יירוט טילים שנורו לעבר שדה תעופה באזור חומס , חדשות עשר

גורם בסוריה: מתקפת סייבר ישראלית-אמריקנית גרמה ליירוטי השווא

מפקד בכוח הצבאי החיצוני שתומך במשטר אסד, טוען כי אזעקות שווא שנגרמו כתוצאה מחדירה אלקטרונית של ישראל וארה"ב למערכות הרדאר של ההגנה האווירית הן שגרמו לירי המיירט

  • פורסם ב:
  • 17/04/2018 12:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/04/2018 15:20
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

גורם בקואליציה הצבאית התומכת במשטר אסד טוען היום (שלישי) כי מתקפת סייבר של ישראל וארצות הברית היא שהובילה לאזעקות השווא במערכות ההגנה האווירית של סוריה, ולשיגור טילי היירוט. לטענת הגורם, מפקד בכוח הצבאי החיצוני שתומך במשטרו של הנשיא הסורי, בשאר אסד, המתקפה האלקטרונית חדרה למערכות הרדאר של סוריה, וגרמו לתקלה. בסוכנות הידיעות הרשמית של סוריה הודיעו במהלך היום באופן רשמי כי השיגורים של מערכות ההגנה האווירית במהלך הלילה היו שיגורי שווא שנגרמו כתוצאה מתקלה.

מוקדם יותר הבוקר, כלי תקשורת המקורב לחיזבאללה דיווח כי טילים נורו לעבר שני שדות תעופה בסוריה. על פי הטלוויזיה הסורית, מערך הטילים נגד מטוסים של צבא סוריה, הפרוס בדמשק, השמיד את הטילים באוויר. עם זאת, בשעות הבוקר הטלוויזיה הסורית שדיווחה על המתקפה במהלך הלילה, השמיטה כל דיווח בנושא ממהדורת חדשות הבוקר שלה, מסיבה לא ברורה. בהמשך, הגיעו דיווחי הנגד.

בהמשך, אתר חדשות סורי מקורב למשטר הביא את דבריו של קצין ביחידת ההגנה האווירית של צבא סוריה: "אנחנו מוכנים בכל יום לבלום כל מתקפה ולשמור על שמי המולדת ובניה. אנו נחושים לנצח ויש לנו רצון חזק והסיסמה שלנו היא תמיד: השמיים שלנו הם לנו ואוי ואבוי לאחרים. אנחנו, אנשי ההגנה האווירית בכוננות לחימה גבוהה ובמורל גבוה לבלום את האויב אם ינסה לחזור שוב על המתקפה שלו. בלמנו את המתקפה המשולשת העושקת והפלנו את הטילים החכמים שלה ואנחנו נשארים מחויבים לשמור על שמי סוריה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לקראת פעולה נגד ישראל: פרטים חדשים על המערך האיראני בסוריה

חוגגת עם המדינה: שם פרטי - ארץ, שם משפחה - ישראל

מתייחדים עם זכרם: אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

יירוט טילים שנורו לעבר שדה תעופה באזור חומס
 

יירוט טילים שנורו לעבר שדה תעופה באזור חומס (חדשות עשר)

 

גורמים ערביים העריכו כי מתקפת הטילים לכאורה בוימה או נופחה על ידי המשטר הסורי. אותם גורמים מסרו לחדשות עשר כי ישנן שתי אפשרויות בכל הנוגע לאירוע: האפשרות הראשונה היא שהמורדים שיגרו רקטות באזור וכי המשטר הציג זאת כטילים וניפח את האירוע. האפשרות השנייה היא שכל האירוע בויים ע"י המשטר. בהמשך הבהירו גורמים צבאיים סוריים לסוכנויות הידיעות כי מקור היירוט באזעקת שווא.

הדיווח הראשוני של כלי התקשורת המקורב לחיזבאללה מסר כי המטרות שהותקפו הן שדה התעופה א-שועיראת שבאזור חומס, לשם נורו שישה טילים, ושדה התעופה הצבאי דומייר שבאזור דמשק, שלכיוונו נשלחו שלושה טילים נוספים. את הפרטים מסר "מקור צבאי סורי". האתר הסורי אלוטן, המקורב לשלטון, דיווח כי לא נגרם כל נזק כתוצאה מהתקיפה. תושבים דיווחו ברשתות החברתיות על תשעה פיצוצים, והעלו תמונות וסרטונים של היירוטים לכאורה.

בדיווחים לא הופיעו פרטים לגביי האחראים למתקפה, אך מהפנטגון נמסר כי "אין כל פעילות של צבא ארה"ב באזור זה כעת". שדה התעופה א-שועיראת הותקף לפני כשנה על ידי ארה"ב, בתגובה לתקיפה בנשק כימי באידליב המיוחסת לצבא אסד.

בתוך כך, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר הבוקר כי רוסיה שוקלת בחיוב למכור טילי S-300 לסוריה. בריאיון לרשת BBC הבריטית אמר לברוב כי בניגוד לעמדה קודמת של הנשיא פוטין בעבר, המצב הנוכחי במזרח התיכון השתנה, ומדינתו תעשה "הכל כדי לדאוג למשטר אסד", בלשונו.

 טילי S-400 להגנה אווירית של צבא רוסיה
 

טילי הגנה אווירית של צבא רוסיה (רויטרס)

 

בכל הנוגע לתקיפה המשולבת של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה בשבת האחרונה, כתגובה לשימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי, טוען לברוב כי לא הוצגו ראיות חותכות לשימוש בנשק זה. "אין הוכחה שנעשה שימוש בנשק כימי בדומא", אמר שר החוץ והוסיף: "לא אהיה גס רוח לראשי מדינות אחרות. אך בכנות, כל העדויות שהם הביאו בוססו על דיווחי התקשורת והרשתות החברתיות".

אתמול דווח ב"ניו יורק טיימס", מפי גורם בכיר בצה"ל, כי ישראל אחראית לתקיפת שדה התעופה הצבאי T-4, שבה נהרגו שבעה מקציני משמרות המהפכה האיראניים. מעט לפני כן, דובר שר החוץ האיראני, בהראם קאסמי, התייחס לתקיפה ואמר כי איראן תגיב לה "באופן הולם ובזמן המתאים".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אתמול למתיחות בגבול הצפון. "מולנו מתגבשת מציאות חדשה: צבא לבנון בשיתוף פעולה עם חיזבאללה, צבא סוריה, המיליציות השיעיות בסוריה ומעליהן איראן- כולם הופכים לחזית אחת נגד מדינת ישראל, חזית הצפון", אמר, "זהו אתגר אסטרטגי מן המעלה הראשונה, שמחייב את כולנו, להעלות מדרגה נוספת ולחזק עוד יותר את ההיערכות והמוכנות".

בשבוע שעבר, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בנאום כי ישראל הכניסה את עצמה לעימות ישיר מול איראן, זאת בעקבות המתקפה. לדבריו מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל, ולמעשה זוהי נקודת מפנה, היות ואיראן איננה מדינה שמפחדת להגיב". עוד הוסיף נסראללה, כי "במעשה זה הכניסה עצמה ישראל לסכסוך פנים מול פנים עם איראן, וזאת בשל הערכה מוטעית של ישראל". עוד הצהיר כי "איומיו של טראמפ לא מפחידים את סוריה, איראן, רוסיה או את חיזבאללה".

 מתקפת המערב על סוריה
 

מתקפת המערב על סוריה (רויטרס)

 

התקיפה לכאורה הלילה מגיעה כאמור בהמשך לתקיפה משולבת של ארה"ב, צרפת ובריטניה בשבת בבוקר. זאת בתגובה לשימוש בנשק כימי ע"י צבא אסד בדומא, שגרמה למותם של 150-70 אנשים. על פי הדיווחים, הותקפו מתקנים לייצור ואחסון נשק כימי בשני מוקדים בסוריה, מהאוויר ומהים. 

מלחמת הגרסאות בין ארצות הברית לרוסיה בנוגע למתקפת המערב עדיין נמשכת. הנשיא האמריקני דונלד טראמפ טען בכנס אנשי עסקים בפלורידה כי כל הטילים שנורו בסוריה פגעו במטרתם. "מעל 100 טילים נורו, ואפילו אחד לא יורט", אמר. לעומת זאת, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו טען כי צבאו של אסד יירט 71 מ-103 טילי השיוט שנורו במתקפה המשולשת, לה הייתה שותפה גם צרפת.

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס התייחסה אמש לכוונת טראמפ להוציא כוחות צבא אמריקניים מסוריה. "הוא עדיין רוצה להחזיר חיילים הביתה מסוריה, אבל אין עדיין לוח זמנים מוגדר לכך", אמרה. היא הוסיפה כי טראמפ רוצה להיפגש עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין אבל ציינה כי "הדבר לא עומד להתרחש בקרוב".