מאבק עם מחבלים באוטובוס: הילדה שאיבדה את משפחתה בפיגוע בנגב

בגיל 5 הייתה מירי פירסטנברג על אוטובוס שהיה בדרכו לת"א. מחבלים ירו לעבר הרכב במעלה עקרבים ורצחו 12 נוסעים. סרט בשיתוף אגף משפחות שכולות מגולל את סיפורה

הסרטון באדיבות: נוהר הפקות והבמאי רוני אבירם

מירי פירסטנברג איבדה בגיל חמש את משפחתה בפיגוע ירי שבו נרצחו 12 נוסעים של אוטובוס "אגד" ב-17 במארס 1954, במעלה עקרבים שבנגב. האוטובוס היה בדרכו חזרה לתל אביב מהחגיגות שנערכו באילת לציון חמש שנים להנפת דגל הדיו, שהונף על ידי חיילי חטיבת הנגב, לאחר כיבוש משטרת אילת במסגרת מבצע עובדה. 

באוטובוס היו 11 גברים, נשים וילדים ואיבטחו אותו ארבעה חיילי צה"ל. בשעת הצהריים ירו לעברו מחבלים. הנהג, קלמן עשרוני, נפגע במכת האש הראשונה, אך הצליח לגרום לאוטובוס להיעצר בצלע ההר. עשרוני פתח את הדלתות והנוסעים ניסו לרדת כדי למצוא מחסה, אך התוקפים ירו על כל מי שניסה לרדת.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הצצה ראשונה: שלוש השמלות של השרה מירי רגב בטקס הדלקת המשואות

לזכרם: אירועי יום הזיכרון לְחללי מערְכות ישראל

סכנה על הכביש: הנהגים שנוסעים נגד כיוון התנועה

אפרים פירסטנברג, הנהג השני ואביה של מירי, ניסה לירות על המחבלים, אך נהרג במקום. לאחר מכן עלו המחבלים על האוטובוס וירו בנוסעיו. 11 מהנוסעים נהרגו במקום, ובהם אמה של מירי, חנה. אחיה, בן ה-9, חיים, שישב במושב האחורי עם מירי, הוסתרו מתחת לגופות חיילים ושרדו את האירוע. חיים נורה ונותר משותק גופנית ומוחית עד יום מותו, כ-30 שנה לאחר מכן.

 מירי פירסטנברג - ששרדה את הפיגוע במעלה עקרבים
 

מירי פירסטנברג - ששרדה את הפיגוע במעלה עקרבים (משרד הביטחון)

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ח הכינו באגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, בשיתוף עם הכנסת והאגף לנפגעי פעולות האיבה במוסד לביטוח לאומי, סרט קצר על מירי פירסטנברג. הסרט, שנקרא "הילדה ממעלה עקרבים", ישודר ביום רביעי באירוע הלאומי המרכזי "שירים לזכרם" להנצחת חללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, בטרקלין שאגאל שבמשכן הכנסת.