חבר הכנסת יואב קיש וחבר הכנסת לשעבר יוסי ביילין, חדשות עשר

הקרב נגד בג"ץ | קיש: האיזון הופר; ביילין: רה"מ פוגע בביהמ"ש

ח"כ קיש: "מדינת ישראל לא יכולה להיות לשכת הסעד של אפריקה". ביילין: "ראש ממשלה שיש עליו שני תיקי שוחד, לא יכול לקיים דיאלוג על צמצום כוח בית המשפט"

על רקע הדיונים בממשלה סביב שאלת פסקת ההתגברות, שתצמצם את כוחו של בית המשפט, חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) התראיין לתכנית "אורלי וגיא" ומתח ביקורת על התנהלות ביהמ"ש. "בשום מקום לא כתוב שיש לבית המשפט סמכות לפסול חוקים של הכנסת. זה לא כתוב, כל הדבר הזה זה באוויר, זו החלטה שבית המשפט העליון לקח על עצמו. האיזון הזה הופר", כך לדבריו.

עוד הוסיף קיש ואמר שהממשלה בדקה בקשות של 6,000 בני אדם. מדובר במהגרי עבודה, מסתננים. התפיסה האירופית הוא שמי שהיה מחויב לשירות צבא וערק - הוא פליט. בישראל לא קיבלו את ההגדרה הזאת. בעיניי זה שקר של השמאל. פליט זה מי שלא יכול לחזור למדינת המוצא שלו. במהלך החזרה מרצון כ-6,000 אריתראים וסודאנים חזרו לארצות המוצא שלהם. מה קרה להם? כלום.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נשותיו של ראש הכת שהורשע באונס: רוצות להתייחד ולהביא ילדים

באופן חריג: רימוני הלם הושלכו לעבר מפגינים חרדים בירושלים

באופן חריג: רימוני הלם הושלכו לעבר מפגינים חרדים בירושלים

לבסוף אמר קיש כי מדינת ישראל "לא יכולה להיות לשכת הסעד של אפריקה. אם מדינת ישראל תהפוך מדיניות ותקלוט מהגרי עבודה – הם יגיעו. מי שפליט מקבל פה מעמד פליט".

 חבר הכנסת יואב קיש וחבר הכנסת לשעבר יוסי ביילין
 

חבר הכנסת יואב קיש וחבר הכנסת לשעבר יוסי ביילין( חדשות עשר)

 

בניגוד לדבריו של ח"כ קיש, שר המשפטים וחבר הכנסת לשעבר, יוסי ביילין, אמר כי "הימין הקיצוני לא יודע כתובת אחרת מאשר להגיד ה'שמאל' אשם, אז גם זה שמאל. בכל העולם יש בעיה. נמצא פתרון יפה שהביא נתניהו, המתווה של העברת חצי ממבקשי המקלט למדינות מערביות. כל מה שאני יכול להגיד זה שהפתרון הזה, שהוא לא מושלם, אבל הגיוני וסביר שנעשה בהתייעצות עם גורמים בינלאומיים, צריך לחזור".

לדברי ביילין, "ממשלת נתניהו כל כולה עוסקת בצמצום כוחו של בית המשפט. הוא לא הראשון בזה, גם בממשלת אולמרט היה את זה". עוד הוא הוסיף כי "יש כאן בעיה אמיתית משום שמדובר בראש ממשלה שיש עליו שני תיקי שוחד בהמלצת משטרה. אדם לא יכול לעמוד מול ביהמ"ש, ולקיים דיאלוג על צמצום כוחו של ביהמ"ש כאשר הוא עצמו חשוד בשני תיקי שוחד. זה לא דבר מובן מאליו".

אתמול נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בארבע עיניים במהלך ישיבת הממשלה, במסגרת המגעים לקידום פסקת ההתגברות. מקורות בקואליציה מסרו כי השניים הגיעו למתווה מוסכם להמשך הדיונים בנושא. נתניהו יקדם ככל הנראה פסקת התגברות מורחבת, בתוך מספר דיונים מהירים. זאת, לאחר שבישיבה אתמול עם ראשי הקואליציה התברר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יתנגד למהלך שכזה - בתנאי שיעבור ברוב של 70 חברי כנסת. היום תתקיים פגישה המשך, ונתניהו מעריך כי יושג לכך הרוב הנדרש. 

בתום הפגישה אתמול, במהלכה הסביר את הגרסאות השונות של פסקת ההתגברות ומדוע הוא מתנגד להן, לא התקבלו החלטות. סוכם לקיים דיון נוסף בנושא. השר נפתלי בנט אמר לנתניהו כי צריך לקיים דיון בנושא, אך אסור שזה "יהפוך למריחה". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בטוויטר כי הוא מגבה את ראש הממשלה: "מיומה הראשון של ישראל ביתנו אנו דורשים להחזיר את המנדט לנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות. כעת נוצרה הזדמנות לתיקון משמעותי. אני מקווה שהיא תמומש".

 ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב
 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב( רויטרס)

 

מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של שבעים חברי כנסת.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס אתמול בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום" לפסקת ההתגברות, האמורה להגביל את יכולתו של בג"ץ לבטל את חוקי הכנסת, ואמר כי המנגנון כיום הוא "מעוות". לדבריו, "הנושא של פסקת ההתגברות והצורך בו התעורר בגלל סירוס של החלטות הממשלה שנועדו להוציא את מסתנני העבודה מהארץ. הכניסה שלהם לארץ נחשבת הפרת חוק".

"אני מציע מנגנון מאוזן יותר מהמנגנון המעוות שקיים כיום", הסביר ארדן בהתייחס למנגון לפיו בג"ץ פועל לביטול חוקים. "המנגנון היום הוא שב-1992 למעלה מ-30 חברי כנסת חוקקו חוק שמכוחו בית המשפט החליט שהוא מוסמך לבטל את חקיקת הכנסת. הוא החליט שחוקי היסוד גוברים על חוקי הכנסת הרגילים ולכן מכוחו אפשר לבטל את חקיקת הכנסת. אנחנו מנסים להציע מנגנון מאוזן יותר, כמו בקנדה למשל", הסביר.

ארדן הסביר כיצד לשיטתו אמור להיראות המנגנון החלופי. "אני מעוניין לקדם את פסקת ההתגברות הרחבה, ורק רוב משמעותי של שופטי בית המשפט העליון יוכל לבטל את חקיקת הכנסת, ועדיין נשמרת לאחר מכן לכנסת את האפשרות ברוב מיוחס להתגבר על אותה החלטה של העליון באופן זמני. זה יהיה מנגנון מאוזן יותר, שייתן אפשרות לכנסת לממש את רצון רוב הציבור", סיכם השר לביטחון פנים.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי התייחס היום לנושא ואמר כי "אין בג"ץ עם פסקת ההתגברות". "זה פשוט ישראבלוף. פטנט ישראלי שלא מחזיק מים. אני קורא לראש הממשלה. תתנהג כראש ממשלה. נבחרת לשם כך. תפסיק ללכת שבי אחרי סמוטריץ'", אמר גבאי. "החקיקה המסוכנת הזו מנסה לעקר את בג"צ מתוכן ולהשאיר את האזרחים להתמודד לבד מול העריצות השלטונית והעוולות של השלטון. דווקא בשבוע הממלכתי ביותר שכולו בסימן אחדות ושותפות גורל, בוחרת הממשלה לצאת לקרב באחד מסמלי השלטון והדמוקרטיה של מדינת ישראל – בית המשפט העליון לצדק".