גורם צבאי ל"ניו יורק טיימס": "ישראל אחראית לתקיפת בסיס T4"

בריאיון לעיתונאי האמריקני תומאס פרידמן, אמר הבכיר בצה"ל כי "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה תקפנו מטרות חיות איראניות - הן מתקנים והן בני אדם"

גורם צבאי ישראלי אמר היום (שני) ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל אחראית לתקיפה בשדה התעופה T4 בסוריה, בו נהרגו שבעה מקציני משמרות המהפכה. "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה תקפנו מטרות חיות איראניות - הן מתקנים והן בני אדם", אמר.

עוד אמר הגורם הצבאי בריאיון כי חדירת המל"ט החמוש לשטח ישראל, בעקבותיה התבצעה התקיפה, הייתה "הפעם הראשונה שאיראן עשתה דבר מה נגד ישראל – ולא באמצעות שליח. זה היה פתח לעידן חדש".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מאז מלחמת העולם הראשונה: כ-2 מיליון איש נהרגו מנשק כימי

כשבצורת של 40 שנים הסתיימה, וצלחת האליפות חזרה דרומה

הפלסטיני שהואשם ברצח החקלאי דוד בר קפרא ב-2015 הורשע בהריגה

כמו כן, אותו גורם ציין כי בישראל מאמינים שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ומפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, אינם בעלי ברית עוד. זאת מאחר ולדברי פרידמן מדובר במאבקי כוח, כאשר כל צד מושך לכיוונו, ושואף לשליטה בממשל הסורי.

  דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה
 

דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה( רשתות חברתיות)

 

מוקדם יותר היום, דובר שר החוץ האיראני, בהראם קאסמי, התייחס לתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה T4 ואמר כי איראן תגיב לכך "באופן הולם ובזמן המתאים".

בשבוע שעבר, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בנאום כי ישראל הכניסה את עצמה לעימות ישיר מול איראן, זאת בעקבות המתקפה. לדבריו מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל, ולמעשה זוהי נקודת מפנה, היות ואיראן איננה מדינה שמפחדת להגיב". עוד הוסיף נסראללה, כי "במעשה זה הכניסה עצמה ישראל לסכסוך פנים מול פנים עם איראן, וזאת בשל הערכה מוטעית של ישראל". עוד הצהיר כי "איומיו של טראמפ לא מפחידים את סוריה, איראן, רוסיה או את חיזבאללה".

מוקדם יותר, סגנו של נסראללה, שייח' נעים קאסם, אמר בריאיון לעיתון אל-ג'ומהוריה הלבנוני כי המצב בסוריה "לא יוביל למלחמה כוללת, אלא אם נתניהו וטראמפ ישתגעו לחלוטין".

הוא שלל את האפשרות שהמשבר במדינה יתפתח להתנגשות בין ארצות הברית לרוסיה, והגדיר את יכולת הספיגה של המשטר הסורי: "אם התקיפה בסוריה תהיה מוגבלת, התגובה צפויה להישאר בגבולות סוריה". קאסם אמר את הדברים על רקע הצהרות טראמפ לתגובה אמריקנית בעקבות התקיפה הכימית בדומא.

לאחר התקיפה דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה "סאנא", כי כמה טילי שיוט פגעו בבסיס T4 של חיל האוויר של משטר אסד וכי ישנם הרוגים ופצועים בתקיפה, שבמסגרתה יירט מערך ההגנה האווירית של סוריה 8 טילים. ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית דווח כי במהלך התקיפה על שדה התעופה בחומס היתה תנועה של מזל"טים ישראלים. עוד דווח ברשת כי התקיפה הגיעה מכיוון הים.