פטריס לקלרק, ראש העיר ז'נוויליה שבצרפת., חדשות עשר

נמנעה כניסתו לישראל של ראש עיר צרפתי בטענה כי הוא תומך BDS

ראש עיריית ז'נוויליה הגיע עם רעייתו למעבר אלנבי, אך בהוראת השרים דרעי ארדן נאסרה כניסתו. בשבוע שעבר הגיע לארץ ראש עיריית דבלין, למרות צו שהוצא כדי למנוע זאת

שר הפנים, אריה דרעי, סירב היום (שני) את כניסתו לישראל של ראש עיריית ז'נוויליה שבצרפת, פטריס לקלרק, בטענה כי הוא תומך BDS, שמסית ופועל נגד ישראל. זאת, פחות משבוע לאחר שראש עיריית דבלין נכנס לארץ, למרות שהוצא צו למניעת כניסתו בשל פעילותו לקידום חרמות נגד ישראל.

לקלרק הגיע היום עם רעייתו למעבר אלנבי שבגבול ישראל-ירדן. לפי משרד הפנים, השניים ביקשו להיכנס לישראל כדי לבקר בה ולסיבות נוספות. כניסתו נאסרה, ובת זוגו בחרה שלא להיכנס גם כן.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

חודש אחרי פיגוע הדריסה בשומרון: המחבל הואשם ברצח כפול

ראשי המפלגות סיכמו לקדם את פסקת ההתגברות במושב הקיץ

המדינה הודיעה: אסירים טרנסג'נדרים לא יוחזקו יותר בבידוד

לפי משרד הפנים, בחודש נובמבר האחרון עמד לקלרק בראש משלחת של ראשי ערים שביקשה להגיע לישראל, בין היתר לצורך ביקורו של האסיר הבטחוני מרואן ברגותי. הגעת חלק מחברי המשלחת נמנעה מבעוד מועד לאחר שהשר דרעי הודיע כי יסרב כניסתם.

 פטריס לקלרק, ראש העיר ז'נוויליה שבצרפת.
 

פטריס לקלרק, ראש העיר ז'נוויליה שבצרפת (חדשות עשר)

 

ממשרד הפנים נמסר כי ראש העיר ידע כי כניסתו מנועה, אולם בחר שלא להסדיר את העניין בטרם הגעתו. כמו כן, לפי משרד הפנים, לקלרק שינה גרסאות בנוגע לסיבת הגעתו לישראל, סיבה נוספת שהובילה להחלטה למנוע כניסתו לארץ.

באתר האינטרנט של לקלרק, מופיעה תמונה שלו אוחז בשלט ועליו הכיתוב "מרוואן ברגותי, אזרח כבוד של העיר ז'נוויליה". ב-2009 אכן הוענק לבכיר הפתח היושב בכלא הישראלי תואר אזרח כבוד מטעם העיר הסמוכה לפריז, אולם ב-2014 ביטל בית המשפט בצרפת את החלטת העיר.

שר הפנים אריה דרעי התייחס לאירוע: ״לא נאפשר למי שפועל נגד ישראל להכנס לישראל כדי לפעול ולהסית נגד המדינה. זו הסמכות שניתנה לי בחוק ואעשה בה שימוש כל עוד אדרש לכך וכל עוד יעלה הצורך למנוע כניסת אנשים שיפעלו כדי להסית נגד ישראל ולקרוא להחרימה״.

שר הפנים, אריה דרעי
 

שר הפנים, אריה דרעי ( רויטרס)

 

השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, שהמליץ על מניעת כניסתו של לקלרק, אמר דברים דומים: "מי שפועל להחרים את מדינת ישראל לא יכנס לכאן – קל וחומר כאשר מדובר במי שנושא בתפקיד רשמי. כללי המשחק השתנו, ומדינת ישראל לא תבליג אל מול ניסיונות להחרימה ולפגוע בה".

בשבוע שעבר, הודיע השר דרעי כי מנע את כניסתו של ראש עיריית דבלין מיכאל מק דונצ'ה לארץ בשל פעילותו נגד ישראל. אלא שלמרות ההודעה, ראש העיר האירלנדי הצליח להביך את הגורמים בישראל. מק דונצ'ה צייץ בשעות הערב המאוחרות כי הוא הצליח להיכנס לישראל ולהגיע לרמאללה. "אני יכול לאשר שאני ברמאללה ונערך לכנס", כתב ראש העיר בטוויטר.

דרעי מינה לאחר האירוע את מנכ"ל משרדו לבחון כיצד הצליח מק דונצ'ה להיכנס לארץ. מהמשרד לנושאים אסטרטגיים נמסר כי ארדן העביר לרשות האוכלוסין, הממונה על מעברי הגבול, הוכחות לכך שמשרדו פעל כשורה באירוע.

מיכאל מק דונצ'ה, ראש עיריית דבלין
 

מיכאל מק דונצ'ה, ראש עיריית דבלין (פייסבוק - Lord Mayor of Dublin)