מטוס אף-15 של חיל האוויר, רויטרס

בשל הכוננות: חה"א ביטל השתתפות מטוסי F-15 בתרגיל בארה"ב

בצה"ל החליטו שלא לשלוח את מטוסי הקרב לנוכח החשש מנקמה של איראן על התקיפה בחומס שיוחסה לישראל. צה"ל: "לאור הערכת מצב הוחלט להתאים את השתתפות המטוסים"

כחלק מהכוננות של צה"ל ובעיקר של חיל האוויר נוכח הכוונה האיראנית לנקום על התקיפה בבסיס T4 בסוריה, חיל האוויר החליט לבטל את יציאת המטוסים לתרגיל ה"רד פלאג" באלסקה.

מערך מטוסי ה-F15 וה-F15i יישארו בארץ, ולא יצטרפו לחיל האוויר האמריקני בתרגיל האווירי הגדול והחשוב ביותר בעולם, שאמור להתקיים בשבועות הקרובים במדינה הצפונית שבארה"ב.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

האם פוטין וקדירוב משתמשים במועדוני לחימה כדי לגייס מרגלים?

דיווח: קוריאה הצפונית והדרומית צפויות להכריז על סיום המלחמה

טרור העפיפונים נמשך: שריפה ביער בארי בסמוך לגדר הגבול

כאמור, בעקבות הערכות מצב והכוננות בצפון הוחלט להשאיר את המטוסים בישראל.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט (כולנו), התייחס בגל"צ לביטול המפתיע של חיל האוויר: "כאשר קורים דברים שבשעת שגרה עלולים לגרום לכך שאתה תימצא במציאות נחותה באופן קיצוני למצב מלחמה, אתה צריך להפעיל את כל מה שיש ביכולתך על מנת למנוע את זה".

מצה"ל נמסר בתגובה: "השתתפות חיל האוויר לראשונה בתרגיל ה'רד פלאג' באלסקה תתקיים כמתוכנן במהלך חודש מאי.

לאור הערכת מצב בחיל האוויר הוחלט להתאים את השתתפות המטוסים בתרגיל".

  דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה
 

דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה( רשתות חברתיות)

 

הבוקר חשפה מערכת הביטחון פרטים חדשים על המערך האיראני בסוריה, ואת רצונה לבצע פיגוע נגד ישראל. צה"ל חשף אמצעי לחימה אוויריים מתקדמים, בהם שימוש בכלי טייס בלתי מאוישים; העברת אמל"ח רב בכסות של ציוד הומניטרי; טיסות צבאיות במעטה של חברות תעופה אזרחיות מאיראן; וכאמור חשש לתקיפה של חיל האוויר של משמרות המהפכה נגד ישראל.

הסיוע האיראני של טהראן לדמשק החל יחד עם המלחמה מול המורדים. ככל שהמלחמה הפנימית בסוריה מעצימה - כך גובר הסיוע של איראן למשטר של אסד. הפעולות של משמרות המהפיכה בסוריה מובלות ע"י כוח קודס בראשות קאסם סלימאני. התחום המרכזי אותו מקדמת איראן הינה ההתבססות האווירית בסוריה שתאפשר פעילות איראנית ישירה מסוריה לתוך ישראל. זאת, בדומה לחדירת המל"ט האיראני החמוש לשטח ישראל בחודש פברואר האחרון.

רק אתמול התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, באירוע הרמת כוסית במטה הכללי לאתגרים העומדים בפני צה"ל בשנת ה-70 להיווסדו: "מולנו מתגבשת מציאות חדשה - צבא לבנון בשיתוף פעולה עם חיזבאללה, צבא סוריה, המיליציות השיעיות בסוריה ומעליהן איראן- כולם הופכים לחזית אחת נגד מדינת ישראל, חזית הצפון. זהו אתגר אסטרטגי מן המעלה הראשונה, שמחייב את כולנו, להעלות מדרגה נוספת ולחזק עוד יותר את ההיערכות והמוכנות.

"בשנה האחרונה, צה"ל הוכיח מעל ומעבר לכל ספק שהוא הצבא הטוב ביותר והמוסרי ביותר בעולם. אל מול אתגרים מורכבים ולא סימטריים, המטה הכללי, יחד עם גופי הביטחון הנוספים במדינת ישראל, ידע לתת מענה נכון ומדויק ואיפשר לעם ישראל לנהל את חייו בביטחון וברוגע", הוסיף שר הביטחון.

כזכור, לפני כשבוע פגעו טילי שיוט בשדה תעופה צבאי בחומס והביאו למותם של שבעה אנשי משמרות המהפכה האיראניים. התקיפה יוחסה לישראל, שסירבה להתייחס לדברים. גורם צבאי ישראלי אמר אתמול ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל אחראית לתקיפה. "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה תקפנו מטרות חיות איראניות - הן מתקנים והן בני אדם", אמר.

עוד אמר הגורם הצבאי בריאיון כי חדירת המל"ט החמוש לשטח ישראל, בעקבותיה התבצעה התקיפה, הייתה "הפעם הראשונה שאיראן עשתה דבר מה נגד ישראל – ולא באמצעות שליח. זה היה פתח לעידן חדש".