עקב הביקורת: זמרות ביטלו השתתפותן בטקס הזיכרון הישראלי-פלס'

פרסום ראשון: דנה ברגר ואפרת גוש החליטו שלא להגיע לטקס שעמד במוקד סערה ציבורית השנה. "קשה לי לחשוב על כך שבהשתתפותי אפגע ולו במשפחה שכולה אחת"

פרסום ראשון: הזמרות דנה ברגר ואפרת גוש ביטלו את השתתפותן בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני של פורום המשפחות השכולות הערב (שלישי) בעקבות הביקורת הציבורית.

"הרצון שלי לשיר בטקס יום הזיכרון הישראלי פלסטיני נבע בראש ובראשונה מתוך חיבור למסר העומד בבסיסו, מסר של הזדהות עם הכאב המשותף, תוך כדי בחירה בדרך של הידברות, אי אלימות ופיוס", הסבירה ברגר. "משפחות שאיבדו את האהובים שלהן משני צידי הקונפליקט, ובוחרות למרות הכל לשבת ביחד בערב הזה ולנסות להפוך את הכאב המשותף של שני העמים לגשר של תקווה".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רגב דורשת: לקצץ נאום אדלשטיין בטקס הדלקת המשואות

גורם בסוריה: מתקפת סייבר ישראלית-אמריקנית גרמה ליירוטי השווא

טרור העפיפונים נמשך: שריפה ביער בארי בסמוך לגדר הגבול

"חשוב לי להבהיר כי בניגוד לפרסומים הנ״ל, הטקס אינו מנציח בשום פנים ואופן את זכרם של מחבלים שרצחו חפים מפשע", המשיכה הזמרת". "בשבוע האחרון, לאחר שהחלו הפרסומים החמורים והשקריים על אופי האירוע, קיבלתי פניות רבות ממשפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן במלחמות ישראל והביעו את כאבן. לא הייתה התלהמות. היה רק כאב אמיתי. חשבתי על כך רבות בימים האחרונים. מטרת הטקס היא לעשות טוב. אני מאמינה בכל ליבי שרק מפגשים בין האנשים, האמהות והאבות משני הצדדים יביאו בסופו של דבר את השלום המיוחל. רק אנחנו יכולים לעשות זאת. כדברי ג'ון לנון עלינו להאמין ולקוות שרבים יצטרפו לאמונה שלנו בטוב".

"יחד עם זאת, קשה לי. קשה לי לחשוב על כך שבמעשי אני פוגעת ולו במשפחה אחת שאיבדה את יקירה. לכן, מתוך הבנה וצער ולאחר מחשבה רבה החלטתי לוותר השנה על השתתפותי בטקס", סיכמה ברגר. גוש, מצדה, הודתה כי ספגה איומים ברשת אולם נאלצה לבטל כי ברגר שהזמינה אותה להופיע יחד איתה - החליטה לעשות זאת.

מטעם לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות הישראלי פלסטיני נמסר: "חברי שני הארגונים המארגנים את הטקס מאמינים בשלום ופיוס ומתנגדים לאלימות. בטקס המשותף אנחנו מכירים בכאב ובמחיר האיום שמשלמים שני הצדדים, מבקשים להנציח ולכבד את זכרם של כל קורבנות הסכסוך, ישראלים ופלסטינים כאחד ובוחרים ביחד להפסיק את האלימות ולפלס דרך של הסכמה שתאפשר חיים לכולם. אנו מצרים על כך שיש גורמים הבוחרים להשתמש ביום רגיש זה ובטקס המהווה בית למשפחות שכולות רבות ולציבור הרחב, על מנת לפלג ולהסית. למרות הנסיונות לפגוע בטקס המשותף, טקס הזכרון הישראלי-פלסטיני ייערך הערב בהשתתפות פלסטינים, מיטב האמנים ואנשי רוח, והציבור מוזמן להגיע ולהצביע ברגליים בעד שלום ופיוס".

 שר הביטחון, אביגדור ליברמן בביקור בקיבוץ חולית
 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן

 

בג"ץ קיבל מוקדם יותר היום את העתירה שהגישו "לוחמים לשלום" ו"פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני" נגד החלטת שר הביטחון אביגדור ליברמן שלא להתיר כניסת פלסטינים לשטח ישראל, על מנת להשתתף בטקס משותף ליום הזיכרון. בית המשפט הורה לאפשר מתן היתרי כניסה ל-90 פלסטינים, בדומה לכמות ההיתרים שניתנה בשנת 2016.  

"החלטת שר הביטחון אינה מביאה בחשבון את המציאות שנוצרה לאורך השנים ואת הציפיות הלגיטימיות שנוצרו אצל משתתפי הטקס, ואף מתעלמת באופן מוחלט מן הפגיעה ברגשות המשפחות השכולות והציבור המבקשים לקיימו במתכונת שבו התקיימה לאורך השנים", נכתב בפסיקה, שהתקבלה על ידי הרכב שופטים בראשות נשיאת העליון אסתר חיות.

עתירה דומה שהוגשה בשנה שעברה נדחתה, לאחר שליברמן הבהיר כי לא ייתן אישורי כניסה לפלסטינים משיקולים ביטחוניים, כשהטקס נערך יומיים לאחר פיגוע דקירה. עם זאת, נימוקיו של ליברמן השנה לא נגעו בסוגיות ביטחוניות והובילו לקבלת העתירה בידי בג"ץ. 

שר הביטחון מיהר להגיב להחלטה. "בג"ץ יצר הבוקר שיוויון בין שכול וטרור, בין נרצחים ורוצחים", כתב ליברמן בטוויטר. "החלטת בית המשפט פוגעת ביום הכי ממלכתי ומאחד לעם ישראל. התוצאה הסופית: במקום איחוד, פילוג".

ממארגני הטקס הישראלי-פלסטיני, שייערך הערב בתל אביב, נמסר כי "אנחנו שמחים שבית המשפט הבהיר שגם לשר הביטחון יש גבולות ושאת חוש הטעם שלו הוא צריך להשאיר לעצמו. ליברמן לא יקבע למשפחות שכולות כיצד לציין את הכאב שלהן. טקס הזכרון הישראלי-פלסטיני ייערך גם השנה בהשתתפות פלסטינים, ויהיה הגדול מאז נערך לראשונה לפני 13 שנה וכלל הציבור מוזמן לקחת בו חלק".