הדרור לבחור: הלום הקרב שנחוש "להתמודד עם השדים הכי פנימיים"

דרור זיכרמן נפצע קשה לפני 13 שנה בטול כרם. רק לאחר שהתאושש - החל הסיוט הגדול. עתה, אחרי ששיקם עצמו בדרך ייחודית, הוא פותח בקמפיין למימון מסע הרצאות מיוחד • צפו

הדרור לבחור - יוצא לאור: סיפורו של נכה צה"ל - הלום קרב - שבאמצעות קמפיין "הדסטארט" פותח במסע לריפוי עצמי וחברתי

זו תקופה של ימי זיכרון. כשבועיים בהם מדינת ישראל מציינת את האירועים הקשים ביותר של העם והארץ. אלו ימים אותם אנו מייחדים בצדק למתינו, לחללינו. אך לצד זאת, במדינת ישראל יש רבים - רבים וטובים - להם אין יום שמזכיר אותם, שמציין את הקרבתם, שמתייחס להתמודדות היום-יומית שלהם עם הקושי והמצוקה. אלו הם הפוסט-טראומתיים - הלומי הקרב.

אחד מאותם רבים הוא דרור זיכרמן בן ה-33. לפני 13 שנים, במהלך שירותו הצבאי, הוא נפצע אנושות כשמחבל מתאבד - שנשא על גופו מטען של 30 ק"ג - התפוצץ עליו עת עמד במחסום צבאי בטול כרם. מפקדו, סגן אורי בינמו, נהרג במקום. דרור, הגיע לבית החולים במצב של מוות קליני. באורח פלא הוא התעורר, לאחר תהליך שיקום ממושך התאושש, ולמרות הנכות שנותרה איתו, המשיך בחייו. או לפחות כך חשב.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיק 1000: מסתמן - הפרקליטות תמליץ להאשים נתניהו בהפרת אמונים

נמנעה כניסתו לישראל של ראש עיר צרפתי בטענה כי הוא תומך BDS

חודש אחרי פיגוע הדריסה בשומרון: המחבל הואשם ברצח כפול

 דרור זיכרמן בביה"ח, לאחר פציעתו
 

דרור זיכרמן בביה"ח, לאחר פציעתו (באדיבות המשפחה)

 

שנתיים אחרי הפציעה זה הכה בו. תחילה חשב שהתסמינים הם ברי חלוף, משהו שניתן להתמודד איתו, אך עם הזמן התסמינים החמירו. "סיוטים, חרדות, התקפי עצבים, לחצים - הגעתי למצב שאני לא ישן בלילה", הוא מספר לחדשות עשר. "אחרי שלוש שנים וחצי הלכתי לפסיכיאטר והבנתי שאני הלום קרב. מאז ועד היום אני מתמודד עם זה, חלק עיקרי מאוד מחיי הוא פוסט-הטראומה. אני לא מתכחש לה, איתה אני חי ואיתה אני בוחר לחיות ולצמוח", אמר זיכרמן.

השדים הפנימיים, ההתמודדות וקמפיין מימון ההמונים

אחרי שנים של התמודדות עם הקשיים החליט זיכרמן לצאת למסע חדש. "הדרור לבחור" הוא פרויקט באתר "הדסטארט" - הרשת החברתית למימון המונים - שמטרתו גיוס כספים למיזם הרצאות השראה, שנושאות את שם הפרויקט ומבוססות על סיפור חייו של דרור. "אני מראה את הכלים שעם השנים סיגלתי לעצמי", מציג זיכרמן את הפרויקט, "כלים של התבוננות פנימית, של עבודה עם מה שיש ועם מה שאני יכול לתת. אני מתמודד עם השדים הכי פנימיים שלי במטרה בסופו של דבר ליצור לעצמי ריפוי עצמי ועל הדרך ליצור ריפוי חברתי".

80 אלף שקלים, זה הסכום שהציב זיכרמן למימון הפרויקט. לא סכום גדול במונחי הרשת החברתית, אך גם לא סכום מבוטל. מרבית הכסף שיגויס יופנה לעלויות הפקת סרטונים מקוריים, שילוו באופן ויזואלי את מסע ההרצאות של הלום הקרב, ויספרו את סיפור ההתמודדות שלו. "הסרטונים ממחישים למי שמגיע להרצאה את החוויה שלי כפוסט-טראומתי", הוא מספר. עד כה, כרבע מהסכום המבוקש גויס באתר מימון ההמונים.

סיפורו של לוחם. דרור זיכרמן
 

סיפורו של לוחם. דרור זיכרמן (גלית סברו)

 

כפוסט-טראומתי, המחשבות שלי עובדות שעות נוספות. בזמן כזה אני יכול להיכנס לחרדות ולתהליכים מאוד קשים. במקום להשאיר את זה בפנים, בראש, אני מוציא את זה על הדף ונותן לזה ביטוי

דרור מבקש להדגיש כי הריפוי שהוא עבר ועודנו עובר הוא אישי. לא כזה שמבוסס על כדורים פסיכיאטריים או תרופות כאלו ואחרות, למעט הקנאביס הרפואי אותו הוא צורך בשיטתיות. מדובר בהתמודדות שבאה לידי ביטוי בהתעמקות בכושר גופני, בבחירת הדרך המקצועית שלו ובכלבתו מורגי, שמהווה נדבך משמעותי בחייו. אך יותר מכל, הכתיבה היא שחשפה אותו בדרך המשמעותית ביותר והביאה לקדמת הבמה את תהליך הריפוי שלו. "כפוסט-טראומתי, המחשבות שלי עובדות שעות נוספות. בזמן כזה אני יכול להיכנס לחרדות ולתהליכים מאוד קשים", מספר זיכרמן על התהליך שהניע אותו לכתוב, "במקום להשאיר את זה בפנים, בראש, אני מוציא את זה על הדף ונותן לזה ביטוי". הוא הוסיף כי אף על פי שלא היה תולעת ספרים בעבר, לילה אחד, כשהתעורר מאחד הזיכרונות הקשים, הוא החל לכתוב – ומאז לא הפסיק.

החייל היורה מחברון: האירוע שהביא את דרור לקדמת הבמה

לפני כשנתיים חל השינוי המשמעותי ביותר אצל זיכרמן, מה שהוביל בסופו של דבר לפרויקט "הדרור לבחור" והביא את הדרור בכתיבתו של האיש - לשיתוף ברמה הארצית. אלו היו הימים שלאחר התפוצצות פרשת החייל היורה מחברון, אלאור אזריה. השיח הציבורי באותו הזמן סביב האירוע מעורר המחלוקת הציפו אצל דרור את מאורעות היום הקשה בו הוא נפצע, בשנת 2005 בטול כרם. רגעי הפציעה והזיכרונות חזרו אליו ביתר שאת והוא, שכבר לא יכול היה לשאת, חשף את תחושותיו. בפוסט ארוך שפרסם בפייסבוק, דקות ספורות לפני השעה חצות, הביע זיכרמן תמיכה בלתי מסויגת באזריה תוך שהוא קובע כי החייל "הוא גיבור ואני מצדיע לו". הדברים שכתב חרכו את הרשת ודרור התעורר בבוקר לעשרות שיחות טלפון מכל כלי תקשורת אפשרי. כולם ביקשו לשוחח איתו, הוא היה לכותרת השעה.

 אלאור אזריה
 

האירוע שהביא אותו לכתוב. אזריה (רויטרס)

 

מאז, הספיק זיכרמן לסייג ולמתן מעט את גישתו לאירוע. הוא טוען כי הוא כתב את הדברים מדם לבו, אך זאת מבלי שצפה בזמנו בתיעוד המלא מחברון. הוא מציין כי סרב לבקשות שקיבל להצטרף ולהוביל את ההפגנות לשחרור החייל, וכיום הוא מסכים לומר בפה מלא כי אזריה לא היה צריך לירות במחבל המנוטרל. לצד זאת, את תהליך הריפוי שהאירוע החמור הביא לו, הוא לא מסתיר: "הסיפור של אלאור הקפיץ לי טריגרים למקרה שלי. זה מה שהביא אותי לקדמת הבמה, זה מה שיצר לי את הפתח. במשך עשר שנים החזקתי תיבת פנדורה מאוד גדולה בפנים. הרגשתי שאני חייב לדבר, שאני חייב לשתף. מבחינתי, באירוע הזה התחיל תהליך הריפוי שלי. בפעם הראשונה סיפרתי בצורה ציבורית על הפוסט-טראומה שלי והבנתי שמה שאני כותב נותן כוח לאנשים".

את הבמה שקיבל זיכרמן ברשת החברתית הוא המשיך לנצל. לטענתו, הכתיבה שלו הגיעה למקום בו היא נצרכת על ידי אנשים רבים ועוזרת להם ולו. הוא מקבל תגובות לא מעטות על הטקסטים שמתארים את סיפורו. זו גם הסיבה בגינה בחר דרור להרים את הכפפה עכשיו, ולצאת עם המיזם החדש שלו. "זה התבשל אצלי מספיק זמן ואני רוצה להוציא את זה החוצה ולעזור לכמה שיותר אנשים", הוא מספר תוך שהוא מדגיש כי הפרויקט מיועד לקהל הרחב ולא רק להלומי הקרב. "לכולם יש קשיים. כל מי שייחשף לסיפור שלי יראה את הכלים איתם אני מתמודד".

"שלם": שיר חדש המבוסס על כתביו של זיכרמן - בא לעולם

דרור לא עובד לבד על הפרויקט שלו. המפיקה דפני עופר היא שתהיה אמונה על הסרטונים שקמפיין מימון ההמונים עתיד לגייס את עלות הפקתם. לצדה, שני הלומי קרב שמלווים אף הם את המסע של דרור: בן זוגה של דפני, המפיק המוזיקלי ישראל כסיף, וחבר ההרכב "שמעון ולוי", הזמר גלעד ויטל-שמעון - לשעבר איש "שוטי הנבואה". באמצעות חיבור הלבבות בין שלושת הלומי הקרב, נוצר לכבוד המיזם שיר חדש, מרטיט ומרגש, המבוסס על כתביו של זיכרמן ומספר על הפציעה והתמודדות שלו. השיר - "שלם" שמו - עתיד ללוות את ההרצאה ולהוות את אות הסיום שלה.

 גלעד ויטל, דרור זיכרמן וישראל כסיף מבצעים את "שלם"
 

גלעד ויטל, דרור זיכרמן וישראל כסיף מבצעים את "שלם" (דפני עופר)

 

"אחד הדברים הכי מדהימים ב'הדסטארט' זה בחיבורים האלה שהוא יוצר, בילדים האלה שהוא מוליד, בדבר הזה שפתאום קורה לעולם", מספר המפיק המוזיקלי כסיף. "זה מרגש לא פחות מלהיות בחדר לידה", הוסיף המפיק, "אנחנו יוצרים משהו חדש לעולם. 'הדרור לבחור' - לקרוא לאנשים לבחור בחופש שלהם, לבחור בחיים מחדש, לחיות עם הפציעה".

אין ספק כי דרור בחר בחיים, למרות הפציעה הקשה וההתמודדות הנפשית המייסרת. הוא מספר כי המיזם החדש מראה את הקושי ולא מסתיר אותו ולו לרגע אחד, אך גם מציג איך ניתן לנצח אותו. "במשך למעלה מעשור אין לי באמת לילה, אני לפעמים מתעורר חמש פעמים בלילה, לפעמים שמונה - אין לי באמת שינה", מציג זיכרמן את הקשיים תוך שהוא מוסיף ומתאר את הייסורים שליוו אותו בכל פעם שהיה צריך בעבר לצאת מהבית, אל העולם הגדול. לצד זאת, הוא מראה את דרך ההתגברות שלו: "שמתי לב שככל שאני בעשייה - כותב ויוצר יותר - אני נותן לעצמי בסיס בראש: במקום להתמקד בפוסט-טראומה אני משתמש בה בשביל להתמקד בדברים אחרים".

 דרור זיכרמן בביה"ח, לאחר פציעתו
 

דרור זיכרמן בביה"ח, לאחר פציעתו (באדיבות המשפחה)

 

למקרה ותהיתם, זיכרמן, גבר תמיר וחסון, הוא רווק. הוא טוען כי בת הזוג שתגיע בעתיד תקבל אותו כמו שהוא, עם הפוסט-טראומה. הוא מצדו, לא מתכוון להסתיר ולהדחיק. "אני לא מפחד לדבר על זה, אני חשוף", הוא מספר תוך שהוא מוסיף: "זוגיות חסרה לי, אבל אני מרגיש שלם, איתה או בלעדיה".

בערבו של יום הזיכרון, זיכרמן מבקש להדגיש כי אסור להתעלם גם מהחיים - אלו ששרדו. "יש המון הלומי קרב, אך מוכרים מעט", אומר דרור. "החללים, כבודם במקומם מונח יום הזיכרון הוא שלהם, זה קודם כל. אבל, לא שוכחים את אלו שנשארו - חלקם מתים מבפנים - אלו הלומי הקרב. אני לא בא לייצג אותם ולדבר בשמם, אבל כן להראות שאפשר לחיות, להתמודד - לבחור בחיים".

לקמפיין "הדרור לבחור" באתר "הדסטארט" >>