שינוי מגמה בשוק? 5 חודשים רצופים בלי עלייה במחירי הדירות

מגמה ברורה של ירידה בעלויות הנדל"ן. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בינואר ופברואר ירדו המחירים ב-0.2% בממוצע. הסיבות: תוכנית מחיר למשתכן ומספר העסקאות בשוק

מגמה ברורה של ירידה במחירי הדירות: בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחו היום (ראשון) כי בחמשת החודשים האחרונים לא חלה עלייה במחירי הדירות בשוק הנדל"ן. המשמעות לירידה היא ששר האוצר, משה כחלון, מספק לבסוף את הסחורה הכלכלית שהבטיח לזוגות הצעירים.

מרבית החודשים האחרונים התאפיינו בירידה של מחירים. בינואר ובפברואר 2018 חלה ירידה של 0.2% בממוצע במחירים. בחלוקה לפי אזורים לא מדובר רק על הפריפריה הרחוקה אלא גם על אזור המרכז - בין חדרה לגדרה. בעוד שבתל אביב חלה עלייה של 0.4% במחירים, באופן כללי באזור המרכז נרשמה ירידה של 0.9% בחודשים האחרונים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרסום ראשון: המשטרה תמליץ - כתב אישום נגד ביטן בגין שוחד

חודשיים לפתיחת המונדיאל: האם יצליח פוטין להחזיר עטרה ליושנה?

השוטר לא זכר את האירוע - והנהג זוכה

 נתוני הלמ"ס על הירידה במחירי הדיור
 

נתוני הלמ"ס על הירידה במחירי הדיור( חדשות עשר)

 

בניתוח הסיבות לירידת המחירים ניתן לדבר על תוכנית "מחיר למשתכן" של שר האוצר, שספגה הרבה ביקורת מבנק ישראל ומארגון ה-OECD, אך היא מספקת את הסחורה לכחלון. סיבה נוספת ניתן לייחס לירידות מחירים של קבלנים, כנראה כתוצאה מהירידה בביקושים ובמספר העסקאות בישראל.

בחודש שעבר, דיווחה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על הוזלה בשוק הנדל"ן בשיעור שמצטבר ל-1%. כאשר שיעור ההוזלה הכללית נבדק אז בכל הארץ, נמצא כי ב-1%- ובפלח הספציפי של תוכנית "מחיר למשתכן" של שר האוצר משה כחלון, המחירים כבר ירדו ביותר מ-2%, אם כי מתחילת השנה אנחנו עדיין בעלייה של כ-1.25%.

 נתוני הלמ"ס על ירידה במחירי הדיור
 

נתוני הלמ"ס על ירידה במחירי הדיור( חדשות עשר)

 

בתוך כך, הדוח השנתי של בנק ישראל על שנת 2017, שהתפרסם בחודש שעבר, קבע כי מחירי הדירות עלו באותה שנה, אולם קצב עלייתם הואט בהשוואה לשנים קודמות. לפי הדוח, ההאטה בעליית המחירים נבעה בין השאר מצעדים שנקטה הממשלה - הן להגדלת ההיצע והן להקטנת הביקוש מצד משקיעים. עם זאת, יש לציין, כי מדובר בשנה העשירית ברציפות שבה עלו מחירי הדיור.

חרף ההתמתנות בעליית המחירים, מספר העסקאות בשוק הדיור הוסיף לרדת ב-2017. הירידה ניכרת בכל קבוצות הרוכשים, אם כי בעוצמות שונות: היא חזקה יותר אצל משקיעים - שבקרבם כאמור הביקוש ירד - ואצל משפרי דיור, ומתונה יותר אצל הרוכשים דירה ראשונה.

הדוח התייחס גם לתוכנית "מחיר למשתכן", שלטענת בנק ישראל מעודדת את הביקוש בקרב הזוגות הצעירים. כמו כן, נכתב כי התוכנית כוללת חלק משמעותי מהיצע הדירות החדשות, ומסיטה את ההיצע מהשוק החופשי לשוק המסובסד וכך מוזילה את המחיר לזוגות צעירים. עם זאת, לפי הדוח, "מחיר למשתכן" גרמה להארכה במשך ההמתנה לדירה.