ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב, רויטרס

הקרב על פסקת ההתגברות: הכל שאלה של מספרים • פרשנות

רה"מ הורה לגבש צוות של שרים ומשפטנים שיבחנו את הנושא, תוך שהוא ממתן את עמדתו. הצדדים דנים על הפרטים שיאפשרו להגיע לפשרה • נתניהו נפגש עם נשיא העליון לשעבר ברק

הקרב נגד בג"ץ: במערכת הפוליטית מעריכים הערב (ראשון) כי המחלוקת סביב פסקת ההתגברות מהווה מוקש, אותו ניתן לפרק. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, סיכמו היום על גיבוש צוות שרים, שיכלול גם את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וגורמים משפטיים נוספים. עתה עולה התהייה, על אילו מספרים יתפשרו או לא יתפשרו הצדדים, כדי להעביר את פסקת ההתגברות.

נתניהו נפגש לאחרונה עם נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק, ומסר לו את כוונתו לבחון מחדש את היחסים בין הרשות המחוקקת והרשות המבצעת, לרשות השופטת, ולקדם את פסקת ההתגברות המורחבת. צוות השרים המתגבש יצטרך למצוא את האיזון שירצה את כלל הצדדים המשתתפים בדיונים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרסום ראשון: המשטרה תמליץ - כתב אישום נגד ביטן בגין שוחד

השוטר לא זכר את האירוע - והנהג זוכה

חודשיים לפתיחת המונדיאל: האם יצליח פוטין להחזיר עטרה ליושנה?

 ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב
 

גיבשו צוות שרים. נתניהו וכחלון (רויטרס)

 

המספרים שהצדדים יצטרכו להתמודד איתם כוללים את כמות המצביעים בכנסת על חוק, סוג ההרכב ורוב של כמה שופטים בבית המשפט יוכל לפסול חוק שתחוקק הכנסת, וכמה חברי כנסת יוכלו להתגבר על פסילת החוק של בית המשפט. מסתמן כי בנוגע לסעיף האחרון, היועמ"ש יסכים לרוב של 70 חברי כנסת.

מוקדם יותר היום, נפגשו בארבע עיניים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. מקורות בקואליציה מסרו כי השניים הגיעו למתווה מוסכם להמשך הדיונים בנושא. נתניהו יקדם ככל הנראה פסקת התגברות מורחבת, בתוך מספר דיונים מהירים. זאת, לאחר שבישיבה היום עם ראשי הקואליציה התברר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יתנגד למהלך שכזה - בתנאי שיעבור ברוב של 70 חברי כנסת. מחר תתקיים פגישה המשך, ונתניהו מעריך כי יושג לכך הרוב הנדרש. 

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

בתום הפגישה הבוקר, במהלכה הסביר את הגרסאות השונות של פסקת ההתגברות ומדוע הוא מתנגד להן, לא התקבלו החלטות. סוכם לקיים דיון נוסף בנושא. השר נפתלי בנט אמר לנתניהו כי צריך לקיים דיון בנושא, אך אסור שזה "יהפוך למריחה". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בטוויטר כי הוא מגבה את ראש הממשלה: "מיומה הראשון של ישראל ביתנו אנו דורשים להחזיר את המנדט לנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות. כעת נוצרה הזדמנות לתיקון משמעותי. אני מקווה שהיא תמומש".

מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של שבעים חברי כנסת.