דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה, רשתות חברתיות

"יעד תקיפת בסיס ה-T4 בסוריה - מערכות נ"מ איראניות מתקדמות"

על פי דיווח של ה"וול סטריט ג'ונרל", ההפצצה המיוחסת לישראל בשדה התעופה נעשתה תוך הסכמה שבשתיקה מארה"ב ולאחר התייעצות עם הנשיא טראמפ

התקיפה המיוחסת לישראל בבסיס האיראני T4 שבסוריה, נועדה לפגוע במערך טילי נ"מ מתקדמים וכן בהאנגר של מטוסים ללא טייס - כך על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל". לפי הדיווח, המידע מגיע מגורמי מודיעין ומאנשים המעורים בפרטי התקיפה. 

עוד דווח כי התקיפה בוצעה בהסכמה שבשתיקה מצידה של ארצות הברית, ואף כי בטרם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה על ההפצצה, הוא התייעץ עם הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד לרצח כפול באום אל-פחם: נער ודודו נהרגו מירי

אהבה גדולה שמסופרת במכתבים: סיפורם של האחים אוטנהיימר

גרוסמן: אם לפלסטינים לא יהיה בית - גם לנו לא יהיה

בתוך כך, אתמול פורסם כי כחלק מהכוננות של צה"ל ובעיקר של חיל האוויר נוכח הכוונה האיראנית לנקום על התקיפה בבסיס T4 בסוריה, חיל האוויר החליט לבטל את יציאת המטוסים לתרגיל ה"רד פלאג" באלסקה. מערך מטוסי ה-F15 וה-F15i יישארו בארץ, ולא יצטרפו לחיל האוויר האמריקני בתרגיל האווירי הגדול והחשוב ביותר בעולם, שאמור להתקיים בשבועות הקרובים במדינה הצפונית שבארה"ב.

 מטוס F-16 בשמי עזה (ארכיון)
 

התקיפה נועדה לפגוע במערך טילי נ"מ מתקדמים (ארכיון)( רויטרס)

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט (כולנו), התייחס אתמול בגל"צ לביטול המפתיע של חיל האוויר: "כאשר קורים דברים שבשעת שגרה עלולים לגרום לכך שאתה תימצא במציאות נחותה באופן קיצוני למצב מלחמה, אתה צריך להפעיל את כל מה שיש ביכולתך על מנת למנוע את זה". מצה"ל נמסר בתגובה: "השתתפות חיל האוויר לראשונה בתרגיל ה'רד פלאג' באלסקה תתקיים כמתוכנן במהלך חודש מאי. לאור הערכת מצב בחיל האוויר הוחלט להתאים את השתתפות המטוסים בתרגיל".

כמו כן, אתמול חשפה מערכת הביטחון פרטים חדשים על המערך האיראני בסוריה, ועל רצונה לבצע פיגוע נגד ישראל. צה"ל חשף אמצעי לחימה אוויריים מתקדמים, בהם שימוש בכלי טייס בלתי מאוישים; העברת אמל"ח רב בכסות של ציוד הומניטרי; טיסות צבאיות במעטה של חברות תעופה אזרחיות מאיראן; וכאמור חשש לתקיפה של חיל האוויר של משמרות המהפכה נגד ישראל.

הסיוע האיראני של טהראן לדמשק החל יחד עם המלחמה מול המורדים. התחום המרכזי אותו מקדמת איראן הינה ההתבססות האווירית בסוריה שתאפשר פעילות איראנית ישירה מסוריה לתוך ישראל. זאת, בדומה לחדירת המל"ט האיראני החמוש לשטח ישראל בחודש פברואר האחרון.

כזכור, לפני כשבועיים פגעו טילי שיוט בשדה תעופה צבאי בחומס והביאו למותם של שבעה אנשי משמרות המהפכה האיראניים. התקיפה יוחסה לישראל, שסירבה להתייחס לדברים. גורם צבאי ישראלי אמר אתמול ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל אחראית לתקיפה. "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה תקפנו מטרות חיות איראניות - הן מתקנים והן בני אדם", אמר.

עוד אמר הגורם הצבאי בריאיון כי חדירת המל"ט החמוש לשטח ישראל, בעקבותיה התבצעה התקיפה, הייתה "הפעם הראשונה שאיראן עשתה דבר מה נגד ישראל – ולא באמצעות שליח. זה היה פתח לעידן חדש".