ראשי המפלגות סיכמו לקדם את פסקת ההתגברות במושב הקיץ

בשבוע הבא ייפגש שר האוצר עם ראשי הקואליציה על מנת לשמוע את דעתו בנושא, במקביל ראש הממשלה ייוועד עם נשיאת בית המשפט העליון: "פועלים כדי להבטיח איזון בין הרשויות"

בפגישה נוספת של ראשי הקואליציה שנערכה היום (שני), בהמשך לדיון אתמול עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוחלט שההצעה לחקיקת פסקת התגברות תעלה להצבעה במהלך המושב הקיץ הקרוב של הכנסת.

עוד הוחלט כי ביום ראשון הקרוב ייפגשו ראשי המפלגות עם השר משה כחלון, השוהה כעת בחו"ל, על מנת לשמוע את דעתו בנושא. עוד סוכם שבמקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש בקרוב עם נשיאת העליון אסתר חיות. "אנחנו פועלים כדי להבטיח איזון בין הרשות המחוקקת לשופטת. הנושא שאנחנו דנים בו הוא כבד משקל ואנחנו נמשיך לדון בו בשבועות הקרובים כדי להגיע להחלטה בהקדם", אמר נתניהו במהלך הדיון. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

משרד החוץ: מפלגת החירות האוסטרית נגועה באידאולוגיה אנטישמית

המדינה הודיעה: אסירים טרנסג'נדרים לא יוחזקו יותר בבידוד

האוצר: 8,700 דירות נרכשו בפברואר; שפל היסטורי בשיעור משקיעים

אתמול נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בארבע עיניים במהלך ישיבת הממשלה, במסגרת המגעים לקידום פסקת ההתגברות. מקורות בקואליציה מסרו כי השניים הגיעו למתווה מוסכם להמשך הדיונים בנושא. נתניהו יקדם ככל הנראה פסקת התגברות מורחבת, בתוך מספר דיונים מהירים. זאת, לאחר שבישיבה אתמול עם ראשי הקואליציה התברר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יתנגד למהלך שכזה - בתנאי שיעבור ברוב של 70 חברי כנסת. היום תתקיים פגישה המשך, ונתניהו מעריך כי יושג לכך הרוב הנדרש. 

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

בתום הפגישה אתמול, במהלכה מנדלבליט הסביר את הגרסאות השונות של פסקת ההתגברות ומדוע הוא מתנגד להן, לא התקבלו החלטות. סוכם לקיים דיון נוסף בנושא. השר נפתלי בנט אמר לנתניהו כי צריך לקיים דיון בנושא, אך אסור שזה "יהפוך למריחה". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בטוויטר כי הוא מגבה את ראש הממשלה: "מיומה הראשון של ישראל ביתנו אנו דורשים להחזיר את המנדט לנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות. כעת נוצרה הזדמנות לתיקון משמעותי. אני מקווה שהיא תמומש".

מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של שבעים חברי כנסת.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס אתמול בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום" לפסקת ההתגברות, האמורה להגביל את יכולתו של בג"ץ לבטל את חוקי הכנסת, ואמר כי המנגנון כיום הוא "מעוות". לדבריו, "הנושא של פסקת ההתגברות והצורך בו התעורר בגלל סירוס של החלטות הממשלה שנועדו להוציא את מסתנני העבודה מהארץ. הכניסה שלהם לארץ נחשבת הפרת חוק".

 ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב
 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב( רויטרס)

 

"אני מציע מנגנון מאוזן יותר מהמנגנון המעוות שקיים כיום", הסביר ארדן בהתייחס למנגון לפיו בג"ץ פועל לביטול חוקים. "המנגנון היום הוא שב-1992 למעלה מ-30 חברי כנסת חוקקו חוק שמכוחו בית המשפט החליט שהוא מוסמך לבטל את חקיקת הכנסת. הוא החליט שחוקי היסוד גוברים על חוקי הכנסת הרגילים ולכן מכוחו אפשר לבטל את חקיקת הכנסת. אנחנו מנסים להציע מנגנון מאוזן יותר, כמו בקנדה למשל", הסביר.

ארדן הסביר כיצד לשיטתו אמור להיראות המנגנון החלופי. "אני מעוניין לקדם את פסקת ההתגברות הרחבה, ורק רוב משמעותי של שופטי בית המשפט העליון יוכל לבטל את חקיקת הכנסת, ועדיין נשמרת לאחר מכן לכנסת את האפשרות ברוב מיוחס להתגבר על אותה החלטה של העליון באופן זמני. זה יהיה מנגנון מאוזן יותר, שייתן אפשרות לכנסת לממש את רצון רוב הציבור", סיכם השר לביטחון פנים.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי התייחס אתמול לנושא ואמר כי "אין בג"ץ עם פסקת ההתגברות". "זה פשוט ישראבלוף. פטנט ישראלי שלא מחזיק מים. אני קורא לראש הממשלה. תתנהג כראש ממשלה. נבחרת לשם כך. תפסיק ללכת שבי אחרי סמוטריץ'", אמר גבאי. "החקיקה המסוכנת הזו מנסה לעקר את בג"צ מתוכן ולהשאיר את האזרחים להתמודד לבד מול העריצות השלטונית והעוולות של השלטון. דווקא בשבוע הממלכתי ביותר שכולו בסימן אחדות ושותפות גורל, בוחרת הממשלה לצאת לקרב באחד מסמלי השלטון והדמוקרטיה של מדינת ישראל – בית המשפט העליון לצדק".