גלעד ארדן על פסילת חוקים ע"י בג"ץ: "המנגנון מעוות"

השר לבט"פ אמר בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום" כי הוא בעד פסקת התגברות רחבה לפיה העליון יוכל לבטל חוקים רק ברוב מיוחד. אבי גבאי: "חקיקה מסוכנת המנסה לעקר את בג"ץ"

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס היום (ראשון) בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום" לפסקת ההתגברות, האמורה להגביל את יכולתו של בג"ץ לבטל את חוקי הכנסת, ואמר כי המנגנון כיום הוא "מעוות".

"הנושא של פסקת ההתגברות והצורך בו התעורר בגלל סירוס של החלטות הממשלה שנועדו להוציא את מסתנני העבודה מהארץ", אמר ארדן. "הכניסה שלהם לארץ נחשבת הפרת חוק".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

משרד החוץ אוסר על השתתפות השגריר האוסטרי בדיון בכנסת

בזכות התלמידים: לראשונה מזה 20 שנה השומר חגג יום הולדת

אחיו של החייל שנהרג בתאונת טנק: גאה ברצון שלו להגן על כולנו

כשנשאל אם במקום להשקיע מיליארדי שקלים בניסיונות לגרש את מבקשי המקלט ולכלוא אותם כדי לגרום להם לעזוב מרצון מתוך ייאוש, היה מוטב להשקיע את הכסף בקליטתם, ענה ארדן כי מדובר בחכמה שבדיעבד. "דבר ראשון, הקמנו את הגדר שעצרה את שטף המסתננים. דבר שני, אם ישראל הייתה פועלת כך, ייתכן שמסתננים נוספים היו סבורים שכדאי להגיע לכאן, והיו עושים מאמץ לבוא לפה. מכיוון שישראל עשתה את הדבר ההפוך, בנוסף לגדר, זה יצר תמריץ הפוך שלא להגיע לכאן", הסביר ארדן.

 מבקשי המקלט משתחררים ממתקן סהרונים
 

מבקשי המקלט משתחררים ממתקן סהרונים( דניאל חג'בי, חדשות עשר)

 

"אני מציע מנגנון מאוזן יותר מהמנגנון המעוות שקיים כיום", הסביר ארדן בהתייחס למנגון לפיו בג"ץ פועל לביטול חוקים. "המנגנון היום הוא שב-1992 למעלה מ-30 חברי כנסת חוקקו חוק שמכוחו בית המשפט החליט שהוא מוסמך לבטל את חקיקת הכנסת. הוא החליט שחוקי היסוד גוברים על חוקי הכנסת הרגילים ולכן מכוחו אפשר לבטל את חקיקת הכנסת. אנחנו מנסים להציע מנגנון מאוזן יותר, כמו בקנדה למשל", הסביר.

ארדן הסביר כיצד לשיטתו אמור להיראות המנגנון החלופי. "אני מעוניין לקדם את פסקת ההתגברות הרחבה, ורק רוב משמעותי של שופטי בית המשפט העליון יוכל לבטל את חקיקת הכנסת, ועדיין נשמרת לאחר מכן לכנסת את האפשרות ברוב מיוחס להתגבר על אותה החלטה של העליון באופן זמני. זה יהיה מנגנון מאוזן יותר, שייתן אפשרות לכנסת לממש את רצון רוב הציבור", סיכם השר לביטחון פנים.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי התייחס היום לנושא ואמר כי "אין בג"ץ עם פסקת ההתגברות". "זה פשוט ישראבלוף. פטנט ישראלי שלא מחזיק מים. אני קורא לראש הממשלה. תתנהג כראש ממשלה. נבחרת לשם כך. תפסיק ללכת שבי אחרי סמוטריץ'", אמר גבאי. "החקיקה המסוכנת הזו מנסה לעקר את בג"צ מתוכן ולהשאיר את האזרחים להתמודד לבד מול העריצות השלטונית והעוולות של השלטון. דווקא בשבוע הממלכתי ביותר שכולו בסימן אחדות ושותפות גורל, בוחרת הממשלה לצאת לקרב באחד מסמלי השלטון והדמוקרטיה של מדינת ישראל – בית המשפט העליון לצדק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון נפגשו מוקדם יותר היום בארבע עיניים במהלך ישיבת הממשלה, במסגרת המגעים לקידום פסקת ההתגברות. מקורות בקואליציה מסרו כי השניים הגיעו למתווה מוסכם להמשך הדיונים בנושא. 

נתניהו יקדם ככל הנראה פסקת התגברות מורחבת, בתוך מספר דיונים מהירים. זאת, לאחר שבישיבה היום עם ראשי הקואליציה התברר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יתנגד למהלך שכזה - בתנאי שיעבור ברוב של 70 חברי כנסת. מחר תתקיים פגישה המשך, ונתניהו מעריך כי יושג לכך הרוב הנדרש. 

בתום הפגישה הבוקר, במהלכה הסביר את הגרסאות השונות של פסקת ההתגברות ומדוע הוא מתנגד להן, לא התקבלו החלטות. סוכם לקיים דיון נוסף בנושא. השר נפתלי בנט אמר לנתניהו כי צריך לקיים דיון בנושא, אך אסור שזה "יהפוך למריחה". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בטוויטר כי הוא מגבה את ראש הממשלה: "מיומה הראשון של ישראל ביתנו אנו דורשים להחזיר את המנדט לנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות. כעת נוצרה הזדמנות לתיקון משמעותי. אני מקווה שהיא תמומש".

מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של שבעים חברי כנסת.