בת ה-7 שהפכה לסמל הטבח הכימי בדומא: "ירדנו למקלט עם גופות"

מאסה, אחת מהילדים ששרדו את הטבח הכימי בעיר הסורית, מספרת על רגעי האימה. "התחבאנו מההפצצות ופתאום נזרקה עלינו חבית, אבל היא לא התפוצצה אלא עשתה רעש של גז"

כשתמונות הילדים ששרדו את המתקפה הכימית בסוריה התפרסמו בשבוע שעבר, בעולם התקשו להישאר אדישים. היום (שני) נחשפה גם עדות של ילדה בת 7 בשם מאסה, שהיא ואחותה שרדו את הטבח. 

"הלכנו לישון, וממש כשעמדנו להירדם החלו ההפצצות", היא מספרת, "כל המקום התמלא באבק. ירדנו למטה למקלט עם גופות בידיים. ואז, פתאום, נזרקה עלינו חבית. אבל היא לא התפוצצה, אלא עשתה רעש של גז".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

רוסיה: צבא אסד ירט 71 מ-103 הטילים; טראמפ: כולם פגעו במטרה

ראשי המפלגות סיכמו לקדם את פסקת ההתגברות במושב הקיץ

המדינה הודיעה: אסירים טרנסג'נדרים לא יוחזקו יותר בבידוד

 מאסה בת ה-7 שניצלה מהמתקפה הכימית בדומא
 

מאסה בת ה-7 שניצלה מהמתקפה הכימית בדומא( חדשות עשר)

 

שמונה ימים אחרי המתקפה, מאסה מחייכת. סיפורה הוא סיפור אחד מתוך שלל סיפורים של עשרות אלפי ילדים שנהרגו ונפצעו במלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה, מלחמה שבה משתמשים גם בגז נגד אוכלוסייה אזרחית חסרת ישע.

ברוסיה ממשיכים להכחיש שאסד עשה שימוש בנשק כימי בדומא. "אין הוכחה שבשבעה באפריל נעשה שימוש בנשק כימי בדומא", אמר שר החוץ הרוסי סרגי לברוב, "כל הראיות שציטטו ארצות הברית, צרפת ובריטניה היו מבוססות על דיווחים בתקשורת וברשתות החברתיות".

בד בבד, נמשכת מלחמת הגרסאות בין ארצות הברית לרוסיה בנוגע למתקפת המערב בסוריה ביום שבת. הנשיא האמריקני דונלד טראמפ טען בכנס אנשי עסקים בפלורידה כי כל הטילים שנורו בסוריה פגעו במטרתם. "מעל 100 טילים נורו, ואפילו אחד לא יורט", אמר. לעומת זאת, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו טען כי צבאו של אסד יירט 71 מ-103 טילי השיוט שנורו במתקפה המשולשת, לה הייתה שותפה גם צרפת.

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס התייחסה הערב לכוונת טראמפ להוציא כוחות צבא אמריקניים מסוריה. "הוא עדיין רוצה להחזיר חיילים הביתה מסוריה, אבל אין עדיין לוח זמנים מוגדר לכך", אמרה. היא הוסיפה כי טראמפ רוצה להיפגש עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין אבל ציינה כי "הדבר לא עומד להתרחש בקרוב". מחוקקים בארה"ב לוחצים על ממשל טראמפ לספק מידע נוסף לגבי המדיניות  האמריקנית בסוריה. שר ההגנה ג'יימס מאטיס וראש המטות המשולבים ג'וזף דנפורד יתדרכו את הסנאט ואת בית הנבחרים לגבי סוריה בדלתיים סגורות ביום חמישי אחר הצהריים.

בתוך כך, ראשת ממשלת בריטניה אמרה היום בפרלמנט כי ההחלטה לתקוף בסוריה הייתה על פי האינטרס הלאומי של המדינה, ולא נבעה מלחץ של טראמפ. "לא תקפנו בגלל שטראמפ אמר לנו", אמרה, "עשינו זאת בגלל שזה היה הדבר הנכון לעשות", הוסיפה. "אנחנו לא לבד - יש תמיכה בינלאומית רחבה לפעולה שנקטנו".

במקביל, ראש הארגון למניעת הפצת נשק כימי הצהיר הערב כי רוסיה וסוריה לא מאפשרות להם לפרוש כוחות בדומא "בשל שיקולי ביטחון". בכירים רוסים אמרו כי פקחי הארגון יבקרו ביום רביעי בעיר הסורית. במוסקבה טוענים כי משטר אסד לא תקף אזרחים בנשק כימי בדומא, ולכן אין צידוק למתקפה של מדינות המערב על המדינה שלשום.