נתניהו בטקס בהר הרצל: "כולנו נמשיך לנצח את הטרור"

ראש הממשלה נאם בטקס הזיכרון הממלכתי: "בלי גבורה לא נוכל להבטיח את הקיום שלנו". ליברמן בקרית שאול: "איננו מחפשים הרפתקאות, אבל לא תהיה פשרה בנוגע לביטחון"

בהר הרצל שבירושלים התקיים היום (רביעי) הטקס הממלכתי לזכר 23,646 הנופלים במערכות ישראל. לצדם של המשפחות השכולות, משתתפים באירוע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, המפכ"ל רנ"צ רוני אלשיך, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ויושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך הטקס כי "אהבת העם נתונה לעם וליקירנו שנפלו. רעייתי ואני עמדנו מול כאב ועוצמה במהלך השבוע האחרון במפגשים שונים ובאירוע "שרים לזכרם". כולנו, יהודים, דרוזים, נוצרים, מוסלמים וצ'רקסים עומדים מול הטרור וביחד נמשיך לנצח אותו. השבוע, אחד מיתומי צה"ל שאל אותי 'ראש הממשלה, איך אתה מחליט לשלוח חיילים למערכה? על מה את חושב'. אמרתי שאני חושב על ביטחון המדינה ואזרחיה ואני גם חושב עליו ועל משפחות שעשויות לאבד את היקר מכל. על חברי שנפלו במלחמות. אני תמיד חושב על המחיר וכיצד ניתן למנוע אבודות".


לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לוד: נעצר חשוד במעורבות בירי הזיקוקים בעת הצפירה

עם דמעות בעיניה: הנאום המרגש של בת הנרצח בפיגוע בחלמיש

גרוסמן: אם לפלסטינים לא יהיה בית - גם לנו לא יהיה

בהמשך הוסיף כי "באותו זמן אני יודע שבלי גבורה לא ניתן להבטיח את הקיום שלנו. בזכותם של חללי מערכות ישראל אנחנו כאן. אני מאחל החלמה מלאה לכל פצוענו. ומבטיח שאנחנו עושים הכל להשיב את כל הנעדרים שלנו. אלה שנפלו תמיד יהיו איתנו. לשיעור קומתם נשאף להגיע".

בנימין נתניהו מניח זר בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בהר הרצל
 

בנימין נתניהו מניח זר בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בהר הרצל(חדשות עשר )

 

בטקס בהר הרצל הניחו זרים גם ראשי גופי הביטחון של המדינה: המוסד, השב"כ ושרות בתי הסוהר. לראשונה, הטקס נערך השנה בהיכל הזיכרון הממלכתי שנחנך בהר הרצל בשנה שעברה. כל נרות הזיכרון המרכיבים את ההיכל הודלקו ביום הזיכרון.

במקביל, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נשא דברים בטקס יום הזיכרון שנערך בקרית שאול. "לצערנו, האיומים לפגוע בנו ולהשמיד את מדינת ישראל לא נפסקים, גם היום 70 שנה אחרי מלחמת העצמאות. לכן, אנחנו זקוקים לצה"ל חזק ונחוש ולהבנה שאנו חיים במציאות שברירית ונפיצה, ובכל רגע יכולים להזדקק לכל העוצמה והמיומנות של צה"ל ומפקדיו. איננו מחפשים הרפתקאות, אבל בנוגע לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה לא תהיה שום פשרה ושום מצמוץ. עצתי לשכנינו - מצפון ומדרום - קחו את זה בחשבון וקחו את זה ברצינות".

שר הביטחון אביגדור ליברמן בטקס בקרית שאול
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בטקס בקרית שאול ( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בד בבד, שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה אף היא למצב הביטחוני בטקס שנערך בבית העלמין הצבאי בחולון: "ממשלת ישראל ממשיכה להיאבק, לא רק בארגוני הטרור החופרים מנהרות ברצועת עזה, אלא גם בכל אותם גורמים וארגונים זרים החופרים מנהרות תחת זכותו הטבעית והצודקת של עם ישראל, לשמור על מדינתו, על גבולותיה, בטחונה ועתידה. גם את המנהרות הללו אנחנו נסכל. שום תעמולה שקרית לא תמנע מאיתנו לעמוד בגאווה מאחורי צה"ל וחייליו".

שר האוצר משה כחלון השתתף בטקס בבית העלמין הצבאי. "אנחנו מחויבים להיות ראויים למחיר הכבד ששילמו יקירכם ושאתם נושאים עמכם בכל יום, בכל שעה ובכל דקה", אמר, "דווקא ביום הזה צריך להגיד בקול ברור: הנהגת המדינה צריכה להוביל את החברה הישראלית תוך יצירת אחדות בעם ישראל. האתגרים הבטחוניים העומדים בפנינו היום הם אדירים. זה לא סוד, ולאחרונה הציבור נחשף יותר ויותר לאיומים".

עוד אמר כחלון כי "לא ניתן לאף אחד לפגוע בריבונות ישראל, בוודאי לא כשארגון טרור שקורא להשמדת ישראל עומד מאחוריו. מדינת ישראל עומדת אל מול האתגרים האלה בהצלחה כשמטרה אחת עומדת למול עיננו: שמירה על בטחון ישראל. גם אם זה אומר לבצע את הפעולות הקשות, המורכבות והנועזות ביותר – נעשה זאת כדי שביטחון ישראל יישמר. מדינת ישראל קיימת בזכות גבורה ועל כך אנחנו מוקירים תודה ליקירים שאיבדו חייהם. נזכור ביום הזיכרון הזה שהמשימה לא הושלמה. הציווי של 'ושבו בנים לגבולם' ימשיך להנחות את ממשלת ישראל וצה"ל עד לשובם של אחרון הנעדרים לקבר ישראל. משימה זו היא חלק בלתי נפרד מהקוד המוסרי שמנחה את מדינת ישראל כי לעולם לא תשאיר את בניה מאחור".

 השר כחלון בטקס הממלכתי לחללי צה"ל בהר הרצל
 

השר כחלון בטקס. "לא ניתן לאף אחד לפגוע בריבונות". אלעד מלכה)

 

ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, לקח חלק בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בבית העלמין הצבאי בעיר הרצליה. "מראשית ימיה של מדינת ישראל שמרנו על עיקרון אותו הכתיבו לנו אבות האומה: יד אחת תמיד תהיה מוכנה על ההדק, להגן על ביטחון המדינה ואזרחיה מול כל אויב בעוד היד השנייה תהיה מושטת לשלום", אמר, "העיקרון הזה שימש בסיס מוסרי לשליחת חיילים לשדה הקרב מחד, ולצעדים אמיצים ומקוריים בשדה המדיני מאידך. נמשיך לבצר ולחזק את ביטחון ישראל ובד בבד נמשיך לשאוף לכך שהשלום יהיה מרכיב מרכזי בתפיסתנו. האיזון הנכון בין בטחון ושלום הוא חובתנו המוסרית לכל אלו שחרפו את נפשם בעבור מדינת ישראל".

לאחר מכן אמר ש"בעוד יומיים, לאחר שנתייחד עם זיכרון היקירים והיקירות, האהובים והגיבורים, חללי מערכות ישראל שחירפו את נפשם למען מדינת ישראל ובתום חגיגות העצמאות בטקס חלוקת פרסי ישראל, יעמדו על הבמה בירושלים שניים: מרים פרץ ודויד גרוסמן, ויקבלו את פרס ישראל. קו אחד מחבר בין השניים, אותו קו שחור וקשה שבגללו גם אנו עומדים כאן היום: קו השכול. שניהם הורים שאיבדו את היקר להם מכל. לאורך השנה אנו שומעים קולות של פילוג, של אבחנה בין אזרחים, בין מפלגות ובין תפיסות, בין דעות ובין אמונות. מרים ודויד מזכירים לנו כי כולנו נלחמים על הארץ שלנו, ומלאך המוות הנורא לא רואה מה שמים בקלפי. כשאתם יוצאים מבית העלמין - זיכרו זאת".

בוז'י הרצוג בטקס לחללי צה"ל בהרצליה
 

בוז'י הרצוג בטקס לחללי צה"ל בהרצליה(חדשות עשר)

 

יו״ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, אמרה בטקס הממלכתי בבית העלמין הצבאי ברחובות: "כל עוד השלום לא הושג ויש מי שלא מקבל את זכות קיומה של ישראל, ידע האויב שנצא לקרב ללא היסוס כדי להגן על מדינתנו, וידע כל חייל שנשלח לקרב שלא הייתה ברירה אחרת".

72 חיילים הצטרפו בשנה האחרונה לרשימת הנופלים הארוכה. עוד 3,134 נרצחו בפעולות האיבה מאז הקמת המדינה, בהם 100 ישראלים שנספו בפיגועים בחו"ל ו-122 אזרחים זרים שנהרגו בפיגועים בישראל.

לאחר צפירת דומיה בת שתי דקות שנשמעה בשעה 11:00 החלו טקסי הזיכרון הממלכתיים, טקסי הזיכרון בבתי העלמין, בחלקות הצבאיות ברחבי הארץ ובאנדרטת הלוחם הבדואי בצומת המוביל. אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, נערך השנה להגעתם של יותר ממיליון וחצי בני אדם ל-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ.

בהמשך היום, בשעה 13:00, ייערך הטקס הממלכתי לחללי פעולות האיבה בהר הרצל, בהשתתפות רה"מ, נשיא המדינה, נשיאת העליון, הרמטכ"ל ויו"ר הכנסת. בשנה החולפת, מיום העצמאות האחרון ועד היום, נהרגו 12  אזרחים בפיגועים, ההרוג האחרון הוא עדיאל קולמן, שנדקר למוות בירושלים בדרכו לכותל המערבי. פיגועי האיבה הותירו 3,175 יתומים בהם 114 יתומים משני ההורים, 822 אלמנים ואלמנות ו-926 הורים שכולים, שחיים עמנו היום.