אחותו של קים גונג און עם מנהיג דרום קוריאה, רויטרס

דיווח: קוריאה הצפונית והדרומית צפויות להכריז על סיום המלחמה

בכלי תקשורת בקוריאה הדרומית צוטטו בכירים שטענו כי נציגים משתי המדינות עובדים על נוסח הכרזה על תום הסכסוך ההיסטוריה ביניהן, שתינתן בפסגה בשבוע הבא

קוריאה הצפונית וקוריאה הדרומית מקיימות שיחות בנוגע להכרזה על סיום המלחמה ביניהן. כך דווח בעיתון הדרום קוריאני "מונוואה אילבו", שציטט בכירים בממשל.

בשבוע הבא תתקיים פסגה בין הנשיא הדרום קוריאני, מון ג'ה אין, למנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און. לפי הדיווח, מחוקקים משתי המדינות עובדים על נוסח ההצהרה שתינתן שם בנוגע לסיום הסכסוך ההיסטורי בין המדינות.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עקב הביקורת: זמרות ביטלו השתתפותן בטקס הזיכרון הישראלי-פלס'

רגב דורשת: לקצץ נאום אדלשטיין בטקס הדלקת המשואות

מאבק עם מחבלים באוטובוס: הילדה שאיבדה את משפחתה בפיגוע בנגב

שתי המדינות מצויות במצב מלחמה מאז מלחמת קוריאה (1953-1950), כשהמלחמה עצמה תמה לאחר הפסקת אש, ולא לאחר הסכם שלום.

קים עם נשיא סין שי (ארכיון)
 

מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און ונשיא סין שי ג'ינפינג בפגישה ( רויטרס)

 

לפני מספר ימים אמר שר התרבות הדרום קוריאני, דו ג'ונג הון, כי כוונתו של שליט המדינה הצפונית, קים גונג' הון, לשיפור היחסים בין מדינות חצי האי הקוריאני - "כנה ואמיתית".

"הוא אדם שונה לחלוטין מהתדמית שנוצרה לו בתקשורת", הוסיף שר התרבות, "הוא דיבר איתי בטבעיות על נושאים שגרתיים כגון מוסיקה וספורט", אמר הון, שביקר בקוריאה הצפונית בתחילת החודש, ופגש את קים בקונצרט של הרכב דרום קוריאני.

יחסיה של קוריאה הצפונית נמצאים בשלבי התחממות גם עם ארה"ב. לפני כשבוע בכירים בקוריאה הצפונית אמרו לארה"ב לראשונה כי פיונגיאנג מוכנה לדון בפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני בפגישתם הצפויה של המנהיג קים ג'ונג און ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ – כך מסרו גורמי ממשל בוושינגטון לכלי תקשורת אמריקניים. הצדדים ניהלו בעת האחרונה מגעים חשאיים, במהלכם קוריאה הצפונית העבירה מסר, לפיו היא נכונה לקיים את פגישת הפסגה.

טראמפ הציב את השיח על פירוק מנשק גרעיני כתנאי מקדים לקיום הפגישה. הגורמים האמריקניים לא מסרו באיזה אופן הועברו המסרים מפיונגיאנג, אולם אישרו את דבר קיומם של המגעים בין הצדדים.