כל יום הוא יום זיכרון: משפחות מלכא וקוקיא נכנסו למעגל השכול

ב-2017 התארכה רשימת חללי מערכות ישראל, כאשר הדס מלכא נפלה בפיגוע בשער שכם, ורון קוקיא נרצח בערד. כעת, האבות מספרים על הכאב היומיומי שלא מרפה • פרויקט 70/70

101 שמות חדשים נוספו מאז יום הזיכרון הקודם לרשימה הארוכה של חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. שתיים מהמשפחות הללו, שעלו לכותרות בנסיבות טראגיות, היו משפחת מלכא מהישוב גבעת עזר, שאיבדו את הדס ז"ל בפיגוע בשער שכם, ומשפחת קוקיא מתל אביב, שבנה החייל, רון יצחק ז"ל, נרצח בערד.

עבור המשפחות הללו, יום הזיכרון של תשע"ח, שנת ה-70 למדינה, יהיה גם יום זיכרון ראשון ליקיריהן. "אצלנו, כל יום הוא יום הזיכרון", מספר לחדשות עשר דוד מלכא, אביה של הדס. "כששואלים אותי 'מה שלומך', אני עונה שחיים עם כאב וחוסר שקט".

הדס מלכא, בת 22, התגייסה לשירות קבע במשמר הגבול בתחילת 2016. באמצע יוני 2017, במהלך פיגוע משולב בשער שכם שבעיר העתיקה בירושלים, היא נפלה בקרב עם מחבל - בדיוק במקום נפילתה של לוחמת משמר הגבול אחרת, הדר כהן ז"ל.

 הדס מלכה
 

הדס מלכא. "היו לה אהבת חיים ושמחת חיים" (באדיבות המשפחה)

 

"היו לה אהבת חיים, שמחת חיים, אהבת האדם ורגישות לחלש", היא מספרת, "זה ליווה אותה מאז שהייתה ילדה, חניכה בתנועת נוער. היא הייתה שחיינית מצטיינית ושיחקה כדורסל בתיכון. הנושא של מנהיגות ופיקוד בער בה. לאחר שבעה חודשים בחיל הים התעקשה לעבור למג"ב ולהיות לוחמת. זה לא מעבר מובן מאליו, אבל היא התעקשה. היא הייתה צריכה לעשות טירונות נוספת ועוד שנת שירות. היא עברה קורס לוחמות, שירתה בעוטף ירושלים ובירושלים עצמה. לאחר מכן עברה קורס מפקדים והייתה מפקדת. בתקופה הקשה של פיגועי הדריסה והסכינאות, כל הזמן אמרה שעושים דבר חשוב ומגינים בגופנו על ירושלים. זה שירות מסכן חיים".


השירות האינטנסיבי באיזור המסוכן גם שינה, כך מספרים הוריה, את אופיה של בתם. "אני ואשתי וגאולה מאוד דאגנו. באחד מערבי השבת כשהיא באה הביתה היא אמרה לנו משפט, 'אם אנחנו לא נגן על ירושלים, לא תהיה לנו מדינה'. הופתענו, חשבנו שאולי אנחנו לא מכירים  את הילדה שלנו".

 הדס מלכה
 

הדס מלכא ( באדיבות המשפחה)

 

דוד וגאולה לא ישכחו לעולם את אותו יום שישי שחור. "היא באה ב-4:00 בבוקר ממשמרת והלכה לישון", מספר האב, "ב-10:00 חזרנו והיא התעוררה. ישבנו ושתינו קפה. היא עמדה לצאת לעוד משמרת, והמשפט האחרון שאמרה לנו היה 'ביי אבא, ביי אמא'. הכל היה שגרתי, היא כל הזמן היתה בעשייה ואמרתי לה בעבר שאני צריך ללמוד ממנה לנהל זמנים...

"בערב אותו יום, חזרתי מתפילה. יש לה שתי אחיות קטנות, אז שרתי להן את הפיוט 'מלאכי השלום'. ואז ראיתי את אשתי יושבת על המדרגות בחרדה עמוקה, אומרת שהיה פיגוע בירקושלים והדס לא עונה ושהיא מרגישה שמשהו רע קרה. ניסיתי להרגיע אותה. נסענו לבסיס שלה וכמעט הגענו אליו כאשר בני הבכור התקשר, ואז הבנו. חזרנו ליישוב וראינו את ההמולה. ההלוויה הייתה במוצאי שבת. לשם ובשבעה באו עשרות אלפי אנשים. מאז האסון לא הפסיקו אנשים לבוא אלינו, מכל העולם. גם עשרה חודשים אחרי. שגרירים היו כאן, טראמפ שלח את קושנר. נחשפנו להמון צעירים שטוענים שהיו החברים הטובים ביותר שלה.

"לצערנו, היא אכן הגנה בגופה על ירושלים".

 הדס מלכה
 

הדס מלכא. "הגנה בגופה על ירושלים" (באדיבות המשפחה)

בווידאו: הפיגוע בו נהרגה הדס מלכא

יצחק רון קוקיא הלך ברחובות ערד ב-30 בנובמבר, כאשר שני תושבי הנגב, שבהשפעת סרטוני הסתה ברשת החליטו לרצוח או לחטוף חייל צה"ל, רצחו אותו. אחד מהם דקר אותו בצווארו, חטף את נשקו, ויחד עם אחיו נמלט - עד שאותר ונעצר כעבור כיממה.

"רון חונך כמו כל המשפחה לתרום למען המדינה", מספר אביו, בועז, לחדשות עשר. "גם אחיו הגדול היה בקרבי בצנחנים. לי השכול אינו חדש, כקצין בצנחנים שאיבד חברים ופקודים במלחמת לבנון הראשונה וגם אחריה. הפעם זה יותר אישי. אנו כמשפחה עסוקים בהנצחתו בקהילה ולטובתה, וכן עוקבים אחרי המשפט לרוצחים כדי לראות שהם ומשפחתם ייענשו בחומרה, הן בשביל הצדק והן לצרכי הרתעה. אנו מחזקים ידי המשפחות השכולות ומעודדים להמשך ציווי החיים של הנופלים. יהי זכר כול הנופלים ברוך, והשם ייקום דמם".

 רון קוקיא ומשפחתו
 

רון קוקיא ומשפחתו( חדשות עשר)

 
הנצחת רון קוקיא בגבעת התחמושת
 

הנצחת רון קוקיא בגבעת התחמושת( באדיבות המשפחה)

רון קוקיא ומשפחתו בטיול של לפני הגיוס
 

רון קוקיא ומשפחתו בטיול של לפני הגיוס( באדיבות המשפחה)

 הדס מלכא ורון קוקיא
 

הדס מלכא ורון קוקיא(באדיבות המשפחה )