ליברמן בעוטף עזה, אריאל חרמוני, משרד הבטחון

עתירה לבג"ץ: לבטל את האיסור על כניסת פלסטינים ביום הזיכרון

מארגני טקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני דורשים להורות לליברמן לאפשר ל-202 בני משפחות הרוגים פלסטינים להגיע לטקס בתל אביב. הרכב השופטים כולל את נשיאת העליון ואם שכולה

הארגונים "לוחמים לשלום" ו-"פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני" הגישו היום (ראשון) עתירה לבג"ץ בדרישה להורות לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, להנפיק אישורי כניסה ל-202 בני משפחות שכולות ופעילי שלום פלסטינים, ולאפשר את השתתפותם בטקס אלטרנטיבי בערב יום הזיכרון. הרכב השופטים בדיון שנקבע למחר יכלול את נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, את השופטת ענת ברון, ששכלה את בנה רן בפיגוע ב-"מייקס פלייס" בשנת 2002, ואת השופט עוזי פוגלמן.

העתירה מגיעה מגיעה על רקע פרסום משבוע שעבר, לפיו שר הביטחון יאסור את כניסתם לישראל של פלסטינים שהוזמנו להשתתף בטקס שעתיד להתקיים בגן הוורדים בתל אביב ביום שלישי הקרוב. "לא אתן יד לחילול יום הזיכרון. זהו לא טקס זיכרון אלא מפגן של טעם רע וחוסר רגישות", אמר ליברמן, שאסר גם בשנה שעברה את כניסת מוזמני הטקס הפלסטינים לישראל, אלא שאז השתמש שר הביטחון בנימוק ביטחוני, והסביר כי מנע את כניסתם בשל פיגוע דקירה שהתרחש באותו יום.

 דויד גרוסמן בראיון לסרט "ישראל בעיני סופריה"
 

דויד גרוסמן בראיון לסרט "ישראל בעיני סופריה" (yes doco)

 

מי שאמור להיות אחד משני הדוברים המרכזיים בטקס, הוא הסופר דויד גרוסמן ששכל את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה, וצפוי לקבל את פרס ישראל לספרות ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. הדוברת המרכזית הנוספת תהיה ד"ר אמאל אבו סעד, אלמנתו של יעקוּב אבו אלקיעאן שנורה בשנה שעברה בידי שוטרים באום אל-חיראן שבנגב.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

הכי ישראלי: כמה אנשים נקראו על שם המדינה?

הקטל בכבישים: גבר בן 22 נהרג לאחר שהתנגש חזיתית באוטובוס

3 יעדים, בשיתוף פעולה, מהאוויר והים: כך בוצעה התקיפה בסוריה

"אנחנו מאמינים שהמשפט 'במותם ציוו לנו את החיים' הוא לא רק סיסמה, אלא קריאה לפעולה. אנו פועלים בכדי לשנות את המציאות ביחד: בטקס המשותף אנו מכירים בכאב ובמחיר האיום שמשלמים שני הצדדים, ובוחרים ביחד להפסיק את האלימות ולפלס דרך של הסכמה שתאפשר חיים לכולם. אנחנו מבינים שכשם שהכאב הוא אותו כאב, והדמעות הן אותן דמעות, כך גם העתיד חייב להיות משותף", נמסר ממארגני הטקס.