בישראל מאותתים לאיראן: אם תתקפו – נגיב בעוצמה • פרשנות

מאז התקיפה המסתורית בחומס, באיראן מעוניינים להגיב אך משתהים. בישראל מבינים שהתגובה תגיע ככל הנראה מסוריה ותכוון למטרות צבאיות

מאז השבוע שעבר בו תקפה ישראל לפי פרסומים זרים את בסיס T4 בחומס, סוריה, בישראל מצפים לתגובה איראנית ומבינים שהיא תגיע ככל הנראה מסוריה, ותכוון למטרה צבאית.

לפי אנשי חיזבאללה האיראנים מעוניינים במידה כנד מידה, נקמה עבור שבעה אנשי משמרות המהפכה שנהרגו באותה תקיפה מסתורית. בישראל פתחו במאבק תודעתי כדי להזהיר את האיראנים – ישראל לא תכיל תגובה שכזו ותגיב בעוצמה. כמו כן, ישראל חשפה היום (שלישי) פרטים על המערך האווירי האיראני בסוריה, כדי לומר – אנחנו יודעים מה אתם עושים בסוריה וננסה לפגוע במי שינסה לפגוע בנו.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לוד: זיקוקים בעת הצפירה; ראש העיר: היורה יקלל את היום שנולד

יועץ התקשורת מוטי מורל נהרג בתאונת דרכים בתל אביב

כל יום הוא יום זיכרון: משפחות מלכא וקוקיא נכנסו למעגל השכול

המסרים הללו מכוונים גם כלפי פוטין ואסד, ישראל מנסה לומר להם: "הבעיה שלנו בסוריה היא איראן, אם תוציאו אותם מסוריה נחדול מלפעול במדינה". בישראל מקווים שהמסרים הללו יגרמו לאיראן לחשוב פעמיים, ואכן, הם לא ממהרים עם תגובה, וייקחו כמה ימים עד שיעשו כן.

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה( ללא קרדיט)

 

היכולות של איראן בנוגע לתגובה הן מוגבלות. קאסם סולימאני, מפקד "כוח קודס", נמצא בדמשק ושוקד על התגובה. הוא מסתתר כי הוא יודע שהוא יעד לחיסול.

מפגן הטילים שירתה הלילה סוריה נועדו להתרברב במערך ההגנה האווירי שלהם, שכן הם מרגישים טוב וחזקים אחרי המתקפה האמריקנית.

 איראן נשאבה לעימות עם ישראל מוקדם ממה שהיא חשבה, האיראנים מוגבלים ביכולותיהם ומחכים לשבוע הבא לנאום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.

כאמור, הבוקר חשפה מערכת הביטחון פרטים חדשים על המערך האיראני בסוריה, ואת רצונה לבצע פיגוע נגד ישראל. צה"ל חשף אמצעי לחימה אוויריים מתקדמים, בהם שימוש בכלי טייס בלתי מאוישים; העברת אמל"ח רב בכסות של ציוד הומניטרי; טיסות צבאיות במעטה של חברות תעופה אזרחיות מאיראן; וכאמור חשש לתקיפה של חיל האוויר של משמרות המהפכה נגד ישראל.

כזכור, לפני כשבוע פגעו טילי שיוט בשדה תעופה צבאי בחומס והביאו למותם של שבעה אנשי משמרות המהפכה האיראניים. התקיפה יוחסה לישראל, שסירבה להתייחס לדברים. גורם צבאי ישראלי אמר אתמול ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל אחראית לתקיפה. "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה תקפנו מטרות חיות איראניות - הן מתקנים והן בני אדם", אמר.

עוד אמר הגורם הצבאי בריאיון כי חדירת המל"ט החמוש לשטח ישראל, בעקבותיה התבצעה התקיפה, הייתה "הפעם הראשונה שאיראן עשתה דבר מה נגד ישראל – ולא באמצעות שליח. זה היה פתח לעידן חדש".