התבססות חיל האויר האיראני בסוריה, חדשות עשר

לקראת פעולה נגד ישראל: פרטים חדשים על המערך האיראני בסוריה

על רקע התקיפות האחרונות, שמיוחסות עפ"י פרסומים זרים לישראל, נחשפת פעילותה של טהראן בסוריה: חיל האוויר של משמרות המהפכה עשוי להוציא לפועל תקיפה נגד ישראל

ההתבססות האיראנית בסוריה: אמצעי לחימה אוויריים מתקדמים, בהם שימוש בכלי טייס בלתי מאוישים; העברת אמל"ח רב בכסות של ציוד הומניטרי; טיסות צבאיות במעטה של חברות תעופה אזרחיות מאיראן; וחשש לתקיפה של חיל האוויר של משמרות המהפכה נגד ישראל: כל אלה הם פרטים חדשים שחושפת מערכת הביטחון הבוקר (שלישי) על המערך האיראני בסוריה.

הסיוע האיראני של טהראן לדמשק החל יחד עם המלחמה מול המורדים. ככל שהמלחמה הפנימית בסוריה מעצימה - כך גובר הסיוע של איראן למשטר של אסד. הפעולות של משמרות המהפיכה בסוריה מובלות ע"י כוח קודס בראשות קאסם סלימאני. התחום המרכזי אותו מקדמת איראן הינה ההתבססות האווירית בסוריה שתאפשר פעילות איראנית ישירה מסוריה לתוך ישראל. זאת, בדומה לחדירת המל"ט האיראני החמוש לשטח ישראל בחודש פברואר האחרון.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חוגגת עם המדינה: שם פרטי - ארץ, שם משפחה - ישראל

מתייחדים עם זכרם: אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

רוסיה: צבא אסד יירט 71 מ-103 הטילים; טראמפ: כולם פגעו במטרה

 מפת התבססות חיל האוויר האיראני בסוריה
 

מפת התבססות חיל האוויר האיראני בסוריה (חדשות עשר)

 

בתוך כך, מוקדם יותר הבוקר, אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי רוסיה שוקלת בחיוב למכור טילי S-300 לסוריה. זאת, על רקע דיווחים על תקיפה נוספת במדינה הלילה, שהופרכו בהמשך. בריאיון לרשת BBC הבריטית אמר לברוב כי בניגוד לעמדה קודמת של הנשיא פוטין בעבר, המצב הנוכחי במזרח התיכון השתנה, ומדינתו תעשה "הכל כדי לדאוג למשטר אסד", בלשונו.

בכל הנוגע לתקיפה המשולבת של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה בשבת האחרונה, כתגובה לשימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי, טוען לברוב כי לא הוצגו ראיות חותכות לשימוש בנשק זה. "אין הוכחה שנעשה שימוש בנשק כימי בדומא", אמר שר החוץ והוסיף: "לא אהיה גס רוח לראשי מדינות אחרות. אך בכנות, כל העדויות שהם הביאו בוססו על דיווחי התקשורת והרשתות החברתיות".

אתמול דווח ב"ניו יורק טיימס", מפי גורם בכיר בצה"ל, כי ישראל אחראית לתקיפת שדה התעופה הצבאי T-4, שבה נהרגו שבעה מקציני משמרות המהפכה האיראניים. מעט לפני כן, דובר שר החוץ האיראני, בהראם קאסמי, התייחס לתקיפה ואמר כי איראן תגיב לה "באופן הולם ובזמן המתאים".

  דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה
 

שדה התעופה שלפי הדיווחים הותקף ע"י ישראל בסוריה (רשתות חברתיות)

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אתמול למתיחות בגבול הצפון. "מולנו מתגבשת מציאות חדשה: צבא לבנון בשיתוף פעולה עם חיזבאללה, צבא סוריה, המיליציות השיעיות בסוריה ומעליהן איראן- כולם הופכים לחזית אחת נגד מדינת ישראל, חזית הצפון", אמר, "זהו אתגר אסטרטגי מן המעלה הראשונה, שמחייב את כולנו, להעלות מדרגה נוספת ולחזק עוד יותר את ההיערכות והמוכנות".

בשבוע שעבר, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בנאום כי ישראל הכניסה את עצמה לעימות ישיר מול איראן, זאת בעקבות המתקפה. לדבריו מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל, ולמעשה זוהי נקודת מפנה, היות ואיראן איננה מדינה שמפחדת להגיב". עוד הוסיף נסראללה, כי "במעשה זה הכניסה עצמה ישראל לסכסוך פנים מול פנים עם איראן, וזאת בשל הערכה מוטעית של ישראל". עוד הצהיר כי "איומיו של טראמפ לא מפחידים את סוריה, איראן, רוסיה או את חיזבאללה".

מלחמת הגרסאות בין ארצות הברית לרוסיה בנוגע למתקפת המערב עדיין נמשכת. הנשיא האמריקני דונלד טראמפ טען בכנס אנשי עסקים בפלורידה כי כל הטילים שנורו בסוריה פגעו במטרתם. "מעל 100 טילים נורו, ואפילו אחד לא יורט", אמר. לעומת זאת, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו טען כי צבאו של אסד יירט 71 מ-103 טילי השיוט שנורו במתקפה המשולשת, לה הייתה שותפה גם צרפת.