התיכון. "יש ניצנים של שינוי והם נובעים מההכרה בנחישות שלנו להגן על ארצנו. זוהי המולדת שלנו וכאן נחיה בעזרת השם לנצח. תרבות החיים והאור שלנו יכריעו את תרבות המוות שלהם. יש לנו חוסן ודבקות במטרה ואנחנו נעמוד ביחד כתף אל כתף. המרצחים גזלו מאיתנו נשמות ענקיות. נרדוף כל רוצח ובמקביל נמשיך בשליחותם של יקירינו: נישב את הארץ, נעמיק שורשים, נבנה קהילות ונחזק את הערבות ההדדית". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס לזכר חללי פעולות האיבה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס לזכר חללי פעולות האיבה (רויטרס)

לסיום אמר ש"אני מאחל החלמה שלמה לפצועים ואני אומר בשם אזרחי ישראל, יהודים ולא יהודים כאחד, שזכרם של אהובי נפשנו יהיה נצור לעד בלב האומה".

בשנה החולפת, מאז יום העצמאות האחרון, נהרגו 12 אזרחים בפעולות איבה. ההרוג האחרון הוא עדיאל קולמן, אב לארבעה ילדים מכוכב השחר, שנדקר למוות בירושלים בדרכו לכותל המערבי. פיגועי האיבה הותירו 3,175 יתומים בהם 114 יתומים משני ההורים, 822 אלמנים ואלמנות ו-926 הורים שכולים, שחיים עמנו היום.

מוקדם יותר היום, בשעה 11:00, נשמעה צפירת דומיה בת שתי דקות ולאחריה החלו טקסי הזיכרון הממלכתיים לחללי מערכות ישראל, טקסי הזיכרון בבתי העלמין, בחלקות הצבאיות ברחבי הארץ ובאנדרטת הלוחם הבדואי בצומת המוביל. אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, נערך השנה להגעתם של יותר ממיליון וחצי בני אדם ל-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ.