ריבלין: "לא נפסיק לעמול עבור המדינה בשבילה נלחמו ילדיכם"

הנשיא ריבלין והרמטכ"ל איזנקוט השתתפו בירושלים בטקס שפותח את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכת ישראל ונפגעי פעולות האיבה, כשבקהל נמצאים בני המשפחות השכולות

טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי נערך הערב (שלישי) בהשתתפות נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הרמטכ"ל, גדי איזנקוט ובנוכחות בני המשפחות השכולות.

לאחר צפירת הזיכרון בשעה 20:00, עלה נשיא המדינה להדליק נר זיכרון. את הלפיד הגישה לו אלמנת איש חיל האוויר, רס"ן דוד זהר, שנפל בפעילות מבצעית באוגוסט 2017. לאחר מכן החל הנשיא ריבלין את נאומו.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

יהודים מרחבי העולם ישתתפו בטקס הזיכרון של יהודי התפוצות

עקב הביקורת: זמרות ביטלו השתתפותן בטקס הזיכרון הישראלי-פלס'

רגב דורשת: לקצץ נאום אדלשטיין בטקס הדלקת המשואות

"משפחות אהובות, הערב הזה, טעון חרדת קודש", אמר הנשיא. "כשאני פוגש בכן בימי השבעה, באזכרות השנתיות לימי הלחימה, במפגשים אקראיים בבית הנשיא, אני תמיד מרגיש כאילו אנחנו מחליפים בינינו שתיקות של מובן מאליו. בערב הזה, בחסותו של כותל הדמעות, אני מבקש לומר לכן כמה אני מצטער. להעביר אליכן את צערו של העם, שצו חייו בארץ הזו, תובע ממנו לאבד את הטובים והטובות ביותר, את אהוביכם, אהובותיכן, אמר הנשיא. "הלוואי, הלוואי, שיכולנו ביום המקודש הזה, לתת לכם יום אחד של מנוחה מהזיכרון. מהכאב. יום שבו נישא את הכאב אנחנו, על כתפינו שלנו, ונוריד מעט, כל כך מעט, מכתפיכן העייפות. יום שבו נכאב במקומכם, ולא רק יחד אתכם".

 יום הזיכרון לחללי צה"ל בכותל
 

יום הזיכרון לחללי צה"ל בכותל(חדשות עשר )

 

"משפחות אהובות, בכל מפגש בינינו, אנו תמיד מבקשים מכן, שוב ושוב: 'ובחרתם בחיים', אנא, 'ובחרתם בחיים'. למען הילדים, למען אבא ואמא, למען אח ואחות, למען סבא וסבתא, למען המדינה, למעננו, שנותרנו כאן יחד אתכם, מבקשים להקל במעט על הלב השבור, ואולי גם על עצמנו", אמר ריבלין. "אנו מבקשים, אך לא תמיד יודעים באיזו זכות. בביקורי אצלכם אני מדבר על המדינה שלנו הנבנית באהבה כבר שבעים שנים, אך רואה בפניכם את החורבן שהכה באחת כשנקשה יד הבשורה על דלתכם וכן, אני מביט בכם משתאה, כיצד שוב ושוב, אתם בוחרים בחיים. זוקפים גב, ואחר כך גם ראש, ומתחילים ללכת. אני מביט בכם ומתפלל - כי נהיה ראויים לבחירה שלכם בחיים. שנהיה ראויים להחלטה שלכם לקום ולהמשיך ללכת. למען החיים, למען תקומתו של העם, למען קיומה של המדינה".

"משפחות אהובות, אנחנו נושאים בחובת ההוכחה כי לא נפסיק לרגע לעמול עבור המדינה בשבילה נלחמו ילדיכם. לשלב ידיים בשם ההבנה: 'אחים אנחנו' שוב, ושוב, ושוב. אל המנהרות לא זינקנו שמאל וימין, בשוחות לא שכבנו פריפריה ומושבים, אל מול פני אויב לא הסתערנו קיבוצים, כפרים וערים", אמר הנשיא. "אנו חבים חוב של חיים לכל הבתים אשר על דלתם נקש השכול, בעבור הזכות לצמוח פה כעם חופשי בארצנו. אנחנו חייבים להמשיך ולבנות כאן חברת מופת. חברה שערבות הדדית היא יסוד מוסד של קיומה, של המשך שיגשוגה. אנחנו חייבים להמשיך ולהבטיח כי נשלח את בנינו ובנותינו אל הקרב, רק לאחר שעשינו כל שאפשר, על מנת להבטיח, להם ולנו, כי אין ברירה אלא לצאת אליו, מתוך הבטחה שעשינו הכל על מנת לוודא שישובו ממנו".

"נמשיך ונלחם איתנים ונחושים, בכל רגע בו תקרב אלינו מלחמה. נרדוף ונשיג כל אויב כשאנו חמושים במערכת בטחון מופלאה, ובהון האנושי והערכי היקר ביותר. באותן העוצמות, נמשיך לחתור לשקט, לשלום ולביטחון עם כל שכנינו. בשם ההבטחות האלו, ומתוך התקווה כי יתממשו, ממשיכים ילדינו, נכדינו, נינינו, להחליף את בגדי נערותם במדים ובחגור, בקסדה ובנשק", אמר נשיא המדינה.

הרמטכ"ל איזנקוט בטקס יום הזיכרון בכותל
 

הרמטכ"ל איזנקוט בטקס יום הזיכרון בכותל (חדשות עשר)

 

ריבלין הדגיש את חשיבות האחדות הלאומית. "בשם ההבטחה הזו, יוצאים לוחמינו באישון לילה, גודעים את האיום הבא, ומהווים עבורנו חומה בצורה מפני אויב. ואנחנו, אנחנו בתמורה, נהיה לחומה מחבקת של חברה מוקירה, אסירת תודה, על הקרבה שאינה יודעת גבולות", אמר ריבלין. "חברה שתהדוף בלא מורא וללא רחם, כל אויב המערער על זכותנו לבית בארצנו, ובה בעת לא תאפשר לכל שסע, קיטוב, מרחק וניכור, להכות שורש בינינו. חברה שתדע להמשיך ולהתווכח, אך תזכור שצה"ל ומפקדיו הם אנחנו, כולנו, ותגן עליו מפני כל מחלוקת".

"אזרחי ישראל, משפחות יקרות, מחר נציין שבעים שנים לעצמאות ישראל", הדגיש הנשיא. "עם רדת הערב, עת יתנוסס דגלנו בראש התורן, זכור נזכור כי אהוביכם, גיבורינו, גיבורי החיל, הם-הם הנושאים אותו אל-על. מכאן, אנו שולחים תפילה לשובם של לוחמינו, נעדרי צה"ל וחללינו אשר מקום קבורתם לא נודע. לא נשקוט עד אשר ישובו לגבולם. נשלח כוחות בהצדעה ובהערכה גם לפצועי צה"ל וכל מערכות הביטחון, ללוחמים וללוחמות אשר עבורם לא תמו עוד ימי הקרב, ונבטיח כי לא לבדם יצעדו במסע הקשה אל ההחלמה".

לסיכום אמר נשיא המדינה: "מי שברך אבותינו אברהם יצחק ויעקב, הוא יברך את חילי צבא ההגנה לישראל, וכל כוחות הביטחון, העומדים על משמר ארצנו וערי אלוהינו, מגבול הלבנון ועד מדבר מצרים, ומן הים הגדול עד לבוא הערבה, ביבשה באוויר ובים". יהי זכר הנופלים והנופלות, צרור בצרור החיים ונצור בלוח ליבנו לעד".

לאחר מכן עלה לנאום הרמטכ"ל, גדי איזנקוט: "שבעים שנים לתקומתה של מדינת ישראל ואנו מתאספים יחד למרגלותיו של הכותל, שבו שזור חוט השני של עמנו. לצידו של הקיר שהפך לחומה של גבורה ושהיה עד למורשת העם, ניצבים אנו כתף אל כתף, ובינינו דממה דקה".

"בשקט השורר בינינו כעת מצווים אנו להתייחד עם זכר חללי צבא ההגנה לישראל, אשר קיפחו את חייהם במערכות העם ובפעולות האיבה", המשיך הרמטכ"ל. "אנו נושאים תפילה להחלמתם של פצועי צה"ל, הנושאים בגוף ובנפש את צלקות המאבק על קיומנו. בשקט זה, המחלחל בין מילות הנחמה ומרחיב את החלל ביניהן, נפעל להשבת  נעדרי צה"ל אשר יצאו מביתם למלא את משימת ההגנה ולא שבו".

"במחשבותיהם של רבים מאיתנו, צרוב הרגע שבו הבטנו בעיניו של אדם שהיה ואיננו. הבטנו בלהט שהיה לו בעיניים, בחדוות החיים, בניצוץ הנעורים ובחיוך התום", אמר איזנקוט. "ב-40 שנות שירותי בצה"ל, זכיתי להכיר את דמות הלוחם הישראלי מקרוב. לצערי הרב, לא אחת נפרדתי מאנשים יקרים שהיו לי לאחים לנשק, ומעוד רבים מטובי בניה ובנותיה של הארץ. בביקורים הכואבים בבתיהם נחשפתי למקום שבו התעצבה דמותם ולערכים שלאורם התחנכו".

בהמשך פנה איזנקוט למשפחות השכולות. "בני המשפחות – יחד איתכם אנו נושאים בליבנו את הוד גבורתם ומורשתם של הנופלים. בתוך תהום הכאב חסר המזור, אנו מתחייבים להמשיך ולהושיט יד אחים מחבקת. לעמוד יחד, כמשפחה אחת – כואבת וזוכרת".

"מפקדי צה"ל וחייליו - בפקודת הקמתו של צה"ל קבע דויד בן-גוריון את צו הדורות, תפקידנו: להיות 'מבטח עוז לשלום האומה והמולדת'", אמר. "חזון אשר נשאנו עמנו כצידה לדרך ברגעים רבים של גבורה ומכאוב; חזון אשר קשר אותנו יחד והפך למציאות בזכות הרוח שבשורותינו. גם בימים אלה, אני רואה אתכם: מפקדי צה"ל וחייליו בחובה, בקבע ובמילואים, פועלים לאור הרוח הנושבת בין פרקי העבר. משטחי האימונים, מבסיסי החטיבות, מהמוצבים שבגבולות – בוקעת הרוח במלוא עוצמתה. רוח של שליחות, של עמידה במשימה, של אהבת הארץ ושמירה על כבוד האדם. זכרו כי אתם אלה הנושאים באחריות לשאת את אותה הרוח; אתם אלה הנדרשים להנחילה לדור העתיד של משרתינו, מתוך ההכרה כי היא זו המאפשרת לנו למלא את ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה – ולנצח במלחמה".

לקראת סיום פנה הרמטכ"ל אל אזרחי ישראל: "בשגרה כבחירום, אנו יודעים – משמר המדינה חייב בעמו. זה שבעה עשורים שמעמדו של צה"ל כצבא עם ממלכתי, הוא מרכיב העוצמה הגדול ביותר. הערכים המשותפים של אהבת המולדת, הרעות ההדדית ואחוות הלוחמים הם הגוברים על כל פער. גם בזמנים הקשים ביותר, נותר צה"ל עמוד תווך איתן השואב את עוצמתו מכל משרתיו; בן העיר ובן הכפר והקיבוץ, חילוני ודתי, בדואי, דרוזי ויהודי. האחדות והלכידות הן שניצבו לצידנו בשעות הקשות ביותר, הן שהיו לנו לנשק נגד האויב והן המאפשרות לנו להמשיך ולעמוד על רחבה זו".

"גם כעת, אנו יודעים כי לא תמה הדרך", הדגיש הרמטכ"ל. "אויבינו מבקשים לבסס את כוחם מעבר לגבולות, למוטט את מרקם החיים הרגיש ולפגוע בריבונות המדינה. מול כל איום – עומדים איתן חיילינו בחזית הלחימה והטכנולוגיה, ומוכיחים יחד כי על חומות הארץ ניצב צבא עוצמתי; צבא האוחז ביכולות חסרות תקדים ופועל למען מציאות של בטחון ושגשוג".

לסיכום אמר הרמטכ"ל: "מכובדי, מחר נקום יחד לשנת השבעים למדינתנו. גם בשעות שבהן יחגוג איש איש בדרכו, נזכור את משימתנו המשותפת לחיזוק ביטחון מדינת ישראל וננצור בליבנו את הכאב שהצמיח חיים. למען 70 השנים שעברו ולמען השנים שיבואו - נתאחד כולנו בתפילה – 'עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל, ואמרו אמן'. יהי זכר הנופלים ברוך".