ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים שבה הציג את מתווה מבקשי המקלט, רויטרס

הקרב נגד בג"ץ: רה"מ מקדם פסקת התגברות מורחבת; נועד עם כחלון

נתניהו יפעל לחקיקה עוקפת בג"ץ, לאחר שהתברר שהיועמ"ש לא יתנגד - בתנאי שהחקיקה המחודשת תעבור ברוב גדול. גורמים בקואליציה: רה"מ וכחלון סיכמו על מתווה להמשך הדיונים

פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון נפגשו היום (ראשון) בארבע עיניים במהלך ישיבת הממשלה, במסגרת המגעים לקידום פסקת ההתגברות. מקורות בקואליציה מסרו כי השניים הגיעו למתווה מוסכם להמשך הדיונים בנושא. 

נתניהו יקדם ככל הנראה פסקת התגברות מורחבת, בתוך מספר דיונים מהירים. זאת, לאחר שבישיבה היום עם ראשי הקואליציה התברר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יתנגד למהלך שכזה - בתנאי שהחקיקה המחודשת של חוקים שנפסלו ע"י בג"ץ תעבור ברוב של 70 חברי כנסת. מחר תתקיים פגישת המשך, ונתניהו מעריך כי יושג לכך הרוב הנדרש. 

בתום הפגישה הבוקר, במהלכה הסביר את הגרסאות השונות של פסקת ההתגברות ומדוע הוא מתנגד להן, לא התקבלו החלטות. סוכם לקיים דיון נוסף בנושא. השר נפתלי בנט אמר לנתניהו כי צריך לקיים דיון בנושא, אך אסור שזה "יהפוך למריחה". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בטוויטר כי הוא מגבה את ראש הממשלה: "מיומה הראשון של ישראל ביתנו אנו דורשים להחזיר את המנדט לנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות. כעת נוצרה הזדמנות לתיקון משמעותי. אני מקווה שהיא תמומש".

מנדלבליט אמר בישיבה כי מבחינתו ישנם שני תנאים מרכזיים לפסקת התגברות. תחילה, שהיא תיקבע בחקיקה כוללנית ולא ככזו שמיועדת רק לנושא אחד, כדוגמת מבקשי המקלט. שנית, כאמור, שחקיקת חוק שנפסל על ידי בג"ץ ייעשה ברוב של שבעים חברי כנסת.

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

לפי ארבעה גורמים בקואליציה שהשתתפו בישיבה הבוקר, הרושם היה שנתניהו "התקרר" לגבי קידום החוק להגבלת בג"ץ ומתחיל לסגת. "הוא אמר בישיבת ראשי המפלגות שהוא מודע לכך ש'המודל הבריטי' הוא הגישה היותר קיצונית", אמר בכיר בקואליציה. "המודל הבריטי" הוצע בשבוע שעבר על ידי נתניהו ויריב לוין בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, וקובע כי בג"ץ לא יוכל לפסול חוקים של הכנסת, אלא רק להמליץ לכנסת לדון על החוק מחדש. שני גורמים נוספים בקואליציה שמעורים בתכני הישיבה אישרו כי נתניהו השתמש במונח "קיצוני" ביחס ל"מודל הבריטי". בסביבת נתניהו מכחישים כי הוא כינה את "המודל הבריטי" קיצוני.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות התייחסה לנושא בנאום באוניברסיטת תל אביב, וטענה כי "משאנו מבקשים להתהדר, ובצדק, כלפי עם ועולם בהיותנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, עלינו לזכור כי אחת הערובות ההכרחיות לכך היא שמירה על מערכת בתי משפט עצמאית, מקצועית ובלתי תלויה המקיימת ביקורת שיפוטית המגנה על עקרונות היסוד החוקתיים של השיטה".

בפתח ישיבת הממשלה, אחרי ישיבת ראשי המפלגות, אמר נתניהו: "סיימתי עכשיו דיון חשוב בשאלת יחסי גומלין בין הרשות המחוקקת לשופטת. יהיו דיוני המשך השבוע. יש לנו רצון להביא לפתרונות מאוזנים ונכונים. זה דיון שלא התקיים למעלה מעשור וזה דיון חשוב".

 אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון
 

אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון( אתר ביהמ"ש העליון)

 

אחד הבכירים בקואליציה ציין כי הדיון בנושא יימשך בפורום ראשי המפלגות מחר. יש לציין כי השר כחלון לא ישתתף מחר בדיון מאחר והוא שוהה בחו"ל, לכן לא צפוי להיקבע בו כלום. לדברי אותו בכיר, במהלך הישיבה היום מנדלבליט הציג נוסח בו יהיה מוכן תמוך, ולפיו בג"ץ יוכל לפסול חוקים של הכנסת ברוב של שישה שופטים מול שלושה. הבכיר בקואליציה הוסיף כי שרת המשפטים, איילת שקד, הביעה תמיכה בהצעת מנדלבליט ומנגד השר לוין התנגד. שר האוצר משה כחלון ביקש שכל החלטה בנושא החוק נגד בג"ץ תתקבל בקונצנזוס של כל ראשי המפלגות אך נתניהו לא הסכים.

השרים גלעד ארדן ואופיר אקוניס מהליכוד התראיינו הבוקר לגלי צה"ל, ואיימו ללכת לבחירות על רקע פסקת ההתגברות. לדברי השר ארדן, "אם יש נושא שצריך ללכת עליו לבחירות - פסקת ההתגברות זה הנושא. יש כאן בעיה קשה מאוד שהופר האיזון בין הרשויות; אנחנו חייבים לתקן ולאזן". השר אקוניס אמר גם הוא כי "אף אחד לא רץ לבחירות, אבל אם לא נצליח להעביר את פסקת ההתגברות - נלך לבחירות". 

עם זאת, גורמים יודעי דבר העידו כי הישיבה היתה עניינית, ואחריה נראה שהסבירות שהנושא יוביל לבחירות פחתה. עוד הוסיפו הגורמים כי קיימת הבנה בין ראשי הקואליציה בנוגע ליעדיה של הממשלה.