משרד החוץ: מפלגת החירות האוסטרית נגועה באידאולוגיה אנטישמית

בדיון בוועדת החוץ והביטחון בנושא החרם של ממשלת ישראל על מפלגת הימין הקיצוני, התעקשו אנשי משרד החוץ שהמפלגה לא שינתה את דרכה. השגריר האוסטרי: "אנחנו פרו-ישראלים"

היום (שני) נערך בכנסת דיון בוועדת החוץ והביטחון בנושא מדיניות ישראל כלפי מפלגת החירות האוסטרית, בהשתתפות ח"כ יהודה גליק (הליכוד) המתנגד לחרם על המפלגה, ח"כ קסניה סבטלובה (המחנ"צ) התומכת בחרם, יו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-אוסטריה, ח"כ עמיר פרץ (המחנ"צ), שגריר אוסטריה בישראל, מרטין וייס, ונציגי משרד החוץ.

ח"כ גליק התומך בקשרים עם מפלגת החירות האוסטרית אמר "פגשתי יהודים רבים בקהילה היהודית באוסטריה שתומכים במפלגת החירות ובשטראכה - כולל מרטין שלאף". ח"כ סבטלובה החזיקה העמדה המנוגדת. "אין לתת לגיטימציה למפלגת החירות", אמרה. "אני מתביישת שיש חברי כנסת שאותם אני מכבדת שנפגשים עם אנשי מפלגת החירות ולא מבינים את הסכנה במה שהם עושים".

 שגריר אוסטריה בישראל, מרטין וייס
 

שגריר אוסטריה בישראל, מרטין וייס(אתר שגרירות אוסטריה בישראל)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: שודדים נמלטו עם כסף בכיסים - ואיבדו את השטרות ברוח

הפלסטיני שהואשם ברצח החקלאי דוד בר קפרא ב-2015 הורשע בהריגה

כשבצורת של 40 שנים הסתיימה, וצלחת האליפות חזרה דרומה

בשלב מסויים עברו לדבר אנשי משרד החוץ. "לא נגרם נזק ליחסי ישראל אוסטריה בשל החרם על שרי מפלגת בחירות האוסטרית", טען צבי טל, ראש חטיבת אירופה במשרד החוץ. "מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, ודוברו של קנצלר אוסטריה מונו על ידי נתניהו ועל ידי הקנצלר קורץ לקיים שיחות על מתווה לשיפור היחסים בין המדינות כולל ההיבטים המוסריים והערכיים. מפגש ראשון כבר התקיים לפני כמה שבועות", סיפר טל.

עקיבא תור, ראש חטיבת התפוצות במשרד החוץ, הסביר את עמדת משרדו: "הסיבה לחרם של כל היהדות המאורגנת בעולם על מפלגת החירות היא שהמפלגה נגועה עמוקות באידיאולוגיה אנטישמית".

ח"כ גליק פנה לאנשי משרד החוץ בשאלה: "פניתי לשר החוץ והוא אמר שזו עמדת משרד החוץ. עכשיו משרד החוץ מפנה לשר החוץ. אז מי מקבל את עמדת מי? מה קורה פה?". צבי טל ענה: "המנכ"ל מקבל הוראות משר החוץ, לכן לא קיבלת את המסמך ולכן המנכ"ל לא נפגש איתך".

 ח"כ יהודה גליק (הליכוד), בלונדון את קירשנבאום
 

תומך בביטול החרם על מפלגת החירות האוסטרית. ח"כ יהודה גליק

 

ח"כ גליק התעקש שמשרד החוץ מסרב לתת לו מסמך כתוב על עמדתו לגבי מפלגת החירות וטען כי מנכ"ל משרד החוץ מסרב להיפגש עמו.

 מרטין וייס, השגריר האוסטרי, שהוזמן גם הוא לדיון טען שהממשלה באוסטריה היא הכי פרו-ישראלית שהייתה אי פעם. "הקנצלר קורץ וסגן הקנצלר שטראכה יודעים שיש להם עבודה לעשות בנוגע ליחסים עם ישראל ושחובת ההוכחה עליהם והם יודעים שהם צריכים לשכנע גם בבית וגם בחוץ שיש שינוי".

ראש חטיבת התפוצות במשרד החוץ, עקיבא תור, לא השתכנע: "עד כה מאז הקמת הממשלה באוסטריה לא ראינו כל שינוי או תיקון בהתנהלות מפלגת החירות האוסטרית".