השר גלנט שולל אפשרות למלחמת אחים בישראל אך טוען: "השיח אלים"

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני קרא ב"אורלי וגיא" לשמור על אחדום בעם, ולא רק ביום הזיכרון. הוא הוסיף כי ישנם שחקנים בזירה הפוליטית שמקדמים עצמם באמצעות "השנאת האחר"

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה: חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, שר הבינוי והשיכון ואלוף במיל' יואב גלנט (כולנו), שלל הבוקר (רביעי) את האפשרות למלחמת אחים בישראל אך טען כי ישנם גורמים שמלבים את השנאה בארץ ברוב ימות השנה: "השיח, באופן כללי, אלים ביסודו". בריאיון ל"אורלי וגיא" הציע השר כי יום הזיכרון לא יהווה את היום היחיד של אחדות בעם.

גלנט הציע "שהיום הזה לא יהיה היום היחיד של אחדות בעם ישראל". הוא טען כי אזרחי מדינת ישראל צריכים להבין את הנכס שהופקד בידיהם. "זו משאת נפשם של הדורות במשך 2000 שנה - יהודים התפללו לירושלים, לזה שתהיה לנו מדינה - בואו נשמור עליה ביחד", אמר השר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

עם דמעות בעיניה: הנאום המרגש של בת הנרצח בפיגוע בחלמיש

גרוסמן: אם לפלסטינים לא יהיה בית - גם לנו לא יהיה

אהבה גדולה שמסופרת במכתבים: סיפורם של האחים אוטנהיימר

השר יואב גלנט
 

"השיח אלים" השר יואב גלנט ( ערוץ עשר)

 

יחד עם זאת, גלנט טען כי גורמים בזירה הפוליטית יוצרים דינמיקה שלילית בחברה. "שחקנים מסוימים בכל מיני מקומות מנסים לעשות הון פוליטי קצר טווח באמצעות השנאת האחר", קבע. הוא הוסיף כי בגין פעולות אלה, הציבור ישפוט אותם.

השר טען כי בישראל, באופן כללי, "השיח הוא אלים, ביסודו". בעניין זה הוא ביקש להביא את האחדות שמציג צה"ל, שמהווה את כור ההיתוך של המדינה. הוא אמר כי בצבא הלוחמים מהרקעים השונים שותפים גם לשכול: "אנשים מגוש קטיף, ומקיבוץ חצור - האנשים האלה נפלו ביחד".

אלוף במיל' גלנט, שפיקד על שייטת 13 בשנים 1997-1994, התייחס למתיחות הביטחונית ולכוננות המוגברת לקראת פעולה איראנית, נגד ישראל, דווקא בחגיגות ה-70: "עם ישראל צריך לדעת שיש לו מדינה חזקה ועוצמתית וצבא חזק מאוד שמסוגל להגן עליו. זה לא אומר שלא יהיו ניסיונות לפגוע בנו. אבל יש לנו את צה"ל - כלי המגן. הכלי הזה מוכן עומד על משמרתו". הוא הוסיף כי "הסופה השיעית היא תופעה מסוכנת - לא נאפשר הקמת צבא איראני בסוריה".

בהתייחסו לסערה סביב טקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני, טען השר כי הוא מתנגד להכנסה של פוליטיקה ליום הזיכרון - "היום החשוב ביותר בשנה עבורי כישראלי". הוא הוסיף: "אני לא אשתתף בטקס כזה אבל מכבד את זה שאנשים יכולים לעשות מה שהם רוצים".