"בלילה ייהרג לי עוד חייל": סיפורה של המובלעת הישראלית בסוריה

צה"ל נאלץ להחזיק בשטח אויב בימים שלאחר מלחמת יוה"כ. החיילים עמדו בפני הפגזות בלתי פוסקות ו-56 מהם נהרגו במשך שמונה חודשים. "ריח של דם ובשר מעורבב עם חומר נפץ"

בעיצומה של מלחמת יום הכיפורים, בשנת 1973, לאחר קרבות בלימה מתישים שנמשכו יומיים ובסיומם הכוחות הסוריים נסוגו לחלוטין, החליטה ישראל לצאת למתקפת נגד. במשך יומיים הכוחות הצליחו להתקדם, אולם אז הצטרפה למערכה חטיבה עיראקית והכוחות הישראליים נבלמו.

צה"ל הצליח לכבוש 20 קילומטרים בעומק שטח סוריה. כך, מצאו עצמם אחרי המלחמה חיילים רבים בשטח סורי כבוש, ונאלצו להחזיק בו. בד בבד, התנהל משא ומתן מול סוריה על שחרור השבויים הישראלים, וישראל לא הסכימה לעזוב את המובלעת עד שתקבל אותם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יהודים מרחבי העולם ישתתפו בטקס הזיכרון של יהודי התפוצות

יועץ התקשורת מוטי מורל נהרג בתאונת דרכים בתל אביב

הילה נהרגה בהר הרצל, משפחתה רוצה לרכוש אמבולנס על שמה

 שטח במובלעת השיראלית בסוריה לאחר מלחמת יום הכיפורים
 

שטח במובלעת השיראלית בסוריה לאחר מלחמת יום הכיפורים (חדשות עשר)

 

השהות במובלעת לוותה תמיד בהפצצות בלתי פוסקות, עד כדי מאות רבות של פגזים מדי יום. אולם, לא בטוח שהממשלה והאזרחים היו מודעים למצב הקשה שבו היו שרויים הלוחמים בשטח.

"באותה תקופה, אף מפקד ברמה של הפיקוד - לא קצח"ר, לא מהמטכ"ל, אף אחד לא הגיע. היינו לבד שם", סיפר איתן ירון, סמג"ד 51 בזמנים ההם. "כל יום אתה יודע שמחכה לך הפגזה", הוסיף אבי רחמים, רס"פ פלוגה ג' מגדוד 51, "זאת תחושה נוראית. רציתי לחיות, לא רציתי למות, ולחיות זה לא היה בטוח שם".

"היו חיילים שהגיעו עד עמדת הפיקוד ולא היו מוכנים לעלות חזרה, כי היה ברור שהם הולכים למות", סיפר הסמג"ד, "אנחנו כמפקדים הרבה פעמים היינו צריכים לשבת ולדבר איתם על הרעיון העילאי שאם אתה לא חוזר, מישהו לא יוכל לצאת הביתה, ואנשים היו חוזרים מתוך ידיעה שאולי הם יחזרו בארון, כדי שמישהו יצא הביתה".

הוויכוחים בממשלה לגבי השיחות עם סוריה נמשכו, ודיונים בעניין נדחו. "בלילה ייהרג לי עוד חייל, שבו ותגמרו את הסיפור", סיפר הסמג"ד על תחושותיו לאחר ששמע שישיבת הממשלה התפזרה ותתכנס שוב רק למחרת בבוקר.

 כוח צבאי בשטח המובלעת הסורי
 

כוח צבאי בשטח המובלעת הסורי (חדשות עשר)

 

כוחות צה"ל נלחמו בתוך המובלעת הסורית שמונה חודשים, במלחמה שנשכחה כמעט לחלוטין, עד שהושג ההסכם עם סוריה. השבויים חזרו וישראל נסוגה מהמובלעת שכבשה ומהכפר קוניטרה. הקרבות הבלתי פוסקים בשטח גבו את חייהם של 56 לוחמים ושישה אזרחים.

ישנם כאלה שהמשיכו לשלם את המחיר גם לאחר שיצאו מהשטח. כזה הוא ירון גביש, ששירת כסמל מחלקה במובלעת, ולאחר הנסיגה ממנה היה באשפוז כפוי כתוצאה מטראומות נפשיות מהתקופה ההיא.

"הייתי מכין צ'יפס, ויום אחד הסמ"פ בא לאכול, ואמרתי לו, 'יאללה, אכלת, תלך'", סיפר גביש, "רק באתי להיכנס, והרגשתי את ההדף של הפגז שנפל ביניהם. אחרי זה גירדו אותם עם שפכטל מהקירות. ריח של דם ובשר מעורבב עם חומר נפץ. הריח לא יוצא לי מהראש מעולם".