בג"ץ אישר כניסת פלס' ליום הזיכרון; ליברמן: "החלטה מפלגת"

ביהמ"ש קיבל את העתירה נגד שר הביטחון ודרש לאפשר את כניסתם של 90 פלסטינים לטקס משותף. בפסיקה צוין כי האיסור "מתעלם באופן מוחלט מן הפגיעה ברגשות המשפחות השכולות"

בג"ץ קיבל היום (שלישי) את העתירה שהגישו "לוחמים לשלום" ו"פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני" נגד החלטת שר הביטחון אביגדור ליברמן שלא להתיר כניסת פלסטינים לשטח ישראל, על מנת להשתתף בטקס משותף ליום הזיכרון. בית המשפט הורה לאפשר מתן היתרי כניסה ל-90 פלסטינים, בדומה לכמות ההיתרים שניתנה בשנת 2016.  

"החלטת שר הביטחון אינה מביאה בחשבון את המציאות שנוצרה לאורך השנים ואת הציפיות הלגיטימיות שנוצרו אצל משתתפי הטקס, ואף מתעלמת באופן מוחלט מן הפגיעה ברגשות המשפחות השכולות והציבור המבקשים לקיימו במתכונת שבו התקיימה לאורך השנים", נכתב בפסיקה, שהתקבלה על ידי הרכב שופטים בראשות נשיאת העליון אסתר חיות.

עתירה דומה שהוגשה בשנה שעברה נדחתה, לאחר שליברמן הבהיר כי לא ייתן אישורי כניסה לפלסטינים משיקולים ביטחוניים, כשהטקס נערך יומיים לאחר פיגוע דקירה. עם זאת, נימוקיו של ליברמן השנה לא נגעו בסוגיות ביטחוניות והובילו לקבלת העתירה בידי בג"ץ. 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

לקראת פעולה נגד ישראל: פרטים חדשים על המערך האיראני בסוריה

תיק 1000: מסתמן - הפרקליטות תמליץ להאשים נתניהו בהפרת אמונים

מתייחדים עם זכרם: אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

שר הביטחון מיהר להגיב להחלטה. "בג"ץ יצר הבוקר שיוויון בין שכול וטרור, בין נרצחים ורוצחים", כתב ליברמן בטוויטר. "החלטת בית המשפט פוגעת ביום הכי ממלכתי ומאחד לעם ישראל. התוצאה הסופית: במקום איחוד, פילוג".

הפגנה שנערכה מול אירוע "יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני", בשנת 2017
 

הפגנה שנערכה מול אירוע "יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני", בשנת 2017 (קובי ריכטר/TPS)

 

ממארגני הטקס הישראלי-פלסטיני, שייערך הערב בתל אביב, נמסר כי "אנחנו שמחים שבית המשפט הבהיר שגם לשר הביטחון יש גבולות ושאת חוש הטעם שלו הוא צריך להשאיר לעצמו. ליברמן לא יקבע למשפחות שכולות כיצד לציין את הכאב שלהן. טקס הזכרון הישראלי-פלסטיני ייערך גם השנה בהשתתפות פלסטינים, ויהיה הגדול מאז נערך לראשונה לפני 13 שנה וכלל הציבור מוזמן לקחת בו חלק".

העתירה שהוגשה ביום ראשון ביקשה להורות על הנפקת אישורי כניסה ל-202 בני משפחות שכולות ופעילי שלום פלסטינים, ולאפשר את השתתפותם בטקס האלטרנטיבי. זאת, על רקע פרסום משבוע שעבר, לפיו שר הביטחון יאסור את כניסתם לישראל של פלסטינים שהוזמנו להשתתף בטקס.

"לא אתן יד לחילול יום הזיכרון. זהו לא טקס זיכרון אלא מפגן של טעם רע וחוסר רגישות", אמר ליברמן לאחר שמסר את החלטתו בשבוע שעבר. שר הביטחון אסר גם בשנה שעברה את כניסת מוזמני הטקס הפלסטינים לישראל, אלא שאז הוא השתמש בנימוק ביטחוני, והסביר כי מנע את כניסתם בשל פיגוע דקירה שהתרחש באותו יום.

מי שיהיה אחד משני הדוברים המרכזיים בטקס, הוא הסופר דויד גרוסמן ששכל את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה, וצפוי לקבל את פרס ישראל לספרות ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. הדוברת המרכזית הנוספת תהיה ד"ר אמאל אבו סעד, אלמנתו של יעקוּב אבו אלקיעאן שנורה בשנה שעברה בידי שוטרים באום אל-חיראן שבנגב.

"אנחנו מאמינים שהמשפט 'במותם ציוו לנו את החיים' הוא לא רק סיסמה, אלא קריאה לפעולה. אנו פועלים בכדי לשנות את המציאות ביחד: בטקס המשותף אנו מכירים בכאב ובמחיר האיום שמשלמים שני הצדדים, ובוחרים ביחד להפסיק את האלימות ולפלס דרך של הסכמה שתאפשר חיים לכולם. אנחנו מבינים שכשם שהכאב הוא אותו כאב, והדמעות הן אותן דמעות, כך גם העתיד חייב להיות משותף", נמסר ממארגני הטקס.

בתוך כך, פנתה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) לשר לביטחון פנים גלעד ארדן בדרישה למנוע מקרי אלימות כלפי משפחות שכולות ומשתתפים בטקס הזיכרון האלטרנטיבי. "בטקס שהתקיים בשנה שעברה, התקהלו בצמוד למתחם הטקס עשרות מפגינים אשר נהגו באלימות רבה ותקפו את המשפחות השכולות והמשתתפים ביריקות, קללות, בבעיטות, זאת על אף המצאות המשטרה בזירה", כתבה רוזין בפנייתה לשר. "ההתנגדות לקיומו של הטקס, בקרב חלק מהציבור הישראלי, ידועה. יחד עם זאת, תפקיד המשטרה להיות נקייה מעמדה פוליטית, ולהגן על אזרחים מאויימים. יש להניח את המחלוקות הפוליטיות בצד ולאפשר למשפחות השכולות להנציח את זכר יקיריהן תוך שמירה על ביטחונן", הוסיפה חברת הכנסת.

מארגני הטקס הבהירו בהודעה שפרסמו כי "מזה מספר חודשים אנחנו בקשר רציף וישיר עם משטרת ישראל על מנת להבטיח את ביטחון המשתתפים בטקס". לדברי המארגנים, "המשטרה הפיקה את הלקחים משנה שעברה וכל מערך האבטחה שופר במידה ניכרת. הפארק כולו, כולל מגרשי החנייה, יהיה מרושת במאות שוטרים ומאות מאבטחים, האזור כולו מגודר בגידור כפול וישנו אזור חיץ משמעותי המונע כל אינטראקציה וחיכוך בין אורחי הטקס לבין מי מהמפגינים בכל שלבי האירוע. משטרת ישראל הביעה לאורך כל התהליך מחויבות עמוקה לשמירת בטיחותם של באי הטקס ושמירה על מהלכו התקין של הטקס".