ראש ה-FBI לשעבר: "טראמפ אינו כשיר מוסרית לכהן כנשיא"

בראיון לרשת ABC טען קומי כי טראמפ מתנהג כמו ראש מאפיה: "אדם שמדבר על נשים ומתייחס אליהן כמו אל חתיכות בשר, שמשקר במודע על דברים קטנים כגדולים, לא מתאים לתפקיד"

ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, שהודח מתפקידו, אמר הלילה (שני) בריאיון לרשת ABC כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, "אינו כשיר מוסרית לכהן כנשיא". 

עוד הוסיף קומי כי טראמפ מתנהג כראש מאפיה המסכן ועושה "נזק רב" לנורמות מוסדיות. לדבריו, "אדם שמדבר על נשים ומתייחס אליהן כאילו הן חתיכת בשר, שמשקר במודע על דברים קטנים וגדולים, ומתעקש שהעם האמריקני מאמין לו? האיש הזה לא כשיר לכהן כנשיא ארה"ב".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נשותיו של ראש הכת שהורשע באונס: רוצות להתייחד ולהביא ילדים

באופן חריג: רימוני הלם הושלכו לעבר מפגינים חרדים בירושלים

כחלון שובר עוד שיא: 5 חודשים רצופים בלי עלייה במחירי הדירות

בשבוע שעבר התפרסמו ציטוטים מספר חדש שכתב קומי, בו הוא תוקף את טראמפ. בדומה לדבריו מהראיון, בספר מכנה קומי את טראמפ "מנותק מהאמת" ובלתי מוסרי, משווה בין הנשיא ל"דון" במאפיה ומכנה את מנהיגותו "מונעת מאגו ונוגעת לנאמנות אישית". בספר שנקרא "נאמנות גבוהה יותר", קומי כותב כי "נשיאותו של דונלד טראמפ מאיימת על כל כך הרבה ממה שטוב באומה הזאת".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צועק לעבר עיתונאים על מדשאת הבית הלבן(רויטרס)

 

הוא מתאר את התנהלות הממשל כ"שריפת חורש", שניתן להכיל באמצעות מנהיגים אתיים, ואת טראמפ כדמות מפלצתית, שניסה לטשטש את הקו בין רשויות האכיפה והפוליטיקה וללחוץ עליו אישית בעניין חקירת המעורבות הרוסית בבחירות. קומי פוטר על ידי טראמפ במאי 2017, בצעד שנראה כניסיון לחסום את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, והוביל למינויו של החוקר המיוחד רוברט מולר. מאז הורחבה חקירת מולר, שכוללת גם בדיקה אם טראמפ שיבש חקירה ע"י פיטורי קומי. 

הראיון ופרסום ספרו של קומי מגיעים בנקודה רגישה עבור טראמפ, לאחר שסוכני FBI פשטו השבוע על משרדו וביתו של עורך דינו האישי, מייקל כהן. על פי בכירים בבית הלבן, טראמפ שוקל לפטר את רוד רוזנשטיין, סגן התובע הראשי שמינה את מולר, או לנסות לסגור את החקירה בעצמו.

קומי גם חשף פרטים חדשים על יחסיו עם טראמפ ועל החלטותיו בנוגע לחקירת המיילים של הילרי קלינטון, זמן קצר לפני הבחירות לנשיאות. טראמפ אמר כי פיטר את קומי משום ניהולו של חקירת המיילים של קלינטון, אך במהלך הקמפיין לנשיאות כינה אותה עבריינית וקרא לאסור אותה.

 ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי
 

ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי( רויטרס)

 

הספר מסתמך על עדותו הפומבית של קומי והצהרות כתובות לגבי קשריו עם טראמפ, אותו תיאר כנמוך ממה שציפה לו עם "עניבה ארוכה מדי" ו"חצאי ירח בהירים" מתחת לעיניו, כשהוא רומז כי מקורם הוא שימוש במיטת שיזוף.

הוא גם מתאר כי טראמפ היה מקובע בימיה הראשונים של כהונתו על כך שה-FBI צריך לפעול כדי להפריח את השמועות על עדויות ליחסי מין עם יצאניות רוסיות, שהביכו אותו מול אשתו מלניה. "אני מפחד מחיידקים (גרמופוב). אין מצב שאתן לאנשים להשתין אחד על השני סביבי. אין סיכוי", אמר לקומי על פי הספר. בריאיון ל-ABC לקידום הספר, אמר קומי כי בהחלט ייתכן שהנשיא טראמפ צולם עם היצאניות שהשתינו אחת על השנייה.

לאחר פרסום הציטוטים מהספר, הנשיא טראמפ התייחס בטוויטר להתפתחויות וכתב: "ג'יימס קומי הוא מדליף ושקרן. כולם בוושינגטון חשבו שהוא צריך להיות מפוטר עד שפוטר. הוא הדליף מידע מסווג וצריך להיתבע על זה. הוא שיקר לקונגרס תחת שבועה. הוא חלש וכדור ליחה שקרן, שהיה, כפי שהזמן הוכיח, מנהל FBI גרוע. הדרך שבה ניהל את החקירה בנוגע להילרי קלינטון המושחתת וכל האירועים סביבה, יירשמו בהיסטוריה כאחת הרשלנויות הגדולות. היה לי לכבוד לפטר את ג'יימס קומי".